کاربرد ترکیب فناوری واقعیت مجازی و افزوده در بخش سلامت (بخش دوم)

تصور کنید دانشجویان پزشکی بتوانند برای مطالعه‌ی ساختار مغز، تصاویر هولوگرافیک مغز را در اتاق خود در اندازه‎ی بزرگ منعکس کنند، یا پزشکان بتوانند از تصاویر هولوگرافیک در جراحی‌های پیچیده‌ی خود استفاده کنند. هولولنز بستری از ترکیب فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality) و واقعیت افزوده (Augmented Reality) را برای کاربرد پزشکی فراهم کرده است. ترکیب فناوری VR و AR، واقعیت ترکیبی (mixed reality) نام دارد. در این مقاله کاربردهای بستر واقعیت ترکیبی هولولنز (HoloLens) مورد بررسی قرار می‌گیرد. با مجله‌ی فناوری‎های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

کاربرد ترکیب فناوری واقعیت مجازی و افزوده در بخش سلامت (بخش دوم)

هولولنز چشم‌اندازی به آینده

با تجربه‌ی پوشیدن هدست هولولنز به آینده سفر کنید. اگرچه این هدست هنوز کاستی‌هایی دارد. وزن هولولنز نسبتا زیاد است و شفافیت کمی دارد. همچنین نمی‌توان همراه با این هدست از عینک طبی استفاده کرد. نمایش اطلاعات دیجیتالی تنها بخشی از میدان دید کاربر را پوشش می‌دهد بنابراین کاربر می‌تواند به راحتی با هولولنز در محیط اطراف حرکت کند. عادت کردن به پنجره‌ی نمایش اطلاعات هدست و روش تعامل نمایشگر با محیط پیرامون در حالی که سر را حرکت می‌دهیم کمی مشکل است و نیاز به زمان دارد.

از کاربردهای هدست هولولنز می‌توان حوزه‌های طراحی و معماری و ساخت و ساز و گردشگری را نام برد. هنوز نمی‌توان از این گجت‌ها در کاربردهای فضای باز استفاده کرد. عمر باتری هولولنز نسبتا خوب است و تا 3 الی 4 ساعت بدون نیاز به شارژ کار می‌کند. همچنین این هدست کاربرپسند است. تنها با فشار یک کلید روی هدست روشن می‌شود. حالت دستگاه با پنج چراغ LED روی آن مشخص می‌شود.

هولولنز با برنامه‌ی کورتانا سازگار است و می‌تواند از طریق دستیار شخصی مایکروسافت دستورات صوتی را اجرا کند. اگر از طریق ارتباط وای‌فای به شبکه‌ی اینترنت متصل شوید و کورتانا را فعال کنید میتوانید با هولولنز به تعدادی برنامه‌ی کاربردی دسترسی داشته باشید. حتی می‎توانید در محیط وب به جستجو بپردازید. دستگاه دارای بلندگوهایی است که مانع شنیدن صدای محیط نمی‌شود. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد صدای دنیای واقعی و مجازی را همزمان بشنوید.

با حرکت دست می‌توانید با دنیای مجازی در ارتباط باشید. یک کلید جداگانه نیز برای اعمال دستورات به هدست در دسترس است. پس از مدتی به روش تعامل با هدست و دنیای مجازی آشنا خواهید شد و با برنامه‌ها و امکانات مجازی با حرکت‌های دست در ارتباط خواهید بود. همانند این‌که از ویندوز رایانه بدون نیاز به ماوس استفاده کنید. صحبت کردن با افراد در دنیای واقعی همزمان با پوشیدن هولولنز امکان‌پذیر است. بسیاری از برنامه‌های پزشکی برای هدست هولولنز فراهم شده است. دانشجویان پزشکی و پزشکان می‌توانند از طریق هدست به برنامه‌های کاربردی آناتومی بدن انسان دسترسی داشته باشند. حتی تصاویر را به صورت سه‌بعدی روبروی خود مشاهده کنند. امکان بزرگنمایی تصاویر و تماشای جزییات آناتومی وجود دارد. تصاویر هولوگرافیک بسیار واقعی به نظر می‌رسند.

می‌توان معایب و مزایای هدست واقعیت ترکیبی هولولنز را اینگونه جمع‌بندی کرد:

مزایا : فراهم کردن واقعیت ترکیبی (Mixed Reality)، محیط کاربردی آن برای کاربران ویندوز بسیار ساده و آشنا است. برنامه‌های کاربردی متنوع و مفیدی را پشتیبانی می‌کند. عمر باتری نسبتا بالایی دارد. پس از استفاده از آن دچار سردرد نخواهید شد.

معایب : گران قیمت است. آشنایی با چگونگی تعامل با دنیای مجازی و انجام حرکت‌های دست برای برقراری ارتباط نیاز به صرف زمان دارد. وزن آن نسبتا زیاد است. استفاده از عینک طبی همراه با هدست امکان‌پذیر نیست.

کاربرد ترکیب فناوری واقعیت مجازی و افزوده در بخش سلامت (بخش دوم)

کاربرد هدست هولولنز در جراحی ستون فقرات را در ویدیوی زیر مشاهده کنید.


بیشتر بخوانید:
>>کاربرد ترکیب فناوری واقعیت مجازی و افزوده در بخش سلامت (بخش نخست)
>>عینک هوشمند الکسا آمازون : نسل جدید فناوری های پوشیدنی
>>واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نسل بعدی رابط های کاربری رایانه


منبع : linkedin

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن