بازسازی دریچه قلب با روشی کاملاً کاربردی

مؤسسه Wyss در دانشگاه هاروارد و دانشگاه زوریخ با همکاری هم توانستند دریچه‌های قلبی ایجاد کنند که به صورت سفارشی و در اندازه‌های گوناگون ساخته می‌شود. دریچه‌های قلب زیست سازگار JetValve که کاملاً برای پیوند و پشتیبانی از سلول‌های قلبی کاربردی هستند را می‌توان به سرعت و با هزینه کم تولید کرد. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

بازسازی دریچه‌های قلب با روشی کاملاً کاربردی

این تصویر اسکن میکروسکوپی الکترونی نشان میدهد که چگونه نانوالیاف‌های ماتریکس خارج سلولی که (ECM) با فناوری JetValve تولید شده‌اند، در شبکه‌های موازی جای گرفته‌اند. این نانو الیاف‌ها خواص فیزیکی قابل مقایسه‌ای با بافت اصلی قلب دارند. تصویر: مؤسسه ویس در دانشگاه هاروارد

قلب انسان حدود 35 میلیون بار در هر سال می‌تپد و خون را از طریق چهار دریچه مختلف به گردش در می‌آورد. هر ساله دریچه‌های قلب بیش از چهار میلیون نفر به دلایل مختلف دچار مشکل می‌شود. دلایلی از جمله نقص‌های مادرزادی، زوالی مرتبط با سن و عفونت. در حال حاضر پزشکان هم از پروتزهای مصنوعی و هم بافت‌های حیوانی و انسان فوت شده برای درمان دریچه‌های معیوب قلب استفاده می‌کنند. با این حال این راهکارها می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته‌ای به همراه داشته باشد و نیاز به اعمال جراحی تهاجمی و گران قیمت دارد. به ویژه در کودکان، پروتز دریچه قلب همزمان با رشد کودک نیاز به تعویض دارد.

پژوهشگران در مؤسسه ویس (Wyss)، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی John A. Paulson هاروارد و مؤسسه پزشکی احیا کننده در دانشگاه زوریخ یک روش ساخت نانوالیاف توسعه داده‌اند که قادر است دریچه‌های قلب را با پتانسیل احیا کننده و رشد به سرعت تولید کند. در این روش از فناوری ریسندگی چرخان جت استفاده می‌شود. روش کار به این شکل است که یک دهانه دوار محلول حاوی پروتئین ماتریکس خارج سلولی (ECM) را به درون نانوالیافی که به شکل قالب دریچه قلب درآمده خارج می‌کند. پروتئین ماتریکس خارج سلولی بخشی از دریچه‌های طبیعی قلب هستند. با ارائه مجموعه‌ای از قالب‌ها می‌توان انواع دریچه‌ها با اندازه‌های مختلف را تولید کرد. این روند قابل تنظیم برای گروه‌های مختلف سنی و شرایط متفاوت، بسیار سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر از تولید دیگر پروتزها است.

Kevin Kit Parker رهبر این پژوهش در مؤسسه Wyss می‌گوید: «با استفاده از ترکیبی از پلیمرهای مصنوعی و پروتئین ECM، در عرض چند دقیقه می‌توانیم دریچه های قلب زیست سازگاری که کاملاً برای پیوند و پشتیبانی از سلول‌های قلبی کاربردی هستند، تولید کنیم»

این نوع جدید از دریچه قلب را می‌توان با روش‌های جراحی با کمترین تهاجم برای تمام گروه‌های سنی قرار داد. در نخستین مطالعات بالینی بر روی گوسفندان، نشان داده شد که این دریچه‌ها از گردش خون حیوانات درست پس از کاشت، حمایت و به بازسازی بافت جدید قلب در طول زمان کمک می‌کند. این فناوری راهکار درمانی بسیار انعطاف‌پذیر و بلند مدت برای بیماری دریچه قلب خواهد بود.

بازسازی دریچه‌های قلب با روشی کاملاً کاربردی

در فناوری ریسندگی چرخان جت، یک دهانه دوار محلولی از ماتریکس خارج سلولی (ECM) را به درون نانوالیافی که به شکل قالب دریچه قلب در آمده خارج میکند. با استفاده از یک سری قالب‌ها با اندازه‌های مختلف، روند تولید کاملاً مقیاس‌پذیر می‌شود و قادر به ارائه JetValves برای تمام گروه‌های سنی و اندازه قلب آنها است. تصویر: مؤسسه ویس در دانشگاه هاروارد


بیشتر بخوانید:

>>حسگر صوتی سنجش ضربان قلب

>>استفاده از چاپ سه بعدی زیستی برای ترمیم سلول های آسیب دیده قلب

>>توسعه رباتها برای عمل جراحی قلب توسط دانشجوی ایرانی دانشگاه کنکوردیا


منبع: wyss.harvard.edu

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن