اسکلت بیرونی Alex ویژه توانبخشی بازو

اسکلت‌های بیرونی رباتیک با تمرکز روی قسمت‌های خاصی از بدن و پیگیری حرکت با کمک علائم حرکتی بدن امکان شخصی سازی توانبخشی را برای بیماران فراهم می‌کنند. اسکلت بیرونی Alex ویژه توانبخشی بازو نیز از همین دسته اسکلت‌هاست. برای آشنایی با این اسکلت بیرونی مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی را دنبال نمایید.

معرفی اسکلت بیرونی Alex

اسکلت بیرونی Alex یک اسکلت بیرونی فعال با تنه ثابت است. این اسکلت بیرونی ویژه توانبخشی همه‌ی قسمت‌های بازو است و برای توانبخشی هر دو بازو به شکل همزمان قابل استفاده است. اسکلت‌های بیرونی رباتیک توانبخشی توانایی حرکت در یک مسیر دقیقا یکسان را به دفعات دارا هستند. اسکلت بیرونی Alex با بازخورد دیداری مانند بازی‌های رایانه‌ای و واقعیت مجازی قابل ارتقا است. در هنگام کار با اهداف مجازی و پیگیری آن‌ها کاربر دست خود را به کار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت تولید کننده نیز مراجعه نمایید.

دستگاه‌های توانبخشی رباتیک امکان رصد فرآیند توانبخشی را با اتکا به علائم زیستی حرکت فراهم می‌کنند. رصد حرکت به درمانگر کمک می‌کند شیوه‌ی درمان را با توجه به نیازهای بیمار انتخاب نماید. استفاده از اسکلت بیرونی نیز امکان تمرکز روی عضلاتی خاص را فراهم می‌کند.

مشخصات اسکلت بیرونی Alex

با اسکلت بیرونی Alex می‌توان سنگینی حرکات را، با استفاده از دو انتخاب فوق، تنظیم نمود. ساختار خود اسکلت بیرونی در انجام حرکات به بیمار یاری می‌دهد. نیروی کمکی این اسکلت بیرونی بین ۵۰-۱۰۰ نیوتون و گشتاور قابل دسترس با آن ۴۰-۸۰ نیوتون-متر است که بسته به شرایط اعمال آن، اعمال متناوب و پیوسته و یا اعمال ناگهانی، تعیین می‌شود. سرعت حرکت عضله شانه ۵۰۰ درجه بر ثانیه است.

طراحی اسکلت بیرونی به شکلی است که امکان تکرار ۹۰٪ حرکات روزمره بازو وجود دارد. بیمار در هنگام تمرین با این اسکلت بیرونی می‌تواند حرکات مربوط به لباس پوشیدن، غذا خوردن و کلیه‌ی حرکات مرتبط با مراقبت‌های شخصی را تکرار نماید.

اسکلت بیرونی Alex در توانبخشی بالاتنه کاربرد دارد. این اسکلت بیرونی از PERCRO laboratory of Scuola Superiore Sant’Anna و باتوجه به کاربردهای آن در توانبخشی پس از سکته شدید و خفیف ظهور کرد. با چنین ساختاری می‌توان حرکات مشخص با نیرو و گشتاور را معین را دقیقا به یک شکل تکرار نمود.

توانبخشی برای مشکلات عصبی، اسکلتی-عضلانی، ناهنجاری‌های استخوانی و اختلال‌هایی از این دست به کار می‌رود. اسکلت بیرونی Alex در توانبخشی شانه پس از عمل جراحی موفق بوده است. این موفقیت با توجه به پیچیدگی عضله شانه اهمیت ویژه‌ای دارد.


بیشتر بخوانیم:

توانبخشی به کمک تحریک الکتریکی عضلات

مروری بر اسکلت‌های بیرونی بالاتنه و توانبخشی دست


منبع: exoskeletonreport، wearable-robotics

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن