Myosuit : بهبود راه رفتن بیماران میوپاتی

افراد با بیماری‌های ژنتیکی، آسیب‌های عصبی و حتی به خاطر سالخوردگی ممکن است ضعف عضلانی را تجربه کنند. ضعف ماهیچه‌ای باعث محدودیت در حرکت و کاهش کیفیت زندگی می‌شود. بسیاری از افراد با ضعف عضلانی از فناوری‌های کمکی استفاده می‌کنند تا توانایی حرکتی و استقلال خود را افزایش دهند. گستره‌ی فناوری‌های کمکی از ویلچرهای ساده تا اسکلت‌های بیرونی پیشرفته و فناوری‌های پوشیدنی متغیر است. پژوهشگران سوئیسی، فناوری پوشیدنی نرم Myosuit را برای افزایش توانایی این گروه از افراد توسعه داده‌اند. برای آشنایی با دستگاه کمکی Myosuit با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

بهبود راه رفتن افراد سکته مغزی و ضعف عضلانی با دستگاه کمکی Myosuit

پژوهشگران سوئیسی، فناوری پوشیدنی نرم Myosuit را توسعه داده‌اند. این دستگاه پوشیدنی برای کمک به مفصل‌های ران و زانو طراحی شده است. کاربران می‌توانند در فعالیت‌های روزمره به صورت پیوسته از این دستگاه کمکی استفاده کنند. دستگاه کمکی Myosuit برای افراد با ضعف ماهیچه‌ای ناشی از سکته مغزی، میوپاتی (myopathy)، آسیب نخاعی و حتی سالخوردگی طراحی شده است. این دستگاه در راه رفتن و بالارفتن از پله‌ها به کاربران توانایی حرکت می‌دهد. دستگاه‌های کمکی که اینگونه افراد در زندگی روزمره اسفاده می‌کنند باید افزون بر بهبود توانایی حرکتی، در فعالیت‌های روزمره کاربران نیز کمک‌کننده باشند و در عین حال دست و پاگیر نباشند.

فناوری کمکی رباتیک Myosuit از ترکیب عناصر غیرفعال و فعال تشکیل شده است. این دستگاه با داشتن کنترلر نیروی حلقه بسته به عنوان ماهیچه‌ی بیرونی بدن (exomuscle) رفتار می‌کند. Myosuit همراه با باتری‌ها تنها 4.6 کیلوگرم وزن دارد و از سبک‌ترین دستگاه‌های کمکی به شمار می‌آید. این دستگاه توانایی حرکتی مفصل‌های ران و زانو را برای کاربران فراهم می‌کند.

Myosuit چگونه کار می‌کند؟

بهبود راه رفتن افراد سکته مغزی و ضعف عضلانی با دستگاه کمکی Myosuit

پوشیدن دستگاه کمکی Myosuit آسان است. شما می‌توانید این فناوری کمکی را همانند شلوار بپوشید. پس از پوشیدن Myosuit تنها باید کابل‌های آن را متصل کرد. کاربر می‌تواند با کمک Myosuit راه برود. این دستگاه همانند بدن انسان از سه لایه تشکیل شده است. نخستین لایه، یک لایه پوشش برای برقراری تعادل و ایستاده نگه داشتن بدن است. لایه‌ی دوم لایه‌ای از پیوندهای غیرفعال است که تعادل را در مفصل‌ها ایجاد و از افتادن کاربر جلوگیری می‌کند. لایه‌ی سوم از عناصر فعال مانند موتور تشکیل شده است که گشتاور لازم برای بلند شدن کاربر را تولید می‌کند.

این پژوهش در PubMed منتشر شده است. این دستگاه بر یک فرد آزمایش شد. کاربر با کمک Myosuit از حالت نشستن به ایستادن تغییر حالت داد. بلند شدن از حالت نشسته، از مهم‌ترین حرکت‌ها است که فرد باید بر گرانش زمین غلبه کند و بلند شود. نتایج نشان می‌دهد که دستگاه به خوبی حالت‌های بدن را شناسایی می‌کند و به مفصل‌های زانو و ران کمک می‌کند تا تغییر حالت بدن انجام شود. حرکت زانو تا 26 درصد و قدرت زانو تا 35 درصد افزایش می‌یابد.

Myosuit از یک ساختار خلاقانه دو مفصلی (bi-articular) در ترکیب با کنترلر نیرو مبتنی بر موقعیت استفاده می‌کند. این دستگاه به کاربر اجازه می‌دهد فعالیت‌های روزمره‌ی خود را مانند بلند شدن از حالت نشسته که نیاز به غلبه بر گرانش زمین دارد با توانایی بیشتری انجام دهد. خلاقیت طراحی Myosuit در به کار بردن فناوری پوشیدنی نرم و سبک است. این فناوری پوشیدنی به کاربر اجازه می‌دهد در بلند شدن از ویلچر، راه رفتن، بالا رفتن از پله استقلال بیشتری داشته باشد.


بیشتر بخوانیم:

>>کمک به راه رفتن دوباره بیماران سکته مغزی با اسکلت بیرونی نرم
>>طراحی اسکلت بیرونی توانبخشی توسط مخترع جوان اهل قزاقستان


منبع : wearable-technologies

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن