بیست سال تاریخ ربوکاپ

ربوکاپ یک ابتکار علمی بین‌المللی با هدف پیشبرد ربات‌های هوشمند است که در سال 1997 تأسیس شد. هدف اصلی ربوکاپ ایجاد یک گروه از ربات‌ها بود که بتوانند قهرمان جام جهانی فوتبال انسانی را شکست دهند. این رقابت در حال حاضر لیگ‌هایی فراتر از فوتبال دارد. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

بیست سال تاریخ روبوکاپ

ربوکاپ (RoboCup) یک ابتکار علمی بین المللی با هدف پیشبرد ربات‌های هوشمند است که در سال 1997 تأسیس شد. مأموریت اصلی زمینه‌ای برای ایجاد یک گروه از ربات‌ها بود که در سال 2050 بتوانند بر قهرمان جام جهانی فوتبال انسان‌ها پیروز شوند.

این رقابت در حال حاضر به یک جنبش بین المللی با انواع لیگ‌ها که فراتر از فوتبال هستند، رشد کرده است. گروه‌ها برای ساخت ربات‌هایی با مأموریت‌هایی همچون امداد و نجات، خانگی و صنعت رقابت می‌کنند. و نه تنها پژوهشگران بلکه بچه‌ها نیز لیگ خود را دارند. سال گذشته، تقریباً 3000 شرکت کننده و 1200 ربات به رقابت پرداختند.

به مناسبت 20 سال برگزاری ربوکاپ، این فدراسیون در حال راه اندازی یک سری ویدیوها برای معرفی ویژگی‌ها هر لیگ است، یک فیلم کوتاه و یک ویدئو با داستان کامل. در اینجا ویدئویی خواهید دید از معرفی لیگ‌ها و تاریخ ربوکاپ که الهام بخش گروه‌هایی از سراسر جهان بوده است.

شما می توانید تمام فیلم‌های موجود در لیست پخش ربوکاپ را از اینجا ببینید.

تاریخچه مختصری از ربوکاپ

در تاریخ هوش مصنوعی و رباتیک، از سال 1997 به عنوان یک نقطه عطف یاد می‌شود. IBM Deep Blue در ماه مه سال 1997 قهرمان شطرنج جهان را شکست داد. چهل سال تلاش جامعه هوش مصنوعی به یک نتیجه موفق منجر شد. در 4 ژوئیه 1997، مأموریت MARS Pathfinder ناسا فرودی موفقیت آمیز داشت و نخستین سامانه خودکار رباتیک، Sojourner، بر روی سطح مریخ مستقر شد. همراه با این موفقیت، ربوکاپ نخستین گام خود در جهت توسعه بازیکنان فوتبال رباتیک که می‌توانند تیم قهرمان جام جهانی انسانی را شکست دهند، برداشت.

ایده‌ی بازیکنان رباتیک فوتبال برای نخستین بار توسط پروفسور Alan Mackworth (دانشگاه British Columbia، کانادا) در یک مقاله با عنوان « On Seeing Robots» مطرح شد. نخستین رقابت رسمی ربوکاپ در سال 1997 با موفقیت برگزار شد. بیش از 40 تیم در این رقابت شرکت کردند و بیش از 5000 تماشاچی حضور داشتند.


بیشتر بخوانید:

>>Bots_alive ربات معمولی شما را به یک حیوان خانگی الکتریکی ارتقا می‌دهد

>>ساخت یک ربات عنکبوتی با استفاده از چاپ سه بعدی


منبع: robohub

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن