تجهیز نخستین کلینیک توانبخشی در ایران به ربات اسکلت بیرونی پوشیدنی ویژه راه رفتن معلولان

آخرین فناوری رباتیک در خدمت توانبخشی معلولان ایران

تجهیز نخستین کلینیک توانبخشی در ایران به ربات اسکلت بیرونی پوشیدنی ویژه راه رفتن معلولانتجهیز نخستین کلینیک توانبخشی در ایران به ربات اسکلت بیرونی پوشیدنی ویژه راه رفتن معلولان

دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران به همت نیکوکاران حوزه سلامت و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در قالب یک پویش مردمی مجهز به ربات اسکلت بیرونی توانبخشی اکسوپد شد.

یکی از مهمترین مشکلات توانیابان آسیب نخاعی کم تحرکی و عوارض خطرناک ناشی از آن است. زخم بستر، پوکی استخوان، تحلیل عضلات، مشکلات کلیوی، کبد، قلب و عروق، گوارش و فشار خون بخشی از مشکلاتی است که همگی به خاطر تحرک ناکافی این افراد ایجاد می‌شود. فناوری نوین اسکلت بیرونی رباتیک می‌تواند با ایجاد تحرک لازم برای این دسته از افراد ضمن جلوگیری از این مشکلات در بازیابی روحیه آنها نیز بسیار موثر باشد.

فناوری اسکلتهای بیرونی رباتیک جزء فناوریهای پیشرفته و نوپاست که تجاری سازی آن تا کنون تنها در اختیار کشورهای آمریکا، ژاپن و رژیم صهیونیستی بوده است. شرکت دانش بنیان ایرانی پداسیس به تازگی موفق به بومی سازی کامل این فناوری و تجاری سازی آن در کشور شده است. این فناوری می‌تواند توانایی راه رفتن دوباره را به معلولان آسیب نخاعی بازگرداند و جایگزین صندلی چرخدار شود.تجهیز نخستین کلینیک توانبخشی در ایران به ربات اسکلت بیرونی پوشیدنی ویژه راه رفتن معلولان

تجهیز نخستین کلینیک توانبخشی در ایران به ربات اسکلت بیرونی پوشیدنی ویژه راه رفتن معلولانبهمن ماه سال گذشته پویشی مردمی و خیریه جهت جمع آوری هزینه لازم برای تجهیز یکی از با سابقه ترین نهادهای آموزش توانبخشی کشور به فناوری نوین اسکلت بیرونی شکل گرفت و در نهایت در اردیبهشت ماه امسال با تأمین هزینه‌های آن به دست نیکوکاران، و حمایتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قرارداد خرید دستگاه ربات اسکلت بیرونی ایرانی اکسوپد ساخت شرکت دانش بنیان پداسیس نهایی شد. مراسم رونمایی از ربات روز چهارشنبه سی و یکم خردادماه در دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور مسئولان، دانشجویان و علاقه‌مندان برگزار شد.

دانشکدۀ توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران با در اختیار داشتن این دستگاه به ارائۀ خدمات توانبخشی توانیابان آسیب نخاعی و همچنین انجام پروژه‌های پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی با استفاده از آخرین فناوری روز خواهد پرداخت.

 1. سلام عابد احسانی ضایع نخاعی هستم برای خرید ربات اسکلتی راهنمایی میخواستم لطفا با شماره من تماس بگیرید
  09381970890
  ممنون میشم

 2. جلال سلطانی

  مثل بقیه خبر ها.که یک روز فلان جا فلان درمان برای ضایعات نخاعی شد فلان دستگاه فلان عمل و… که فقط یک خبر و تموم.
  فقط درحد حرڢ…
  حالا اینم ققط خبره نباید زیاد دلخوش باشیم چون دوساله کا ما تدیدیم کاری پیش بره.

 3. عرفان آقاجانی

  با سلام
  برای استفاده از ربات اسکلت بیرونی حتماً باید بیمار ضایعه نخاعی بود؟
  آیا برای بیمار تحلیل عضلانی هم میشه استفاده کرد؟

  • سلام. رباتهای اسکلت بیرونی به طور عمده برای کسانی استفاده می‌شوند که اسپاسم شدید عضلانی و پوکی استخوان شدید نداشته باشند، دارای دستهای سالم (برای حفظ تعادل)باشند و امکان اجرای چرخۀ راه رفتن طبیعی را داشته باشند. البته یک مدل نیوزیلندی به نام REX وجود دارد که نیازی به دستهای سالم ندارد زیرا خود ربات تعادل را حفظ می‌کند. البته موارد پژوهشی برای موارد خاص هر از گاهی ساخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن