آینده ی شغل ها در دنیای هوش مصنوعی و رباتیک (بخش دوم)

در بخش نخست مقاله به بررسی تاثیر هوش مصنوعی و رباتیک در زندگی فردی، شرکت‌ها، سازمان‌ها و کشورها پرداختیم. در این بخش، سریکان کارا (Srikanth Karra) مدیر ارشد منابع انسانی شرکت Mphasis به پرسش‌هایی درباره چگونگی حل مشکلات پیش رو در دنیای AI و رباتیک پاسخ می‌دهد. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

آینده مشاغل در دنیای هوش مصنوعی

در آینده با ورود AI و رباتیک، نیازهای شغلی به طور اساسی تغییر خواهند کرد و در نتیجه برای نیروی انسانی چالش بزرگی خواهد بود که مهارت‌های موردنیاز دنیای جدید را به دست آورد. این پرسش پیش می‌آید که چه اقداماتی باید اجراشود تا مرحله‌ی گذار افرادی که مهرات‌های لازم برای دنیای جدید را ندارند به طور موفقیت‌آمیز انجام شود. سریکان کارا بر این باور است که در برابر افرادی که هم‌اکنون شاغل هستند ولی به مرور زمان به دلیل تغییر نیازهای شغلی ناشی از ورود به مرحله‌ی AI و رباتیک، شغل خود را نمی‌توانند حفظ کنند مسئولیت اجتماعی بزرگی وجود دارد. دولت‌ها و سازمان‌ها این مسئولیت اجتماعی را بر عهده دارند.

اگر شغل‌هایی را در نظر بگیریم که به مهارت بالایی نیاز ندارند و کم درآمد هستند همانند شغل نظافتی، مسئول آسانسور، پیشخدمت رستوران و نگهبان امنیتی. چنین شغل‌هایی با احتمال زیادی تغییر خواهند کرد و در معرض اتوماسیون قرار می‌گیرند. البته این تصمیم بر عهده‌ی شرکت‌ها و افراد است که چنین شغل‌هایی را به سرعت تغییر ندهند و اجازه دهند شغل‌ها به صورت سنتی به کار خود ادامه دهند.

از سوی دیگر در نظر گرفتن امنیت اجتماعی و درآمد پایه همگانی (UBI) برای شهروندان نیز می‌تواند یکی از راه‌حل‌ها برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق فردی چنین افرادی باشد. با توجه به تعریف “درآمد پایه همگانی”، همهٔ شهروندان یا مقیمان یک کشور مبلغی پول را به‌طور منظم، بی قیدوشرط از طرف دولت، یا دیگر نهادهای عمومی، مستقل از هر درآمد دیگر دریافت می‌کنند. با این حال، شاید نتوان کرامت انسانی یا عزت نفس را برای افرادی که توانایی نگه‌داری شغل خود را ندارند، جبران کرد. تمایل به مفید بودن از ویژگی‌های ذاتی طبیعت انسان است. هرگونه اختلال در این حق می‌تواند اثر منفی داشته باشد. سریکان کارا بیان می‌کند که راه‌حل، وارد نکردن چنین شغل‌هایی به چرخه‌ی اتوماسیون است چرا که نیاز شدیدی به خودکار کردن چنین شغل‌هایی احساس نمی‌شود.

مشاغل با مهارت‌های بالا مانند پزشکی چگونه تغییر خواهند کرد؟

می‌توان گفت فرآیند خودکارسازی برای شغل‌های کم‌درآمد که نیازی به مهارت بالایی ندارند نیاز نیست بلکه خودکارسازی شغل‌های در رده‌بالاتر چالش اصلی هستند. در این مورد می‌توان زمینه‌ی پزشکی را مثال زد. آیا سامانه‌های پیشرفته‌ی AI و رایانه‌های قدرتمند قادر هستند که بیماری‌ها را تشخیص دهند و فراتر از متخصصان عمل کنند؟ اگر چنین شود نقش پزشکان در دنیای جدید چه خواهد بود؟ زمینه‌های نقشه‌برداری ژن‌ها، آزمایش‌های بالینی، آزمایش داروها به مرور زمان از هوش مصنوعی تاثیر می‌گیرند. یکی دیگر از شاخه‌های پزشکی که به صورت چشمگیری تغییر خواهد کرد، بخش رادیولوژی است. با ورود دستگاه‌های تصویربرداری سی‌تی اسکن و توانایی تشخیص بیماری با AI و یادگیری عمیق، رادیولوژی دگرگون خواهد شد.

این نکته را باید افزود که شغل‌های رده‌ی بالا که نیاز به مهارت بالایی دارند مانند پزشکی، از بین نمی‌روند بلکه شغل‌های نوین در کنار آن‌ها شکل می‌گیرند. به عبارت دیگر، اگر شغل نظافتی را در نظر بگیریم. ربات‌ها از جمله جاروربات‌ها جایگزین آن خواهد شد و شغل نظافتی به طور کامل از بین خواهد رفت. در مقابل، شغل‌هایی مانند پزشکی از بین نخواهد رفت بلکه همواره نیروی انسانی متخصص برای توسعه‌ی مهارت‌های جانبی مورد نیاز است. برای نمونه، حتی با در دسترس بودن دستگاه تصویربرداری سی تی اسکن و تشخیص بیماری به صورت خودکار، به نیروی انسانی نیاز است تا به بیمار، علایم بیماری، تجویز دارویی، روش‌های درمانی مانند مصرف دارو، درمان‌های طبیعی و رژیم غذایی مناسب را توضیح دهد. بنابراین، شغل پزشکی فراتر از تشخیص بیماری است. همانطور که در بخش نخست مقاله اشاره شد بخش مراقبت‌های بهداشتی و سلامت کمترین دگرگونی را در مقایسه با بانکداری و صنعت خودرو خواهد داشت.

تاثیر تغییر مشاغل ناشی از اتوماسیون، در درآمد چگونه است؟

بدون شک، شکاف قابل توجهی در درآمدهای مشاغل ایجاد می‌شود. مهارت‌های طراحی و فنی درآمدهای بالایی خواهند داشت. برای نمونه آهنگساز بیشتر از تولیدکننده موسیقی درآمد خواهد داشت چرا که موسیقی با فناوری‌های دیجیتال به طور کامل تغییر می‌کند. افزایش تقاضا برای مهارت‌های بالا، به درآمد بالاتر برای این گروه منجر می‌شود. شغل‌های مدیریتی و همچنین شغل‌های با طبیعت تکراری، از شغل‌های کم‌درآمد خواهند بود. می‌توان نتیجه گرفت که خلاقیت و توانایی یادگیری، طراحی و کارهای فنی آینده‌ی بهتر با درآمد بالاتر خواهند داشت.

چگونه در فرآیند استخدام، نیروی انسانی ارزیابی خواهد شد؟

کارا پارامتر توانایی یادگیری را اینگونه تعریف می‌کند: سرعت فرد در یادگیری اغلب مهارت‌ها و دانش در کمترین زمان ممکن. برای ارزیابی داوطلبان نه تنها با روش‌های مصاحبه بلکه باید به صورت جامع بررسی شوند. اطلاعاتی مانند این‌که در چند سال پیش چه فعالیت‌هایی انجام داده است و تجربه‌ی او در انجام کارها چقدر است. توانایی او در انطباق چندین مهارت تا چه میزان است، چگونه در شرایط متفاوت مهارت‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهد. بنابراین، مصاحبه‌ی کاری از حالت سنتی و مبتنی بر مهارت‌های فنی به شکل مصاحبه‌ی موقعیتی تبدیل می‌شود.


بیشتر بخوانید:

>>آینده ی شغل ها در دنیای هوش مصنوعی و رباتیک (بخش نخست)
>>هوش مصنوعی در پزشکی آینده آمیخته می شود ( بخش دوم):‌ ربات های جراح


منبع: knowledge.wharton

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن