تاثیر هوش مصنوعی در زندگی تا پنج سال آینده (بخش دوم)

در سال‌های اخیر، صحبت‌های زیادی در مورد خطرهای احتمالی پیشرفت هوش مصنوعی انجام شده است و درباره‌ی روند توسعه‌ی AI هشدار داده می‌شود. اما آیا باید در مورد هوش مصنوعی نگران باشیم؟ در بخش نخست مقاله به معرفی هوش مصنوعی، سیر تاریخی پیشرفت آن و کاربردهای آن در دنیای امروز پرداختیم. در این مقاله از مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی به خطرهای واقعی هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

هوش مصنوعی در پنج سال آینده

خطرهای واقعی هوش مصنوعی

پروفسور استوارت راسل (Stuart Russel)، سرپرست آزمایشگاه AI دانشگاه کالیفرنیا برکلی، پیش از سال 2015 درباره‌ی خطر “سلاح‌های خودمختار” همانند هواپیماهای بدون سرنشین مبتنی بر هوش مصنوعی خبر داد. هنگامی که رباتی بدون نیاز به اجازه‌‌ی انسان، بتواند انسان‌ها را هدف قرار دهد و از بین ببرد، با خطر بزرگی روبرو خواهیم شد. فیلم‌های سینمایی علمی تخیلی “پلیس آهنی (Robocop)” و “نابودگر (Terminator)” برای ما تصویری از این خطر را به نمایش گذاشته‌اند.

ایلان ماسک، خطرهای هوش مصنوعی پیشرفته را با سلاح‌های هسته‌ای مقایسه کرده است. بیل گیتس بر این باور است زمانی‌که الگوریتم‌ها به مرحله‌ای از پیشرفت برسند که بتوان تجربه‌های انسانی را به دانش تبدیل کرد و پس از آن به هوش مصنوعی منجر شود، ظرفیت پردازشی عظیم هوش مصنوعی، قادر خواهد بود هوشی ایجاد کند که ظرفیت آن از ظرفیت هوش انسان بسیار فراتر باشد. از سوی دیگر، یک موجود مستقل خودآگاه بر حیات خود تمرکز دارد. هوش مصنوعی خودآگاه، آگاه است که انسان‌ها توانایی نابودی آن را دارند. بنابراین ممکن است تمام قوانین قابل تصوری که برای عدم خشونت و کنترل هوش مصنوعی در ابتدا وضع شده است، بی‌اثر شود.

پروفسور استیون هاوکینگ درباره‌ی این حقیقت هشدار داد که هوش مصنوعی خودآگاه قادر است که با سرعت زیادی، توانایی طراحی و بازسازی و بهبود را به‌دست آورد. این بدان معنی است که ماشین مبتنی بر AI می‌تواند از اجزای ساده به ورای درک انسان تبدیل شود. در نتیجه انسان‌ها به عنوان یک گونه‌ی هوشمند با گونه هوشمندتر روبرو خواهند شد. این گونه‌ی جدید بر دنیای فیزیکی و منطقی ما تاثیر شگرفی خواهد داشت. وجودی مستقل بدون نیاز به کنترل انسانی را تصور کنید که می‌داند انسان توانایی نابودی آن را دارد.

ری کرزویل (Ray Kurzweil) دانشمند علوم رایانه و آینده‌پژوه آمریکایی بیان می‌کند که AI کمتر از 15 سال آینده، به سطح هوش انسانی خواهد رسید و در 25 سال آینده از ظرفیت ذهنی و هوش انسانی فراتر خواهد رفت. قدرت AI از سال 2010 دوبرابر شده است و رشد آن به صورت نمایی در حال پیشرفت است.

آینده‌ی AI چگونه خواهد بود؟

در این بخش به چند گام منطقی در حوزه‌ی AI می‌پردازیم.

ربات‌های خانگی AI : با رباتیک و هوش مصنوعی، ربات‌هایی توسعه یافته‌اند که رفتار حیوان‌های خانگی را تقلید می‌کنند. بنابراین ربات‌های خانگی قادرند با انسان تعامل کنند و حتی پیوند عاطفی ایجاد کنند.

نوشتن خلاقانه : تا پیش از پیشرفت هوش مصنوعی، نویسندگی و خلاقیت در نوشتن تنها منحصر به انسان بود، اما با ورود هوش مصنوعی، به نظر می‌رسد آن‌ها نیز به کار نوشتن خلاقانه خواهند پرداخت. هوش مصنوعی محتوای مختص خودش را بدون نظارت انسانی تولید می‌کند. این کاربرد هوش مصنوعی در مطبوعات و نشریات گسترده خواهد شد و تولید خبر به صورت خودکار انجام می‌شود.

برون سپاری (outsourcing) به هوش مصنوعی : برون سپاری یعنی سپردن بخشی از فعالیت‌ها و فرآیندهای کسب و کار به واحدی خارج از شرکت که به طور تخصصی کیفیت آن خدمات را عرضه می‌کند. هوش مصنوعی بر پایه‌ی بستر ابری (Cloud) امکان در اختیار گرفتن دستیار مجازی و واگذار کردن تجزیه و تحلیل مالی شرکت به ابزارهای هوشمند اتوماسیون اداری را فراهم می‌کند.

آنچه انتظار داریم:

تا سال 2020، قیمت پردازشگر رایانه به کمتر از یک سنت خواهد رسید. بنابراین ما سامانه‌های رایانه‌ای را در دسترس و در همه جا خواهیم داشت. سامانه‌های رایانه ای با خدمات ابری و در نتیجه هوش مصنوعی همراه خواهند شد. در واقع در آینده‌ی نزدیک هوش مصنوعی همانند الکتریسیته در همه جا گسترش خواهد یافت.

در آینده‌‌ی نه چندان دور، دستیار شخصی شما هوشمند خواهد بود. تصور کنید هنگامی که به خانه وارد می‌شوید دستیار مجازی مبتنی بر AI با استفاده از اطلاعات دریافتی از حسگرهای زیستی تعبیه شده بر ساعت هوشمند روی دست شما، احساس و خلق و خوی شما را بررسی می‌کند. دستیار مجازی بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات و علاقه‌مندی‌های شما، نور خانه، موسیقی و برنامه‌های تلویزیونی و حتی غذای شما را تنظیم می‌کند.

قادر خواهید بود مجموعه‌ای از بازی‌های مجازی را بازی کنید به گونه‌ای که موقعیت‌ها و سناریوهای بازی بر اساس خواسته و عمل شما تغییر کند.

یک معاینه‌ی پزشکی کامل در خانه برای شما انجام می‌شود. هنگامی که از حمام یا دستشویی اسفاده می‌کنید، با اطلاعات دریافتی از حسگرهای مبتنی بر مایعات و دمای بدن، یک پزشک AI شرایط را تجزیه و تحلیل می‌کند و برای شما مشخص می‌کند سلامتی شما در چه وضعیتی است.

ربات انسان نمای آسیمو (ASIMO) به صورت یک ربات دستیار شخصی فیزیکی به فروش خواهد رفت. این ربات مشابه ربات‌های انسان‌نمای فیلم‌های علمی تخیلی AI خواهد بود.

فناوری هوش تقویتی (Intelligence amplification) که با نام هوش افزوده (Cognitive Augmentation) نیز شناخته می‌شود به بررسی تأثیر فناوری روی هوش انسان و تقویت آن می‌پردازد. موریس کنتی (Maurice Conti) مدیر مرکز پژوهش‌های کاربردی و نوآوری شرکت بزرگ Autodesk توضیح می‌دهد که انسان‌ها هم‌اکنون دارای هوش افزوده هستند. هر فردی دارای یک گوشی هوشمند است که به اینترنت و موتورهای قدرتمند جستجو مانند گوگل دسترسی دارد. درنتیجه اطلاعات موردنیاز به سرعت به دست می‌آید. برای نمونه اگر شخصی در خیابان توسط یک زنبور گزیده شود، با جستجو در گوگل متوجه می‌شود برای درمان و حل مشکل باید چه روشی استفاده کند.

در جولای سال 2017، برنامه‌ی هوش مصنوعی فیسبوک (Facebook AI) متوقف شد. هدف فیسبوک توسعه‌ی یک ربات مبتنی بر AI بود تا بتواند با انسان‌ها تعامل داشته باشد. شرکت فیسبوک با دستیابی به یک نسخه به روز شده که به صورت موفقیت‌آمیز قادر به تعامل با انسان‌ها بود، تصمیم گرفت یک گام فراتر برود و افزون بر تعامل با انسان‌ها، هوش مصنوعی بتواند با دنیای خود یعنی هوش مصنوعی تعامل کند و با ربات دیگر در ارتباط باشد و صحبت کند. ربات‌های فیسبوک به حال خود رها شدند تا همانطور که می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ربات‌های مبتنی بر AI به سرعت توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و حتی روش تعامل خود را به الگوی ارتباط انسان‌ها نزدیک کنند. در پایان فیسبوک ناچار شد ربات‌های خود را که شروع به ساخت یک زبان جدید کرده بودند متوقف کند، چرا که هدف آن‌ها از ساخت این ربات‌ها چیز دیگری بوده است. نکته‌ی جالب این است که این برنامه در هدف نخست خود یعنی تعامل با انسان‌ها موفق عمل نکرد و نتوانست تعامل خود با انسان را بهبود دهد چرا که تلاش کرد با ربات‌های دیگر تعامل بهتر را توسعه دهند.


بیشتر بخوانید:

>>تاثیر هوش مصنوعی در زندگی تا پنج سال آینده (بخش نخست)
>>سخنرانی TED: اختراعات باورنکردنی هوش مصنوعی ادراکی


منبع: magazine.startus.cc

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن