طراحی اسکلت بیرونی توانبخشی توسط مخترع جوان اهل قزاقستان

ویاچسلاو لیتوینوف (Vyacheslav Litvinov)، ساکن شهر قراغندی کشور قزاقستان و مخترع تازه کار، توانست یک اسکلت بیرونی توانبخشی قابل حمل بسازد. این اسکلت بیرونی برای افراد با مشکلات فیزیکی مانند آسیب دستگاه ماهیچه اسکلتی بدن، عدم توانایی حرکت بدون کمک دیگران طراحی شده است. اسکلت بیرونی در نمایشگاه بین‌المللی حوزه‌ی آسیای میانه «100ideas for the CIS» ارائه شد. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افرا و پوشیدنی همراه باشید.

طراحی اسکلت بیرونی توانبخشی توسط مخترع جوان اهل قزاقستان

اسکلت بیرونی نوعی از فناوری پوشیدنی است که عملکرد از دست رفته‌ی حرکتی را بازیابی می‌کند و قدرت ماهیچه‌ها و دامنه‌ی حرکتی فرد را افزایش می‌دهد. انواع مختلفی از اسکلت‌های بیرونی وجود دارد که می‌توان به دو نوع فعال و غیرفعال دسته‌بندی کرد. در ابتدا، لیتوینوف دانشجوی پزشکی قزاقستان، یک اسکلت بیرونی غیرفعال ساخت. اسکلت بیرونی غیرفعال تنها برای افرادی که قدرت ماهیچه‌های خود را برای حرکت دادن اسکلت بیرونی از دست نداده‌اند مناسب است. نخستین اسکلت بیرونی که توسط او ساخته شد به ایستادن و راه رفتن افراد دچار سکته‌ی مغزی کمک می‌کرد.

سپس او توسعه‌ی اسکلت بیرونی رباتیک را آغاز کرد. این نوع از اسکلت بیرونی برای افراد با ناتوانی حرکتی در بخشی از اندام پایین تنه طراحی شد. تمام اسکلت‌های بیرونی نه تنها در حرکت کردن کمک می‌کنند بلکه در فرآیند درمان تاثیر مثبت دارند. ثابت شده است که آموزش‌های حرکت درمانی (kinesiotherapy) در بازیابی توانایی حرکتی تاثیرگذار است. مواد اولیه موردنیاز ساخت اسکلت بیرونی در قزاقستان برای لیتوینوف در دسترس بود. همه‌ی مواد اولیه از فروشگاه لوازم ساختمانی و الکترونیکی خریداری شد. برای طراحی اسکلت بیرونی، لیتوینوف از برد و سرودرایو و صفحه‌های آلومینیومی استفاده کرد. همچنین از یک چاپگر سه‌بعدی روسی برای چاپ صفحه‌های آلومنیومی بهره برد.

طراحی اسکلت بیرونی توانبخشی توسط مخترع جوان اهل قزاقستان

او تصمیم دارد در تعداد زیاد این اسکلت بیرونی را تولید کند. قیمت اسکلت بیرونی طراحی شده توسط او از قیمت اسکلت‌های بیرونی مشابه کمتر است. هزینه‌ی نخستین اسکلت بیرونی غیرفعال که لیتوینوف ساخت 91 دلار بود که در مقایسه با اسکلت‌ بیرونی غیرفعال مشابه خارجی (1938 دلار) هزینه‌ی بسیار کمی است. اسکلت بیرونی فعال رباتیک او هزینه‌ای برابر با 728 دلار دارد که نسبت با مورد مشابه خارجی (9000 دلار) قیمت پایینی است. سومین اسکلت بیرونی طراحی شده توسط لیتوینوف قیمتی برابر با 3036 دلار است. او تصمیم دارد که اسکلت بیرونی مقرون به صرفه در قزاقستان تولید کند.

تاکنون لیتوینوف توانسته است تعداد نه دستگاه اسکلت بیرونی بفروشد. افرادی که از این اسکلت بیرونی استفاده می‌کنند، عملکرد آن را مثبت ارزیابی کرده‌اند. نخستین اسکلت بیرونی غیرفعال توسط یک زن اهل شهر پاولودار قزاقستان خریداری شد. این زن در اثر سکته‌ی مغزی توانایی حرکتی خود را از دست داده بود و نمی‌توانست راه برود. پس از هفت ماه پوشیدن اسکلت بیرونی او توانایی حرکتی خود را به دست آورد و توانست به صورت مستقل راه برود.


بیشتر بخوانیم:

>>چه کسانی می‌ توانند از اسکلت بیرونی Keeogo استفاده کنند؟
>>کمک به راه رفتن دوباره بیماران سکته مغزی با اسکلت بیرونی نرم
>>طراحی لباس رباتیک برای کمک به بیماران سکته مغزی


منبع: astanatimes

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن