آیا پژوهش های اسکلت های بیرونی رباتیک مشاغل را نابود می‌کند؟

صنعت رباتیک پیوسته در حال پیشرفت است. رباتیک و هوش مصنوعی در کنار فناوری‌های اسکلت بیرونی بسیار قوی عمل خواهد کرد. اما در کنار توجه به این پیشرفت‌های مهم، باید به مسائل اخلاقی نیز توجه شود. یکی از مهم‌ترین مسائل حصول اطمینان از وجود مشاغل کافی پس از معرفی خروجی صنعت رباتیک است. برای آشنایی با مثال‌هایی از خروجی این صنعت و اقدامات فعالان این حوزه‌ها در خصوص آینده‌ی مشاغل موجود، این نوشتار از مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی را دنبال نمایید.

عملگر حرکتی یک اسکلت بیرونی

عملگرهای رباتیک و حرکت اسکلت های بیرونی

اسکلت بیرونی در نخستین سال‌های خود به شکل تصویری ذهنی در فیلم‌های علمی-تخیلی معرفی شد. اما امروزه اسکلت‌های بیرونی در شکل‌های مختلف ساخته و عرضه می‌شوند. یکی از فعالان اسکلت‌های بیرونی رباتیک یک شرکت تحقیق و توسعه BC است.

این شرکت ۶۰ دانشمند را در فضایی بالغ بر 1858 متر مربع در Langley به کار گرفته است. مدیر شرکت Genesis Robotics، به عنوان یک شرکت تحقیق و توسعه، فعالیت‌های شرکت را با هدف راه رفتن دوباره‌ی معلولان به پیش می‌برد.

این شرکت یک عملگر جدید به نام LiveDrive طراحی کرده است. این عملگر در حقیقت قسمتی از ربات است که به آن توانایی راه رفتن می‌بخشد. عملگرهای رباتیک در بیشتر موارد از قطعات الکتریکی ساخته می‌شوند. عملگرهای معمول سنگین و حجیم هستند. به کارگیری عملگرهای معمول افزون بر سنگین کردن ساختار قیمت ماشین را نیز افزایش می‌دهد.

طراحی این عملگر خاص سه سال از وقت شرکت Genesis Robotics را به خود اختصاص داده است. نیروهای مغناطیسی در این عملگر تقویت می‌شود و در نتیجه مقاومت ساختار در برابر نیروهای خارجی افزایش می‌یابد. در نتیجه‌ی کار این شرکت عملگر حاصل نه تنها نیمی از قیمت عملگرهای رایج را داشته، بلکه سبک‌تر و ایمن‌تر از عملگرهای موجود نیز هست. در حال حاضر شرکت در مرحله‌ی نخست ۲۸ میلیون دلار بودجه کسب نموده است و به دنبال همکاری برای تجاری سازی طرح است.

آینده اسکلت بیرونی و صنعت رباتیک

شرکت Genesis Robotics تا کنون چندین طرح مربوط به اسکلت بیرونی را به ثبت رسانیده است. این طرح‌ها قدرت عملگر LiveDrive شرکت را در حمل اشیا سنگین برای افراد سالمند و راه رفتن ربات‌ها را به نمایش می‌گذارد. Hilton مدیر شرکت بر این باور است که افزایش تعداد افراد سالمند و نبود نیروی جوان کافی برای مراقبت از آنان استفاده از اسکلت‌های بیرونی رباتیک را توجیه می‌کند. وی بر این باور است که صنعت اسکلت بیرونی و صنعت رباتیک می‌تواند استقلال را به قشر سالخورده بازگرداند و در سال‌های پیری امکانی برای مراقبت از سالمندان فراهم کند.

به عقیده‌ی Hilton به کارگیری صنعت رباتیک باید در جهت ماشینی کردن نیروی کار باشد و نه برای جایگزین کردن نیروی کار با ربات‌ها. مشاغل بسیاری با ورود ربات‌ها از بین می‌روند. در بسیاری موارد به کارگیری ربات‌ها در محیط‌های خطرناک و نامناسب برای انسان‌ها انجام می‌شود. با این وجود باید گفت که ماشینی شدن امکان درآمدزایی بسیاری را با از بین بردن شغل‌ها، نابود کرده است.

در سال ۲۰۱۶ گزارشی از موسسه Brookfield برای نوآوری و درآمد زایی در دانشگاه Ryerson نشان داد که امکان نابودی حدود ۴۲٪ مشاغل کنونی کانادا بر اثر ماشینی شدن وجود دارد. مشاغلی مانند خرده فروشی، صندوق داری، رانندگی ماشین‌های حمل‌ و نقل بار بیش از همه از ماشینی شدن آسیب خواهند دید. در واقع عملگرهای LiveDrive پتانسیل استفاده در ماشین‌های خودران را نیز دارند.

ربات نوازنده

مشاغلی که قسمتی از آن‌ها قابل برنامه ریزی باشد و شامل کارهای تکراری یا دنباله روی از دستورالعمل‌ها هستند می‌توانند ماشینی شوند.

مطالعه دقیق آسیب های صنعت رباتیک

با این دلایل به کارگیری گروهی برای شناسایی آسیب‌های هوش مصنوعی، به خصوص هوش مصنوعی توسعه یافته در بخش فناوری دانشگاه British Columbia منطقی است. Generation R Consulting به خصوص به مسائل خلاف اخلاق در هوش مصنوعی علاقمند است و به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکلات می‌باشد. به عنوان مثال پژوهش‌های این گروه باید مشخص کند که مشاغل موجود تا چه حد تحت تاثیر فناوری هوش مصنوعی قرار می‌گیرد. در واقع هدف مطالعه‌ی آینده‌ی مشاغل موجود با ورود هوش مصنوعی است.

نتایج نشان می‌دهد که بیشتر نیروی کار کانادا در حوزه‌ی خارج از دسترس هوش مصنوعی قرار دارد. صنایع بیشترین نیروی کار در معرض خطر را به خود اختصاص می‌دهد. مشاغل صنعتی در خطر ۱.۷ درصد مشاغل کل را به خود اختصاص می‌دهد. این میزان در کانادا ۳۱۰ هزار شغل است.

این در حالی است که بودجه‌ی پژوهش‌های رباتیک Genesis Robotics تنها در نخستین مرحله از کسب بودجه به ۲۸ میلیون دلار می‌رسید. شرکت Kindred AI واقع در ونکوور ۴۴ میلیون دلار به پژوهش‌های مرتبط با رباتیک در آماده سازی سفارش‌های اینترنتی اختصاص داده است. به عبارت بهتر این دو شرکت به تنهایی ۷۲ میلیون دلار برای این پژوهش‌ها هزینه خواهند کرد. به گفته‌ی یکی از بنیان‌گذاران Kindred AI به نام Suzanne Gildert هدف این شرکت طراحی رباتی کاملا انسان نما است. Suzanne Gildert بر این باور است که جایگاه رباتیک و هوش مصنوعی اینک تثبیت شده است. در جهان کنونی حضور یک ربات در هر خانه دیگر رویا نیست و مردم به این امکان فکر خواهند کرد. به گفته‌ی Gildert همین امر هدف این شرکت را توجیه می‌کند.


بیشتر بخوانیم:

آینده‌ی شغل‌ها در دنیای هوش مصنوعی و رباتیک(بخش نخست)

پنج شغلی که در آینده شانس استخدام ربات ها در آن بیشتر خواهد بود

قوانین هوش مصنوعی قرن بیست و یکم چگونه تعریف می‌شود


منبع: Business Vancouver

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن