راه رفتن افراد دارای معلولیت با اسکلت بیرونی رباتیک Exomotion

آزمایشگاه سامانه‌های بیومکاترونیک دانشگاه سایمون فریزر (SFU) یک اسکلت بیرونی پایین‌تنه پیشرفته به نام Exomotion طراحی کرده است که انواع حرکت‌های زانو و ران را تقلید می‌کند و راه رفتن طبیعی را برای افراد معلول ممکن می‌سازد. دکتر سیامک ارزانپور به همراه دکتر ادوارد پارک (Edward Park) سرپرستی گروه سازنده اسکلت بیرونی رباتیک را بر عهده دارند. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

راه رفتن افراد دارای معلولیت با اسکلت بیرونی رباتیک Exomotion

دکترسیامک ارزانپور- اسکلت بیرونی پایین تنه Exomotion

هدف گروه، ساخت اسکلت بیرونی و آزمایش نمونه‌ی نخست آن طی چند هفته است. سپس آزمایش‌ها در طیف گسترده‌تری در سال 2019 ادامه پیدا خواهد کرد. سال 2020 نیز زمان تولید این اسکلت بیرونی در نظرگرفته شده است. اسکلت بیرونی رباتیک Exomotion همانند حرکت‌های بدن فرد سالم رفتار می‌کند. این اسکلت بیرونی طیف گسترده‌ای از حرکت‌ها را برای کاربر فراهم می‌کند. بنابراین کاربر می‌تواند تعادل را حفظ و راه رفتن طبیعی را تجربه کند.

کلوئی انگوس (Chloe Angus) سه سال پیش متوجه شد دیگر نمی‌تواند راه برود. پزشکان یک تومور خوش‌خیم در ستون فقرات او تشخیص دادند. امکان جراحی تومور وجود نداشت و کلوئی از آن زمان از ویلچر استفاده می‌کند. کلوئی طراح مد شناخته شده‌ی کانادایی پس از این اتفاق به دنبال یک اسکلت بیرونی بود تا به او در راه رفتن کمک کند و استقلال را دوباره به او بازگرداند. او در شرکت اسپین آف دانشگاه سایمون فریزر به نام Human in Motion سرمایه‌گذاری کرده است و با مهارت طراحی خود در طراحی ظاهر اسکلت بیرونی همکاری کرد. شرکت Human in Motion توسط پژوهشگران دانشگاه SFU دکتر سیامک ارزانپور و دکتر ادوارد پارک تاسیس شده است.

کلوئی امیدوار است روزی با پوشیدن اسکلت بیرونی بتواند دوباره به صورت مستقل راه برود. استفاده از ویلچر برای مدت طولانی در طول روز تاثیر منفی بر سلامتی دارد. زخم‌های ناشی از فشار و نبود گردش خون درمانی هزینه‌بر دارند و خطرناک هستند. شرکت Human in Motion به تازگی برنده‌ی جایزه‌ی 50000 دلاری رقابت Mobility Unlimited شرکت تویوتا شده است.

برای آشنایی بیشتر با اعضای گروه دکتر ارزانپور و کسب اطلاع از حوزه‌ی فعالیت آنان به این صفحه مراجعه نمایید.

راه رفتن افراد دارای معلولیت با اسکلت بیرونی رباتیک Exomotion

اسکلت بیرونی Exomotion در کنفرانس BCTECHSummit

راه رفتن افراد دارای معلولیت با اسکلت بیرونی رباتیک Exomotion


بیشتر بخوانیم:

>>اسکلت بیرونی Human in Motion Robotics و کسب جایزه مسابقه تویوتا
>>مسابقه ویژه سازندگان اسکلت بیرونی
>>چه کسانی می‌ توانند از اسکلت بیرونی Keeogo استفاده کنند؟


منبع : vancouversun

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن