انتخاب بهترین مسیر رفت و آمد کاربران ویلچر در نقشه AccessMap

نقشه‌های موجود مسیریابی خیابان‌ها مخصوص رانندگان خودروها، هیچ اطلاعاتی درباره‌ی وضعیت پیاده‌روها و مسیر حرکت عابران پیاده برای خانواده‌هایی که همراه خود کالسکه دارند و یا از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند در اختیار نمی‌گذارند. موانعی مانند مسیرهای با شیب‌ تند برای عبور ویلچر و افراد با ناتوانی حرکتی نامناسب است. پروژه AccessMap نقشه‌ی مسیرهای دسترسی‌پذیر و پیاده‌روهای مناسب را برای رسیدن فرد از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر شهر مشخص می‌کند. مسیریابی نقشه‌ی AccessMap مکان‌های در دست ساخت نزدیک پیاده‌روها را نیز نمایش می‌دهد تا کاربر از مسیرهای جایگزین استفاده کند. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

انتخاب بهترین مسیر رفت و آمد برای کاربران ویلچر در نقشه AccessMap

پروژه‌ی AccessMap توسط دانشجویان و پژوهشگران مهندسی رایانه دانشگاه واشینگتن (University of Washington) به سرپرستی مرکز فناوری‌های دسترسی‌پذیر Taskar راه‌اندازی شده است. مرکز فناوری‌های دسترسی‌پذیر (Taskar Center for Accessible Technology) فناوری‌های مناسب افراد با ناتوانی حرکتی و گفتاری را توسعه می‌دهد. پروژه‌ی AccessMap در کنار پروژه‌ی OpenSidewalks اجرا می‌شود. در این پروژه مسیرهای پیاده‌رو به عنوان بخشی از شبکه حمل و نقل و رفت و آمد شهری در نظر گرفته می‌شود و داده‌های آن در نقشه شامل پهنای مسیرهای عبور و شرایط آن‌ها نمایش داده می‌شود. همچنین ابزارها و استانداردهای موجود مانند سطح‌های شیب‌دار، دستگیره‌ها و روشنایی را ارائه می‌دهد.

چالش بعدی این پروژه، فراهم کردن مسیریابی خودکار برای کاربران ویلچر و افراد دارای کالسکه است تا بهینه‌ترین مسیر را نشان دهد. مسیرهای مناسب نه تنها بر پایه‌ی دو پارامتر فاصله و زمان بهینه می‌شوند بلکه بر اساس تغییرات پیاده‌روها و رمپ‌ها و بلندی‌ها پیشنهاد خواهند شد.

انتخاب بهترین مسیر رفت و آمد برای کاربران ویلچر در نقشه AccessMap

داده‌های مسیرهای امن و دسترس‌پذیر پیش از این در نقشه‎ها نمایش داده نمی‌شد. نقشه‌ی مسیریابی افزون بر کمک به افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند برای رانندگان تحویل کالاها، اسکیت‌سواران و مسافران دارای چمدان کاربردی خواهد بود. پژوهشگران AccessMap با کمک داده‌های منابع شهری و محلی، اطلاعات بلندی‌ها، سطح‌های شیب‌دار و دیگر ویژگی‌های دسترس‌پذیر شهر را در یک نقشه‌ی با امکان بزرگنمایی ارائه کرده‌اند. این نقشه برای شهر سیاتل (Seattle) ایالت واشینگتن آماده شده است. هم‌اکنون شهروندان سیاتل می‌توانند با مشخص کردن مبدا و مقصد خود بهینه ترین مسیر را دریافت کنند. کاربران با انتخاب گزینه‌های مناسب می‌توانند از مسیرهای زیر ساخت و ساز و مسیر با شیب‌های تند دوری کنند. همچنین پروژه‌ی OpenSidewalks با همکاری مدارس دولتی سیاتل مسیرهای امن رفت و آمد دانش‌آموزان را در نقشه مشخص می‌کنند تا دانش‌آموزان بیشتری پیاده یا با دوچرخه‌ی خود به مدرسه بروند.

گروه پژوهشی تصمیم دارد با همکاری نقشه‌ی شهری باز (OpenStreetMap) جزییات اطلاعات به روز شرایط خیابان‌ها را ایجاد کند. برنامه‌ی OpenStreetMap همانند گوگل مپ است. گروه در تلاش است با افزودن ابزارهای ساده‌ی ویرایش، به مردم این توانایی را بدهند که به راحتی اطلاعات به روز شهر و محله‌ی خود را درباره‌ی پیاده‌روها و مسیرهای دیگر به نقشه اضافه کنند. در آینده اطلاعات شهرهای دیگر نیز افزوده می‌شود. اوپن‌استریت‌مپ یا نقشه شهری باز پروژه‌ی مشارکتی برای ایجاد یک نقشه قابل ویرایش رایگان است. هدف پروژه جمع‌آوری پایگاه داده‌ای رایگان از اطلاعات جغرافیایی در سراسر دنیا بود. حجم زیادی از داده‌های جغرافیایی مانند جاده‌ها، ساختمان‌ها و اماکن دیدنی می‌توانند به این بانک اطلاعاتی اضافه شوند. هر کاربر می‌تواند در ویرایش داده‌ها مشارکت کند. نقشه‌ها با استفاده از داده‌های حاصل از جی‌پی‌اس، عکاسی هوایی و دانش محلی ترسیم می‌شوند.

انتخاب بهترین مسیر رفت و آمد برای کاربران ویلچر در نقشه AccessMap

انتخاب بهترین مسیر رفت و آمد برای کاربران ویلچر در نقشه AccessMap


در همین زمینه بخوانیم:

>>ویلچر هوشمند با طیف گسترده ای از حسگرها و روش‌های مسیریابی
>>امکان جدید نقشه گوگل برای ثبت آسان مکان‌های مناسب سازی شده صندلی چرخدار
>>نقشه‌‍‌های بریل چاپ سه‌بعدی برای نمایش راه به دانشجویان نابینا


منبع: futurity

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن