برترین فناوری‌های توان افزای نمایشگاه CES ۲۰۱۸ ( بخش نخست)

CES در حدود نیم قرن محل ارائه و معرفی فناوری‌های مبتکرانه بوده است. هر ساله در این نمایشگاه، سازندگان دستگاه های مختلف در زمینه‌های متفاوت فناوری خود را به دنیا عرضه می‌کنند. به دلیل اهمیت این فناوری‌ها و به منظور آشنایی و ایجاد انگیزه در فعالان این عرصه، این نوشتار از مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی به مرور برترین‌های توان افزای نمایشگاه CES ۲۰۱۸ سریع می‌پردازد. محصولاتی که در این‌جا ذکر می شود از میان برندگان جوایز برتر نمایشگاه انتخاب شده‌اند. برای آشنایی با این محصولات با ما همراه باشید.

معرفی CES

CES یا آنگونه که پیش از این نامگذاری شده بود، The International Consumer Electronics Show (International CES®)، محل اجتماع فعالان فناوری‌های مصرفی است. در طی ۵۰ سال فعالیت، این همایش محل معرفی نسل جدید فناوری و محصولات ابتکاری در کلیه‌ی حوزه‌های صنعت بوده است. سال گذشته این همایش ۱۱۷۵ سخنران و 184,279 شرکت‌کننده از نقاط مختلف جهان داشت که از این تعداد 34,688 نمایندگان قاره‌ی آسیا و خاور میانه بودند. برای مرور برترین‌های نمایشگاه‌های سال‌های قبل می‌توانید به این فهرست مراجعه نمایید.

 

MyLiFi با اینترنت سریع خود یکی از برترین‌های نمایشگاه CES ۲۰۱۸

MyLiFi با اینترنت سریع خود یکی از برترین‌های نمایشگاه CES ۲۰۱۸

MyLiFi یک چراغ مطالعه است که اتصال اینترنی امن، بدون سیم و عاری از امواج رادیویی را برای دستگاه‌های نزدیک فراهم می‌کند. این کار با بهره گیری از قدرت انتقال اطلاعاتی که در یک لامپ LED وجود دارد، انجام می‌شود. برای استفاده از این اینترنت یک Dongle به دستگاه مورد نظر متصل می‌شود. پس از آن اطلاعات به کمک LED های چشمک زن رد و بدل می‌شود. به این معنا که نیازی به روش بودن لامپ نخواهد بود.
LiFi مدتی  است که محل بحث شرکت‌ها و افراد فعال است. این فناوری می‌تواند اتصالی امن ایجاد کند. این اتصال سریع‌تر از WiFi نیز هست. این اتصال امن تنها در صورت دسترسی تصویری از لامپ برقرار کننده‌ی اتصال، نفوذپذیر است. MyLiFi در سال ۲۰۱۰ سرعتی برابر ۲۳ مگابایت بر ثانیه داشت. این عدد در سال ۲۰۱۵ به یک گیگابایت رسید.

MyLiFi با اینترنت سریع خود یکی از برترین‌های نمایشگاه CES ۲۰۱۸ این فناوری حاصل کار شرکت Oledcomm و مدیر آن Benjamin Azoulay است که کاربردهای خاصی برای آن تعریف کرده‌اند. ارتباط LiFi در محیط‌های بیمارستانی، که به اتصالاتی عاری از امواج رادیویی و ایمن جهت حفظ اسرار بیمار نیاز است؛ قابل استفاده است. لازم به ذکر نیست که سرعت بالای این اتصال آن را برای بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای قابل استفاده می‌کند.

صندلی چرخدار Whill مدل Ci

این صندلی چرخدار سبک برای استفاده در سفر نیز مناسب است چراکه از هم باز می‌شود و به سه قسمت مجزا تبدیل می‌شود. سال گذشته این صندلی چرخدار یکی از برترین فناوری‌های دسترسی بود و امسال شاهد ارتقا کیفیت آن هستیم. این صندلی الکتریکی روی بسیاری از سطوح به راحتی حرکت می‌کند. برای کنترل حرکت، یک صفحه و دسته‌ی کنترلی روی این صندلی قرار دارد. برای کنترل صندلی از راه دور می‌توان از یک برنامه‌ی کاربردی تلفن همراه نیز استفاده کرد.

اردک رباتیک یکی از برترین‌های نمایشگاه CES ۲۰۱۸

Aflac Duck با خودنمایی در میان فناوری‌های الکترونیک نما از برترین‌های نمایشگاه CES ۲۱۰۸

در میان فناوری‌های پوشیدنی پیشرفته با حسگرهای فراوان، ادوات خودکار و پیچیده و ابزارهای الکترونیک، این اردک کوچک در نمایشگاه CES خودنمایی می‌کند. ربات‌های عروسکی و ربوحیوانات دستی، فناوری‌های جدیدی نیستند. آن‌چه این اردک کوچک را از دیگر عروسک‌های هم رده‌ی خود جدا می‌کند طراحی یکتای آن برای برهم‌کنش با کودکان سرطانی است. دورنمای بلندپروازانه و شایان تقدیر سازندگان این ربات، شرکت بیمه‌ی Aflac و Sproutel، در دسترس قرار دادن این عروسک برای کلیه‌ی کودکان سرطانی کشورشان است. هدفی انسان‌دوستانه و قابل تقدیر که می‌تواند انگیزه بخش بسیاری از افراد توانمند کشور ما نیز باشد.

سامانه‌ی بازنشانی با امواج رادیویی یا Radio Frequency Identification، RFID، می‌تواند به بیمار برای برقراری ارتباط کمک کند. کودکان بیمار معمولا برای انتقال احساسات خود به کمک نیاز دارند. در مواردی این کار برای ایشان بسیار دشواراست. RFID این اردک با یکسری کارت و شکلک فعال می‌شود و به اردک امکان نمایش بصری حس مورد نظر را می‌دهد. به عنوان نمونه با کارت اخمو این اردک سر خود را خم می‌کند و ناله‌ای می‌کند. با شکلک خنده رو کواک کواک اردک بسیار سرزنده‌ خواهد بود.

این امکان وجود دارد که کودک با انتخاب RFID مربوطه وانمود کند اردکش نیز در حال مداوا با شیمی درمانی است. چنین برهم‌کنشی این حس را در وی تقویت می‌کند که در مبارزه با این بیماری تنها نیست و تنها بیمار دریافت کننده‌ی شیمی‌درمانی نیز نمی‌باشد. عملکرد واقعیت افزوده برای گوشی همراه نیز امکان شست‌و شوی اردک یا تزریق را مجازی را به کودک می‌دهد که در این صورت اردک به کمک بلوتوث پاسخی نشان می‌دهد. اردک در این فضا می‌تواند به کودک تمرینات تنفسی آموزش دهد تا در شرایط بحرانی، آرامش بیشتری داشته باشد. در این محیط مجازی کودک می‌تواند با اردک در جنگلی پر از صداهایی مانند آب روان و صدای غورباقه‌ها قدم بزند.

حسگرها و موتورهای تعبیه شده روی اردک به خوبی کار خود را انجام می‌دهند. این اردک به کمک این حسگرها می‌تواند ضربان نبض یک اردک زنده را در هنگامی که در آغوش کودک قرار گرفته تقلید کند. تا کنون اردک Aflac در دسترس ۱۰۰ کودک قرار گرفته است.

ساعت کاسیو یکی از برترین‌های نمایشگاه CES ۲۱۰۸

ساعت هوشمند Casio

شرکت‌های تلفن همراه و استارت آپ‌ها از نخستین ارتقا دهندگان ساعت‌های مچی بودند. در نتیجه‌ی تلاش این خیل عظیم، ساعت های هوشمند روز به روز پیشرفته‌تر شدند. پس از آن شرکت‌های ساعت سازی نیز برای حفظ بازار خود و تطبیق با فناوری‌های جدید به عرضه‌ی ساعت‌های هوشمند پرداختند. در این میان Casio در سال ۲۰۱۵ ساعت GShock خود را عرضه کرد. این ساعت هوشمند، علاوه بر پوشش دادن کلیه‌ی عملکردهای یک پوشیدنی Android، با نشان دادن زمان، مناسب استفاده در طبیعت آزاد و گردش‌های طولانی مدت است. در آن زمان Gshock با یک بار شارژ به مدت یک مان قابل استفاده بود.

اکنون Casio با ارتقا این ساعت به صحنه‌ی رقابت CES بازگشته است. ساعت جدید مجهز به GPS است. یکبار شارژ آن برای استفاده‌ی متوالی از GPS به مدت ۳۳ ساعت کافی است. در صورتیکه نیاز به شارژ مجدد باشد، صفحه‌ی آفتابی تعبیه شده در آن می‌تواند ساعت شارژ کند. این صفحه به طور معمول باتری ساعت را برای استفاده‌های روزانه نیز شارژ می‌کند و نوعی منبع تغذیه‌ی کمکی است. در حال حاضر برای یک ساعت استفاده‌ی متناوب، ۴ ساعت باید به شارژ باتری اختصاص داده شود. شارژ کننده‌ی اصلی دستگاه باتری ساعت را در ۵ ساعت به طور کامل شارژ می‌کند. این ساعت برای ماجراجویان و گردشگران مناسب است. چراکه می‌توان از آن تا دماهای منفی ۱۵ درجه و اعماق ۲۰۰ متری آب استفاده کرد.


بیشتر بخوانید:

صندلی چرخدار سبک ساخته‌ی نابغه‌ی روسی

رباتهای اسکلت بیرونی و اسکوتر جدید شرکت هیوندای در نمایشگاه CES 2017

برترین فناوری‌های توان افزای نمایشگاه CES ۲۰۱۸ ( بخش دوم)


منبع: engadget

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن