برترین پهپاد های سازگار با هدست واقعیت مجازی (بخش نخست)

در سال‌های اخیر، واقعیت مجازی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. هدست‌های واقعیت مجازی شما را به دنیای جدید وارد می‌کند. این فناوری نوین بر دنیای پهپادها نیز تاثیر بسیاری داشته است. با هدست‌های VR می‌توانید پرواز بر فراز آسمان را از دید پهپاد خود تجربه کنید. به این توانایی هدست، دید اول شخص (First-Person View) گفته می‌شود. تاکنون هدست‌های VR تصاویر ویدیویی ساده‌ای را برای کاربر به نمایش می‌گذاشتند. با ویژگی جدید FPV، جنبه‌ی دیگر دنیای مجازی رونمایی خواهد شد. حتی دوربین‌هایی که ویدیوی 360 درجه مناسب VR ضبط می‌کنند به فناوری عادی تبدیل شده‌اند. در این مقاله با پهپادهای مجهز به هدست VR آشنا می‌شویم. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

برترین پهپاد سازگار با هدست واقعیت مجازی

هدست واقعیت مجازی DJI GOGGLES

برترین پهپاد کنترل شونده با هدست واقعیت مجازی

هدست‌های DJI با پهپادهای نسخه‌ی Mavic Pro و PHANTOM 4PRO و DJI Inspire سازگاری دارد. با توجه به نوع پهپاد، هدست DJI، امکانات متفاوتی مانند ردیابی سر کاربر، تصویربرداری 360 درجه با کیفیت 720p/60fps و 1080p/30fps را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همچنین زمان تاخیر قابل قبول است با توجه به این‌که سیگنال‌های ویدیویی به صورت رفت و برگشت باید ارسال شوند. DJI زمان تاخیر را 110 میلی ثانیه اعلام کرده است. طراحی هدست DJI از هدست‌های Oculus Rift و Sony Playstation VR الهام گرفته شده است.

پهپاد واقعیت مجازی DJI Mavic Pro

برترین پهپاد سازگار با هدست واقعیت مجازی

ترکیب پهپاد Mavic Pro و هدست DJI GOGGLES، این پهپاد را به یکی از پهپادهای پیشرفته دارای توانایی FPV تبدیل کرده است. پهپاد Mavic ساخته شده توسط DJI دارای وضوح فیلم‌برداری 4K و زمان پرواز 27 دقیقه‌ای و کنترل سه محوری (3-axis) است. این پهپاد اندازه نسبتا مناسبی دارد. به آسانی قابل حمل است. بدنه‌ی پهپاد همراه با دوربین به صورت یکپارچه طراحی شده است.

جالب‌ترین ویژگی پهپاد Mavic، هدایت جهت دوربین با حرکت سر کاربر است. هنگامی که کاربر هدست VR را روی سر دارد، با حرکت سر می‌تواند جهت‌های مختلفی از محیط پیرامون پهپاد را مشاهده کند. به طور تقریبی جهت تصویربرداری دوربین به صورت همزمان با حرکت سر کاربر تغییر می‌کند. این بدان معنی است که هدایت دوربین و هدایت پهپاد همزمان و توسط یک فرد انجام می‌شود. در پهپادهای معمولی، یک کاربر وظیفه‌ی هدایت پهپاد را برعهده داشت و دیگری مسئول حرکت دوربین بود. Mavic سرعت و قدرت کمتری نسبت به PHANTOM دارد. ویژگی Mavic این پهپاد را برای ترکیب پهپاد حرفه‌ای و تصویربرداری عادی مناسب می‌کند.

پهپاد DJI Phantom 4 PRO

برترین پهپاد سازگار با هدست واقعیت مجازی

برای بسیاری از هدایتگران پهپاد، تجربه مشاهده محیط پیرامون پهپاد در حال پرواز خوشایند است. چرا که دیدن تصویرها روی نمایشگر تجربه‌ی سختی است. به ویژه در محیط بیرون، تصویر در نور زیاد به خوبی دیده نمی‌شود. از سوی دیگر، با هدایت دوربین با هدست VR، دیگر نیازی به کاربر دوم برای هدایت پهپاد نیست. برای تصویربرداری و عکس‌برداری حرفه‌ای پهپاد Phantom بهترین است. این پهپاد از حسگر Sony EXMOR بیست مگاپیکسل بهره می‌برد. مدت زمان پرواز 30 دقیقه است. محدوده پرواز پهپاد 7 کیلومتر و کیفیت تصویربرداری 60fps با استاندارد 4K است.

پهپاد Parrot Bebop 2 FPV

برترین پهپاد سازگار با هدست واقعیت مجازی

پهپاد Parrot Bebop با قیمت پایین نسبت به پهپاد DJI، در ابتدا توجه بسیاری را به خود جلب کرد. این پهپاد برای کاربردهای نه چندان حرفه‌ای با توجه به قیمت پایین مناسب است. مجموعه Parrot Bebop شامل پهپاد، هدایتگر و هدست Parrot COCKPITGLASSES است. با دوربین پهپاد، ویدیو 1080p و یا عکس‌برداری با کیفیت 14 مگاپیکسل امکان‌پذیر است. این پهپاد تنها تثبیت‌کننده سه محوری دارد و مجهز به هدایت دوربین با حرکت سر نیست. Parrot Bebop توانایی FPV را ندارد. همچنین هدست این مجموعه سخت‌افزار ویدیو ندارد و باید از گوشی خود برای دریافت ویدیو به صورت بی‌سیم استفاده کنید. تنها لازم است یک برنامه‌ی کاربردی بر گوشی نصب کنید. مدت زمان پرواز 25 دقیقه و محدوده پرواز 1.9 کیلومتر است.


بیشتر بخوانیم:

>>برترین پهپاد های سازگار با هدست واقعیت مجازی (بخش دوم)
>>با FlyJacket از دید یک پهپاد ، احساس پرواز را تجربه کنید
>>معرفی پهپاد خنثی‌گر مین Mine Kafon


منبع: droneguru

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن