چه کسانی می‌ توانند از اسکلت بیرونی Keeogo استفاده کنند؟

Keeogo یک اسکلت بیرونی پایین‌تنه و دستگاه کمکی راه رفتن است. این اسکلت بیرونی برای افرادی که قدرت عضلانی آن‌ها کاهش یافته و یا به دلیل آسیب‌ها و بیماری‌های حاد عضلانی درد دارند طراحی شده است. استفاده از این اسکلت بیرونی آسان است و پیاده‌روی در مدت‌زمان طولانی را بدون خستگی امکان‌پذیر می‌کند. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

چه کسانی می‌ توانند از اسکلت بیرونی Keeogo استفاده کنند؟

فراتر از راه رفتن

دستگاه کمکی Keeogo با فناوری انحصاری Dermoskeleton شرکت B-TEMIA به صورت یکپارچه ارائه شده است تا افزون بر راه رفتن، به افراد با مشکلات حرکتی در فعالیت‌های روزمره کمک کند. Keeogo با وجود اسکلت بیرونی B-TEMIA فعالیت‌های دویدن، بالا و پایین رفتن از پله، نشستن و برخاستن، نشستن به صورت چمباتمه یا حرکت اسکات (Squat)، زانو زدن و ایستادن در مدت طولانی را راحت‌تر می‌کند.

اسکلت بیرونی پایین‌تنه Keeogo با توجه به حالت قرار‌گیری بدن و نوع حرکت آن، به کاربر در فعالیت‌های حرکتی کمک می‌کند. این اسکلت بیرونی برای آغاز حرکت هیچ کمکی نخواهد کرد بلکه با توجه به حرکت‌های نخست کاربر در ادامه‎ی حرکت یاری می‌رساند. هنگامی که کاربر نخستین حرکت را انجام می‌دهد اسکلت بیرونی Keeogo توان حرکتی پا را بر اساس نوع حرکت بدن، فراهم می‌کند. بنابراین کاربر در اجرای فعالیت‌های روزمره استقلال بیشتری خواهد داشت.

مزایای عملکردی و بالینی اسکلت بیرونی Keeogo

Keeogo برای افراد با کم‌توانی حرکتی مزایای عملکردی از جمله توانایی فعالیت و کار، ایمنی و ثبات، بهبود دسترسی‌پذیری، به تاخیر انداختن استفاده از ویلچر و استقلال و آزادی کامل را فراهم می‌کند. همچنین از مزایای بالینی این اسکلت بیرونی می‌توان بهبود استقامت، بهوبد سلامتی عضلانی اسکلتی و استخوانی و ذهنی، بهبود گردش خون، افزایش تعادل حرکتی، بهوبد عملکرد مثانه و روده را نام برد.

اسکلت بیرونی Keeogo با هدف پزشکی فراهم شده است تا افراد با مشکلات حرکتی خاص بتوانند راه بروند. این اسکلت بیرونی برای افرادی که در راه رفتن مسافت‌های معین، بالا رفتن از پله، حمل کردن یک شی در مسافت کوتاه و یا ایستادن برای مدت زمان طولانی مشکل دارند طراحی شده است.

چه کسانی می‌توانند از اسکلت بیرونی Keeogo استفاده کنند؟

چه کسانی می‌ توانند از اسکلت بیرونی Keeogo استفاده کنند؟

افرادی می‌توانند از این اسکلت بیرونی پایین‌تنه استفاده کنند که

1) توانایی حرکت‌ دادن اندام بدن در راه رفتن، نشستن و برخاستن، خم شدن روی زانو، از پله بالا رفتن را داشته باشند.
2) بتوانند بدون کمک شخص دیگر در مسافت‌های کوتاه با دستگاه کمکی و یا بدون آن راه بروند.
3) توانایی حفظ تعادل را در ایستادن داشته باشند.

این دستگاه کمکی برای افراد با بیماری‌های زیر قابل استفاده است:

1) آرتروز زانو و مفصل ران
2) ام اس (تصلب بافت چندگانه)
3) پارکینسون
4) سکته‌ی مغزی
5) آسیب ناکامل طناب نخاعی (SCI)
6) بیماری التهابی عضلانی ﻣﻴﻮﺯﻳﺖ (Inclusion Body Myositis)
7) آسیب‌های زانو
8) دیگر شرایطی که حرکت را محدود می‌کنند.

Keeogo برای افراد با مشکلات حرکتی و شرایط زیر نمی‌تواند استفاده شود:

1) فلج کامل اندام پایین‌تنه
2) وجود زخم‌های پوستی در ناحیه‌ای از بدن که اسکلت بیرونی پوشیده می‌شود.
3) بیماری آرتروپاتي مفصلی زانو و ران
4) کوتاهی بافت‌های عضلانی مزمن (severe fixed contracture)
5) اختلالات شناختی شدید
6) اختلالات عروقی شدید پایین تنه
7) بیماری صرع کنترل نشده
8) پوکی استخوان شدید
9) بیماری autonomic dysreflexia کنترل نشده

فناوری Dermoskeleton

فناوری Dermoskeleton را می‌توان رابط کاربر و اسکلت بیرونی در نظر گرفت. این فناوری با اعمال انرژی بیومکانیکی به مفصل‌ها و فراهم کردن نیروی مکانیکی کمکی برای کاربر، فشار اسکلتی عضلانی بر ساختار بدن را حذف می‌کند و عملکرد بیومکانیکی بدن را بازیابی، نگهداری و افزایش می‌دهد. بیومکانیک کاربرد اصول مکانیک در سامانه‌های زیستی مانند بدن انسان است.

در این فناوری، با بهره بردن از حسگرهای پیشرفته و نرم‌افزار هوش مصنوعی، قصد آغاز حرکت کاربر را شناسایی می‌کند و حرکت‌های هماهنگ شده را در زانوی کاربر تولید می‌کند. در واقع سامانه‌ی رباتیکی این اسکلت بیرونی خود به تنهایی حرکت آغاز نمی‌کند بلکه با شناسایی کردن آغاز حرکت از سوی کاربر، سطح مناسبی از انرژی کمکی را برای کاربر به صورت هماهنگ با حرکت کاربر فراهم می‌کند.

فناوری Dermoskeleton به عنوان ساختار عضلانی-اسکلتی هوشمند، از کاربر در برابر فعالیت‌های حرکتی شدید و آسیب‌های عضلانی حاد محافظت می‌کند. همچنین قدرت بیشتر، پایداری و استقامت را برای افراد ایجاد می‌کند.

اسکلت بیرونی Keeogo توسط وزارت بهداشت کانادا (Health Canada) به عنوان یک دستگاه پزشکی تایید شده است. این دستگاه کمکی برای فروش و اجاره در کانادا در دسترس است.

در این ویدیو خواهید دید که کری (Carrie) توانایی راه رفتن خود را با Keeogo دوباره به دست آورده است. او به بیماری روماتیسم ستون فقرات مبتلا است. این بیماری یک بیماری مفصلی مزمن و خودایمنی که اغلب ستون فقرات و استخوان‌های لگن را درگیر می‌کند.

جسی مبتلا به بیماری آسیب ناکامل نخاعی است. هم‌اکنون با اسکلت بیرونی Keeogo می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را با استقلال بیشتری انجام دهد.


بیشتر بخوانیم:

>>آشنایی با اسکلت بیرونی Keeogo
>>همکاری لاکهید مارتین و B-Temia برای توسعه اسکلت بیرونی


منبع: keeogo

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن