آزمایش و استفاده از انواع اسکلت بیرونی در مرکز توانبخشی و فیزیوتراپی Pionsat

مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی Pionsat وارد دنیای اسکلت بیرونی خواهد شد و آزمایش نوعی اسکلت بیرونی منحصر به فرد برای اندام تحتانی را آغاز خواهد کرد. سی و پنج بیمار پاراپلژیک این فناوری را در سال 2018 آزمایش خواهند کرد. این افراد هنگام آزمایش با این ربات صندلی چرخدار خود را رها خواهند کرد. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

ارتز فعال Arméo با درجه‌های مختلف می‌تواند به حرکات دست، از شانه تا انگشتان، کمک کند. بیمار به تدریج یاد می‌گیرد از بازوی خود به ویژه از طریق بازی‌های ویدئویی در مرکز توانبخشی Pionsat استفاده کند.

بر روی صفحه نمایش، آجرها یکی پس از دیگری سقوط می‌کند و توسط یک تیله شکسته می‌شوند. این یک بازی تخریبی برای بازسازی بهتر است. در مقابل رایانه هیچ کنترلر متداولی وجود ندارد بلکه از یک اسکلت بیرونی موتوری استفاده می‌شود. این دستگاه میتواند موجب حرکت کامل بازو، از شانه تا انگشت بیمار شود.

Jean-Christophe Janny ، مدیر مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی Pionsat می‌گوید: «ما روی روشی جالب و مهیج برای آسیب‌های بازو و شکل پذیری مغز کار می‌کنیم. در این روش اگر حرکت بیمار کافی نباشد، دستگاه می‌تواند به بیمار کمک کند. حضور کاردرمان ضروری است، اما این اسکلت بیرونی تقویت فعالیت توانبخشی و اندازه‌گیری دقیق‌تر پیشرفت را ممکن می‌سازد». این فناوری که در ماه مارس در Pionsat نصب شده است، در Auvergne (منطقه‌ای در مرکز فرانسه) منحصر به فرد است. و تنها یازده نسخه از آن در فرانسه وجود دارد.

استفاده و آزمایش اسکلت بیرونی در مرکز توانبخشی و فیزیوتراپی Pionsat

این مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی پا را فراتر از فناوری‌های پیشرفته اندام بالاتنه گذاشته و وارد عرصه فناوری‌های کمکی اندام تحتانی شده است. این مرکز با استارت‌آپ Wandercraft که در پاریس واقع شده و در حال توسعه آخرین نسخه اسکلت بیرونی خود با نام Atalante است همکاری دارد.

Christophe Janny توضیخ می‌دهد: «در حال حاضر اسکلت‌های بیرونی بسیاری برای اندام تحتانی وجود دارد. اما بیمار باید از عصا برای حفظ تعادل استفاده کند. Wandercraft شاهکاری بدون نیاز به دخالت دست بوجود آورده است. این فناوری موجب استقلال بیشتر توانیابان می‌شود. به طوریکه فرد می‌تواند از دست خود برای کارهایی همچون خرید یا در دست گرفتن اشیا بهره ببرد. این یک امید بزرگ برای افراد توانیاب است. در دراز مدت، این اسکلت بیرونی می‌تواند جایگزین صندلی چرخدار شود».

آزمایش‌های بیشتر در سال 2018

آزمایش‌های مربوط به ایمنی و عملکرد اسکلت بیرونی بر روی دوازده بیمار پاراپلژیک امسال در Pionsat انجام شد. Eric Pantera، مدیر پزشکی مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی Pionsat می‌گوید: «با Atalanta برخی از آنها قادر به ایستادن بودند و چند قدم راه رفتند. این‌ها لحظات فوق العاده‌ای هم برای آنها و هم برای ما است. اما رؤیا پردازی نکنید. هنوز کارهایی برای انجام دادن وجود دارد. ما آرزو داریم افراد معلول به تنهایی قادر به گشت و گذار در محیط پیرامون باشند و بتوانند از پله‌ها بالا روند».

ادامه آزمایش‌ها و پژوهش‌های بالینی توسط مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی Pionsat و در فوریه 2018 انجام خواهد شد. به مدت دو سال، سی و پنج بیمار پاراپلژیک باید این فناوری جدید را امتحان کنند. آنها نخستین گام‌های خود را با این ربات برمیدارند.

سپس راه رفتن آنها، مصرف انرژی و تأثیرات بر مغز آنها اندازه‌گیری خواهد شد. Jean-Louis Constanza از Wandercraft می‌گوید: «این آزمایش‌های دو ساله موجب صرفه‌جویی بسیار زیادی در زمان ما خواهد شد. ما با قابلیت اطمینان عالی باز خواهیم گشت و این نخستین نتیجه‌های پزشکی با اسکلت بیرونی خواهد بود.».

Jean-Louis Constanza ادامه می‌دهد: «ما قصد داریم مفهوم راه رفتن را بازسازی کنیم. هنگامی که ما راه می‌رویم، به سمت جلو سقوط میکنیم و با حرکت پاها می‌توانیم تعادل خود را برقرار کنیم. اسکلت بیرونی ما این تعادل را بازسازی می‌کند».

Wandercraft در ماه سپتامبر موفق به جذب 15 میلیون یورو شد. این پیشرفت گام دیگری در جهت تکمیل پروژه است. پس از انجام نخستین آزمایش‌های بالینی در سال 2017 و به طور عمده در Pionsat، این اسکلت بیرونی وارد فاز پیشرفته‌تر آزمایش‌ها در سال 2018 خواهد شد. آرزوی Wandercraft به دست آوردن گواهی پزشکی اروپا در پایان سال 2018 است. این مجوز میتواند موجب حضور اسکلت بیرونی به عنوان یک ابزار توانبخشی در بازار شود.

اسکلت بیرونی Wandercraft به افراد پاراپلژی کمک میکند راه بروند!


بیشتر بخوانید:

>>اسکلت بیرونی Wandercraft به افراد پاراپلژیک کمک میکند دوباره راه بروند!

>>کمک به راه رفتن دوباره بیماران سکته مغزی با اسکلت بیرونی نرم

>>معرفی فناوری‌های پوشیدنی قابل استفاده برای توانبخشی


منبع: lamontagne.fr

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن