برنامه Grasshopper شرکت فضایی SpaceX: ساخت موشکهایی با قابلیت استفاده ی مجدد

شرکت فضایی SpaceX در حال تلاش برای ساخت موشک‌هایی است که بتوان آن‌ها را چندین بار در انجام ماموریت‌های فضایی مورد استفاده قرار داد. ساخت چنین موشک‌هایی هزینه‌های سفر به فضا را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. برای آشنایی با برنامه‌ی آزمایش موشک Grasshopper شرکت SpaceX با مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

برنامه Grasshopper شرکت فضایی SpaceX: ساخت موشکهایی با قابلیت استفاده ی مجدد

ایلان ماسک می‌گوید «اگر بتوانیم روشی موثر برای استفاده‌ی مجدد موشک‌ها پیدا کنیم، هزینه‌های دسترسی به فضا به اندازه‌ی صد برابر کاهش می‌یابد. تا کنون چنین وسیله‌ای نقلیه‌ای ساخته نشده است. دسترسی به این امکان موفقیتی اساسی خواهد بود که انقلابی در دسترسی به فضا ایجاد خواهد کرد.»

شرکت SpaceX اعتقاد دارد موشکی که بتوان مجددا از آن استفاده کرد یک نیاز اساسی برای کاهش هزینه‌های سفر به فضاست. هزینه‌های مربوط به موشک Falcon 9 این شرکت در حدود 54 میلیون دلار اعلام شده است. هزینه‌ی سوخت هر پرواز این موشک در حدود 200000 دلار است که تنها 0.4 درصد کل هزینه‌هاست. بخش عمده‌‌ی هزینه‌های هر پرتاب مربوط به ساخت موشک است که تنها یک بار پرواز می‌کند. درحالی که قیمت هر هواپیمای تجاری برابر با قیمت یک موشک Falcon 9 است، هواپیمای تجاری قابلیت انجام چندین پرواز را در روز  دارد و تا پایان عمر کاریش ده‌ها هزار بار پرواز می‌کند. بنابراین اگر یک وسیله‌ی نقلیه‌ی پرتابی فضایی با چنین قابلیتی در دسترس باشد، هزینه‌های رسیدن به مدار زمین صد برابر کمتر خواهد شد.

برنامه‌ی آزمایش استفاده‌ی مجدد Grasshopper

Grasshopper یک وسیله‌ی نقلیه‌ی عمود پرواز (VTVL) است که توسط شرکت SpaceX طراحی شده است. این وسیله برای آزمایش فناوری‌های مورد نیاز برای برگرداندن یک موشک به صورت کاملا سالم به زمین استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین وسیله‌ی نقلیه‌ی عمود پرواز موشکی که تا کنون پرواز کرده است، شامل نخستین مرحله از یک موشک Falcon 9، یک موتور Merlin 1D، چهار پایه‌ی فرود فولادی و یک ساختار پشتیبان فولادی است.

در حالی که بیشتر موشک‌ها در بازگشت به جو زمین از بین می‌روند، موشک‌های SpaceX طوری طراحی شده‌اند که نه تنها در بازگشت مجدد به جو از بین نروند، بلکه به صورت عمودی در سکوی پرتاب فرود بیایند. برنامه‌ی Grasshopper گامی اساسی در محقق کردن این هدف است.

تا به امروز وسیله‌ی نقلیه‌ای که به طور کامل قابل استفاده‌ی مجدد باشد با موفقیت توسعه داده نشده است. بنابراین برنامه‌ی آزمایشی Grasshopper بسیار چالش برانگیز خواهد بود. فیلم‌های زیر جدیدترین آزمایش‌های شرکت SpaceX را نشان می‌دهند که در آن موشک Grasshopper حدود 260 فوت بالا رفته، و تقریبا 34 ثانیه در هوا معلق بوده و سپس به طور ایمن در قسمت مرکزی سکوی پرتاب فرود می‌آید.

شرکت SpaceX آزمایش‌های پرواز موشک Grasshopper را در ارتفاعات بالاتر ادامه خواهد داد.


بیشتر بخوانید:

>>ایده ی استفاده از موتورهای AEROSPIKE در موشکها دوباره جان گرفت!


منبع: spacex

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن