پخش موسیقی با بلندگوی انعطاف‌پذیر پوستی از جنس نانوسیم

در سال‌های اخیر، فناوری نانو در ساخت بلندگو‌ها و میکروفون‌های جدید به کار رفته است. نانوذرات جایگزین آهنرباهای دائم در بلندگوها می‌شوند. فیلم‌های نازک از جنس نانولوله‌های کربنی (carbon nanotube) نیز همین کاربرد را در بلندگو دارند. همچنین از ماده‌ی گرافین (graphene) برای تولید صدا در میکروفون استفاده شده است. هم‌اکنون پژوهشگران موسسه‌ی ملی علم و فناوری اولسان (UNIST) در کره‌ی جنوبی از نانوسیم‌های نقره، نانو غشا (nanomembrane) ساخته‌اند تا در بلندگوها و میکروفون‌های انعطاف‌پذیر به کار ببرند. پژوهشگران دانشگاه یونیست نانوغشاها را برای ساخت بلندگوی انعطاف‌پذیر که به پوست می‌چسبد، به کار بردند و با آن قطعه‌ای موسیقی پخش کردند. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

پخش موسیقی با بلندگوی انعطاف‌پذیر و شفاف پوستی از جنس نانوسیم

نانوسیم‌ها استوانه‌هایی با قطر ده تا صد نانومتر هستند که به سبب خواص الکتریکی، مکانیکی، شیمیایی و نوری آنها، کاربردهای بسیاری در حسگرهای زیستی و شیمیایی و رساناهای الکتریکی پیدا کرده‌اند. نانوسیم‌ها را می‌توان از فلزات، مواد نیمه هادی، مولکول‌های آلی تهیه کرد. نانوسیم‌های فلزی از جنس طلا و نقره و مس به خاطر خواصی که دارند در آینده کارایی زیادی در قطعات الکترونیکی خواهند داشت.

محققان کره‌ای شبکه‌ای از نانوسیم‌های نقره‌ای را داخل نانو غشای پلیمری جاسازی کردند. علت استفاده از نانوسیم‌های نقره به جای دیگر انواع نانوسیم، پیوند نسبتا آسان نانوسیم نقره با نانوغشای پلیمری است. همچنین آن‌ها گرافین یا نانولوله‌های کربنی را به‌دلیل پایین بودن استحکام آن‌ها در ابعاد نانو به کار نبردند و از نانوسیم‌ها استفاده کردند. گرافین یکی از آلوتروپ‌های کربن است که از یک ساختار بلوری لانه زنبوری دوبعدی تشکیل‌شده است. نانوسیم‌های نقره افزون بر رسانای الکتریکی، استحکام مکانیکی بالایی دارند. این پژوهش در مجله‌ی علوم پیشرفته (Science Advances) منتشر شده است.

پخش موسیقی با بلندگوی انعطاف‌پذیر و شفاف پوستی از جنس نانوسیم

یکی از پیشرفت‌های مهم این پژوهش، توسعه‌ی نانوغشاهای بسیار نازک و شفاف و رسانا در مقیاس کمتر از 100 نانومتر است. خصوصیات مکانیکی، الکتریکی و نوری نانوغشاها، ساخت بلندگو و میکروفون انعطاف‌پذیر را امکان‌پذیر کرده است. بلندگوی از جنس نانوغشا از مفهوم ترموآکوستیک (thermoacoustic) برای تولید صدا استفاده می‌کند. در فناوری ترموآکوستیک از نوسان هوای پیرامون ناشی از اختلاف دما و حرارت برای ایجاد امواج صوتی با دامنه‌ی بالا بهره می‌برند. پژوهشگران بر این باورند هنوز این فناوری نمی‌تواند به مرحله‌ی تولید برسد زیرا دوام نانوغشا و عملکرد بلندگو و میکروفون باید بهبود یابد.


در همین زمینه بخوانیم:

>>هموار شدن مسیر ساخت وسایل الکترونیکی انعطاف پذیر
>>مدار‌های یکپارچه سریع و منعطف برای ابزارهای پوشیدنی آینده
>>ساخت ماده انعطاف‌پذیر خودترمیم شونده برای فناوری‌های پوشیدنی


منبع: spectrum

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن