تولید آب در خشک‌ترین مکان روی زمین

از هر ده نفر بر روی کره‌ی زمین یک نفر با مشکل کمبود آب آشامیدنی روبرو است. اپ ورهگن (Ap Verheggen) هنرمند و طراح نوآوری هلندی طی دهه‌ی گذشته به سختی کار کرده است تا مشکل کمبود آب را حل کند. وزارت دفاع هلند، او و گروهش SunGlacier را دعوت کرد تا ایده‌ی جدید خود را مورد آزمایش قرار دهند. ایده‌ی آن‌ها تولید آب از هوا است. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

تولید آب از هوا در خشک‌ترین مکان روی زمین

اپ ورهگن و گروهش آغاز به تولید آب در خشک‌ترین و گرم‌ترین منطقه‌ی زمین یعنی صحرای بزرگ آفریقا کردند. برای اجرایی کردن ایده‌ی شگفت‌انگیز آن‌ها، تنها انرژی خورشیدی و برخی مفاهیم پایه‌ی فیزیک کافی است.

دستگاه‌های انرژی خورشیدی Desert Twins برای تولید آب در صحرای آفریقا طراحی شده‌اند. تولید آب در خشک‌ترین منظقه‌ی زمین نسبت به هلند دشوارتر است چراکه مقدار رطوبت هوا در روز تابستانی کشور مالی (Mali) در صحرای آفریقا نصف بخار آب روز تابستان هلند است. آن‌ها با افزودن عایق و تنظیم مجدد جریان‌های هوایی خنک‌کننده توانستند در کشور مالی آب تولید کنند. تولید آب در خشک‌ترین و گرم‌ترین نقطه‌ی زمین موفقیت بزرگی به شمار می‌آید.

هدف گروه SunGlacier بهبود کارآیی دستگاه تولید آب است. همچنین آن‌ها تصمیم دارند که آب را با مواد معدنی و نمک غنی کنند. از اهداف دیگر این گروه ساخت یک دستگاه تولید آب است که بدون نیاز به الکتریسیته و منبع آب کار کند و در واقع مانند یک چاه عمل کند.

تولید آب از هوا در خشک‌ترین مکان روی زمین


در زمینه‌ی فناوری‌های حل مشکلات زیست‌محیطی بیشتر بخوانید:
>>نابودی علف های هرز با ربات خورشیدی Tertile
>>با دستگاه بازیافت Zera زباله ها را به مواد ارزشمندی برای محیط زیست تبدیل کنید
>>با استفاده از سردوش Cirrus در مصرف آب صرفه جویی کنید


منبع : inhabitat

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی » مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن