تاثیر هوش مصنوعی در زندگی تا پنج سال آینده (بخش نخست)

مدیر ارشد نوآوری شرکت Telefónica Alpha در سخنرانی TEDx خود در در فوریه 2017 خاطر نشان کرد که در تاریخ بشریت، عصر “شکارچی-گردآورنده” چندین میلیون سال طول کشید. پس از آن عصر “کشاورزی” چندین هزار سال به طول انجامید. هم‎اکنون عصر “صنعتی” چندین قرن است که ادامه دارد. عمر عصر “اطلاعات” تنها چند دهه است و سرانجام با وجود این‌که مفهوم هوش مصنوعی در دهه 1950 میلادی شکل گرفت، عصر “هوش مصنوعی” کمتر از پنج سال پیش آغاز شده است. در سال‌های اخیر، صحبت‌های زیادی در مورد خطرهای احتمالی پیشرفت هوش مصنوعی انجام شده است. آیا باید در مورد هوش مصنوعی نگران باشیم؟

هوش مصنوعی در پنج سال آینده

هوش مصنوعی چیست؟

مفهوم هوش مصنوعی با شاخه‌ی خودکارسازی فرآیند رباتیک (Robotic Process Automation) متفاوت است. خودکارسازی فرآیند رباتیک شامل توسعه‌ی دستورالعمل‌های دقیقی است که به صورت کدهای زبان رایانه ترجمه می‌شود و رایانه این کدها را برای ربات تفسیر می‌کند. بنابراین RPA با مکاترونیک ادغام می‌شود تا فعالیت‌های فیزیکی و تکراری انسان به صورت خودکار انجام شود.

این درحالی است که هدف هوش مصنوعی اجرای وظایف تکراری انسان بر اساس قوانین مشخص نیست. هدف هوش مصنوعی را می‌توان یادگیری راه‌های جدید اجرای فعالیت‌ها و توانایی تصمیم‌گیری مستقل با هدف بهبود فرآیند‌های نخست در نظر گرفت. هوش مصنوعی خارج شدن از حوزه‌ی برنامه‌نویسی و قدم برداشتن به سوی “یادگیری ماشین (Machine Learning)” است. هوش مصنوعی الگوها را شناسایی می‌کند و برای ادامه‌ی فرآیند به صورت مستقل تصمیم‌گیری می‌کند. گفتنی است، زمانی‌که هوش مصنوعی مسئولیت توسعه‌ی خودکارسازی فرآیند رباتیک را برعهده بگیرد، شاخه‌ی جدید سایبرنتیک (Cybernetics) تعریف می‌شود و مکاترونیک و هوش مصنوعی (Autonomous Artificial Intelligence Mechatronics) در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

حقایقی درباره‌ی هوش مصنوعی

در سال 2011 آزمایشی انجام شد و از انسان و ماشین خواسته شد که آنجه در یک تصویر محو شده وجود دارد را تشخیص دهند. خطای انسان 5 درصد و خطای ماشین 26 درصد اعلام شد. در سال 2013 این آزمایش تکرار شد و خطای ماشین به 3 درصد کاهش یافته بود. در سال 2015، هوش مصنوعی توانست بازکینان پوکر در آمریکا را شکست دهد. بازی پوکر یک بازی استراتزیک تفکر است. در همان سال، پروفسور پیتر ابیل (Pieter Abbeel) و گروهش در آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه برکلی برای نخستین بار توانستند به ربات آموزش دهند که چگونه به صورت مستقل فکر کند.

در سال 2016 و 2017 هوش مصنوعی با مشاهده‌ی تصویری ثابت از یک کلیپ ویدیویی، یک ویدیوی پنج ثانیه ای تولید کرد که آنچه در تصویر اتفاق افتاده بود به نمایش می‌گذاشت. برای نمونه هوش مصنوعی قادر بود که افتادن یک شخص به زمین، بازکردن در بطری، دویدن سگ را از تصویر ثابت با دقت 96 درصد پیش‌بینی کند. در آزمایش دیگر،از AI خواسته شد رفتار انسان را در هنگام روبرو شدن با یک وضعیت بی‌سابقه و جدید پیش‌بینی کند. هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل ویدیوهای دیگر از نوع رفتار انسان در شرایط مشابه، با دقت 92 درصد این آزمایش را با موفقیت پاسخ داد. در ژانویه 2017، AlphaGO AI در برابر بهترین بازیکن بازی GO پیروز شد. گفتنی است این بازی سخت‌ترین بازی شناخته شده است چون تعداد جایگشت حرکت‌های احتمالی از مجموع تعداد اتم‌های جهان بیشتر است.

از دیگر نمونه‌های در حال تکامل هوش مصنوعی می‌توان به خودروهای خودران اشاره کرد. از سال 2013 تاکنون، شرکت‌های گوگل و بی‌ام‌دبلیو و تسلا در زمینه‌ی خودروهای خودران به موفقیت‌های چشمگیری رسیده‌اند. خودروهایی با سامانه‌های هوش مصنوعی که دارای خطای نزدیک به صفر هستند. آخرین اختراع انسان، یک هوش مصنوعی خوداگاه و خودآموز خواهد بود. این گفته به خاطر این نیست که نسل انسان ممکن است توسط چنین مخلوقاتی از بین برود بلکه از آن زمان به بعد همه‌ی نوآوری‌ها توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود.

هم‌اکنون از هوش مصنوعی در چه کاربردهایی استفاده می‌شود؟

شرکت هواپیماسازی اروپایی ایرباس (Airbus) سامانه‌ی هوش مصنوعی توسعه داده است که با دریافت اطلاعاتی از جمله ظرفیت هواپیما، شکل، وزن، نقاط تثبیت، شرایط جریان‌های هوایی وشرایط دمایی می‌تواند کارآمدترین شکل کابین و شکل جدید صندلی‌ها را طراحی کند.

آزمایشگاه پژوهش‌های کاربردی Autodesk بر ربات‌های پیشرفته تمرکز دارند. بیشاپ (Bishop) یکی از ربات های این مرکز است. بیشاپ یک بازوی رباتیک دقیق حفاری است که به یک سامانه‌ی AI متصل است. همکار انسانی ربات به او می‌گوید که چه تعداد سوراخ برای شی نیاز است و بیشاپ با تجزیه و تحلیل ساختار شی، محل سوراخ کردن را مشخص می‌کند.

هوش مصنوعی در بخش سلامت و پزشکی تصاویر سی‌تی اسکن را بررسی می‌کند و افزون بر تشخیص بیماری روش‌های درمانی نیز پیشنهاد می‎دهد. این سامانه قادر است سرطان ریه را تشخیص دهد. همچنین، اگر داده‌های اندازه‌گیری شده در ساعت‌های هوشمند توسط AI جمع‌اوری شود، از بسیاری از تهدیدهای احتمالی سلامتی می‌توان پیشگیری کرد.

با جمع‌آوری اطلاعات شبکه‌های اجتماعی مانند علاقه‌مندی‌های شخصی، این اطلاعات تجزیه و تحلیل می‌شود و در تصمیم‌گیری فروش محصول به صورت دقیق استفاده می‌شود. ابزار اتوماسیون اداری AppZen قادر است جزییات مالی یک شرکت را به صورت جزیی بررسی کند و موارد عدم تطابق و خطاها را به صورت دقیق مشخص کند. این ابزار برای یک شرکت بزرگ مورد استفاده قرار گرفت در حالی که نیروی انسانی نیز به بازرسی جزییات مالی شرکت پرداختند. نتایج نشان داد ابزار AppZen در مدت تنها سه روز با دقت 100 درصد کار خود را به پایان برد و نیروی انسانی با دقت 86 درصد کار مشابه را در طول مدت زمان یک ماه و نیم انجام دادند.

امروزه در آژانس‌های خبری نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌شود و اخبار را از چندین منبع خبری صوتی و نوشتاری دریافت می‌کند و با ادغام ان‌ها یک محتوای خبری تولید می‌کند. همچنین دستیار مجازی Amy مبتنی بر AI برنامه‌ی روزانه‌ی شما و قرارهای ملاقات را مدیریت می‌کند. این دستیار مجازی با بررسی برنامه‌ی شخصی فرد و قرار ملاقات‌های تعیین شده و اولویت‌های شخصی، با ارسال ایمیل به شخص موردنظر برای تعیین قرار ملاقات بهترین زمان و مکان ملاقات را مشخص می‌کند.


بیشتر بخوانید:

>>AI Index و ارزیابی هوش مصنوعی
>>قدرت بانکداری الکترونیک در استفاده از هوش مصنوعی است
>>همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده (بخش نخست)


منبع: magazine.startus.cc

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن