شرکتهای تولید کننده‌ اسکلتهای بیرونی عظیم و جذب سرمایه

تا به امروز اسکلت‌های بیرونی، ابزاری سنگین، پیچیده، بزرگ و دارای چندین عملگر هیدرولیکی (multi actuator ) بوده‌اند. در سال‌های اخیر توسعه‌ی اسکلت‌های بیرونی کو‌چک‌تر و منفعل (passive) بسیار رواج یافته؛ بطوریکه اجزای هیدورولیکی موتور این ادوات با فنرها و سایر عناصر فشرده ذخیره کننده‌ی نیرو جایگزین شده‌ است. لباس‌های بیرونی همچنان به موتور، باتری و انواع حسگرها مجهز هستند اما اسکلت فلزی نخواهند داشت. همچنین در پوشیدنی‌های شبه منفعل (Quasi-passive / pseudo-passive ) این تجهزات برای تولید نیروی محرک استفاده نخواهند شد.

با وجود این تغییرات نباید اسکلت‌های بیرونی پیچیده را خارج از رده تلقی کرد. به تازگی به دو موسسه فعال در تولید چنین ادواتی بودجه‌های چشمگیری اختصاص یافته است. واندرکرافت (Wandercraft) در دومین دوره‌ی تامین مالی با مبلغ پانزده میلیون یورو،‌ نخستین دریافت کننده است. ساکروس (Sarcos) با دریافت جایزه‌ی فاز دوم برنامه‌ی SBIR یا Small Business Innovation Research دومین مورد است. برای آگاهی از جزئیات این دو محصول با مجله‌ی فناوری‌های پوشیدنی و توان‌افزا همراه باشید.

معرفی WandercraftWondercraft در مرحله آزمایش

Wandercraft یک اسکلت بیرونی بلندپروازانه مناسب افراد فلج از ناحیه‌ی کمر به پایین است. با وجود دوازده عملگر هیدرولیکی، این دستگاه یکی از پیچیده‌ترین اسکلت‌های در حال گسترش است. طراحی بلندپروازانه این دستگاه مربوط به نرم‌افزار کنترل حرکت آن است. هدف تولید یک ابزار حرکتی با کنترل پویا یا دینامیکی، با صرف هرچه کمتر انرژی است. این دستگاه همچنین باید سریع‌تر حرکت کند. در صورت تحقق این چشم‌انداز، Wandercraft نخستین اسکلت در نوع خود خواهد بود که مجهز به کنترل پویا است.

راه رفتن انسان مجوعه‌ای از انبساط‌ها و انقباض‌های ماهیچه‌هاست. در حقیقت انسان به هنگام راه رفتن ، به طور مکرر، خود را به جلو پرتاب کرده و دوباره خود را می‌گیرد. دستگاه‌های مصنوعی هنوز این ترفند را نیاموخته‌اند. موتور کنترلی آن‌ها به صورت مداوم فعال است. REX، نزدیک‌ترین اسکلت بیرونی به Wandercraft به لحاظ شکل و اندازه، می‌تواند در هر مرحله از گام برداشتن پایدار باقی بماند. هزینه‌ی این حرکت، سرعت کمتر و صرف ده تا بیست برابر انرژی بیشتر است.

sacros و بلند کردن اجسامguardian در حال آزمایش

این شرکت به تازگی اعلام کرد که به همراه ارتش ایالات متحده،‌ موفق به دریافت جایزه‌ی فاز دوم SBIR، در تولید یک اسکلت تمام پوششی مورد استفاده در عملیات تدارکاتی نظامی شده است. این محصول در حالی برای بلند کردن اجسام سنگین طراحی می‌شود که بیشتر اسکلت‌های بیرونی صنعتی بر افزایش امنیت کابر و کاهش خستگی تمرکز دارند.

طرح کنونی شرکت موسوم به Guardian™ XO®، دنباله روی مدل‌های پیشین XOS و XOS2 است. این طرح از شناخته‌شده ترین اسکلت‌های بیرونی متعلق به دهه ‌ی اول قرن بیستم بوده است. با طرحی بلند پروازانه،‌ چشم انداز صنایع ساکروس تقویت و چند برابر ساختن نیروی کاربر است. چنین ابزاری جهت تخلیه و بارگیری سریع در مکان‌های خارج از دسترس جرثقیل و یا فاقد جاده‌ی مناسب استفاده ‌ می‌شود.

در نهایت اشاره به این نکته لازم است که اسکلت‌های بیرونی رو به سبک‌تر شدن خواهند رفت. با این وجود رویای ساخت لباس‌های بزرگ پوشیدنی همچنان زنده است.


بیشتر بخوانید:

>>اسکلت بیرونی Wandercraft به افراد پاراپلژیک کمک میکند دوباره راه بروند!

>>توسعه پروتزهای رباتیک برای کمک به حفظ تعادل حین راه رفتن

 


منبع exoskeleton report

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن