جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش نخست)

سال 2016 از نظر فناوری پزشکی سالی پربار بود از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تا الگوریتم‌های هوشمندی که داده‌های فناوری‌های پوشیدنی را تحلیل می‌کنند. این پیشرفت متوقف نخواهد شد. در این مقاله برخی از برترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 را خواهید یافت. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

1) عصر جدید درمان و کنترل دیابت

در سال 2016، نخستین لوزالمعده مصنوعی در جهان تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده را دریافت کرد. این دستگاه، میزان قند خون را نشان می‌دهد و به طور خودکار انسولین تولید می‌کند. اساسا این دستگاه، کاری را که یک ارگان سالم انجام می‌دهد را تکرار می‌کند؛ و باعث می‌شود که بیماران دیابتی به طور پایدار ساده‌تر زندگی کنند. در سالیان متمادی، این بزرگترین گام در جهت کنترل دیابت است.

سال‌ها بعد از اینکه جنبش wearenotwaiting به معرفی چنین لوزالمعده‌های مصنوعی در بازار را آغاز کرد، پیشرفت غیر منتظره‌ای اتفاق افتاد. دانا لوئیس، یکی از چهره‌های اصلی این جنبش است. در سال 2017، این روش جدید مدیریت دیابت گسترش پیدا خواهد کرد؛ و هنگامی که بیماران دیابتی برای نخستین بار از این دستگاه استفاده کنند، به‌عنوان مرحله‌ی مهمی از زندگیشان ثبت خواهد شد.

پیشرفت در مراقبت از دیابت به اینجا ختم نمی‌شود. گوگل، یک لنز تماس دیجیتالی را ثبت کرده است که می‌تواند از قطرات اشک، میزان سطح قند خون را نیز اندازه‌گیری کند. گوگل با شرکت داروسازی نوارتیز (Novartis) همکاری می‌کند.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017

2)Precision medicine در تومورشناسی

هم‌اکنون، تومورشناسی شخصی از طریق استارتاپ‌ها و شرکت‌هایی مانند Foundation Medicine و Smart Patients اجرا می‌شود. Foundation Medicine اطلاعات مربوط به درمان‌های سرطان خاص هر بیمار را براساس تست DNA فراهم می‌کند.

پیشرفت قابل توجهی در ایمن درمانی (immunotherapy) وجود دارد که ممکن است عصر جدیدی از درمان سرطان را شروع کند. بایوپسی مایع (Liquid biopsy)، یک تحول بزرگ در سال 2016 بود که هم اکنون برای بیماران در سراسر جهان، بیشتر قابل دسترس است. فناوری، محدودیت‌هایی دارد اما در حال بهتر شدن است. برای مثال، قبل از شیمی درمانی باید نمونه خون فراهم شود و تشخیص سلول‌های سرطانی بسیار سخت است. Precision medicine در حال تغییر مدل قدیمی درمان سرطان است.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017

3)هوش مصنوعی محدود (Narrow) در درمانگاه‌های ایالات متحده

IBM Watson، برنامه پیشرفته هوش مصنوعی در حال انتقال مفاهیم مراقبت‌های سلامتی به خدمات قابل سنجش است. در خدمات قابل سنجش دیجیتال، هر بیت از اطلاعات در دسترس است. با استفاده از این برنامه، پزشکان به جای خواندن ده ها مقاله برای هر مورد بیمار، تنها باید به گزارشات شخصی خود رجوع کنند. این فناوری در حال حاضر در تومورشناسی و پرتوشناسی (پروژه پزشکی Sieve) مورد استفاده قرار گرفته است. واتسون برای ژنومیکس، با استفاده از ترکیب محاسبات شناختی با توالی تومور ژنومی به پزشکی پیشرفته کمک می‌کند.

ما باید برای استفاده گسترده‌تر از IBM Watson در سال 2017 آمادگی داشته باشیم. اگرچه، IBM به سوالات پزشکی جواب نمی‌دهد. اما بر اساس اطلاعات بیمار، نتایج قابل توجه مرتبط و احتمالا پزشکی را مطرح می‌کند. اگرچه، در نهایت پزشکان تصمیم نهایی را می‌گیرند. همدستی رایانه، تنها می‌تواند کار پزشکان را آسان کند، قطعا نمی‌تواند جایگزینی برای پزشکان باشد.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017

4)کامیون‌ها یا خودروهای بدون راننده، حسگرهای سلامتی خواهند داشت.

در سال 2017، ما باید خود را برای گسترش خودروهایی با عملکردهای بیشتر و بیشتر آماده کنیم. در ماه سپتامبر، اوبر (Uber) شروع به ارائه‌ی خودروهای خودران در پیتسبورگ یک محیط شدیدا شهری کرد. این شرکت با شرکت ولوو همکاری کرد تا هرچه سریعتر، به هدف اوبر برای جایگزینی بیش از یک میلیون راننده انسانی با روبات‌ها برسد. در حال حاضر نتایج قابل توجهی وجود دارد: کامیون‌های ولوو در حال حاضر در سراسر اروپا بدون راننده هستند. این بسیار شگفت انگیز است.

به طور موازی، با تلاش برای معرفی خودروهای بدون راننده، شرکت‌ها خودروها را به تعداد بسیار زیادی حسگر مجهز می‌کنند. هرچقدر که ما زمان غیرفعال (passive) بیشتری را در سال 2017 در این خودروها می‌گذرانیم، شرکت‌های اوبر، ولوو یا تسلا شروع به مجهزکردن صندلی خودرو به حسگرهای سلامت می‌کنند.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017

5)خدمات جدید در نوتریژنومیک (nutrigenomics)

در سال 2014، FDA فعالیت‌های بازاریابی یکی از بزرگترین ارائه دهندگان تست‌های ژنتیکی، 23andME را با توجه به نگرانی‌های احتمالی آن محک زد. با وجود سابقه‌ی 23andMe، شرکت‌های گوناگون به ارائه و فروش تست‌های ژنتیکی و تحلیل آن‌ها ادامه دادند، بدون اینکه توسط FDA قبل از بازار مورد قبول واقع شوند. از ماه نوامبر سال 2015، FDA پنج نامه به چنین شرکت‌هایی فرستاد. درحالیکه، FDA نمی‌تواند شرکت‌هایی که خدمات مبتنی بر ژنتیک ارائه می‌دهند را برای همیشه متوقف کند، معامله‌ی بزرگ بعدی، به نام نوتریژنومیک، در حال حاضر در حال شکل‌گیری است. این معامله در سال 2017 پیشرفت قابل توجهی خواهد شد.

نوتریژنومیک، یک زمینه جدید و بین رشته‌ای، ترکیبی از دانش تغذیه و ژنتیک است. ایده اصلی نوتریژنومیک این است که ژنوم ما اطلاعات ارزشمندی در مورد نیازهای ارگانیسم ما نشان می‌دهد. ما باید این داده‌ها را برداشته و از آن‌ها در زندگی سالم وطولانی خود استفاده کنیم. یک برنامه هوشمند می‌‌تواند به شما بگوید که چه چیزی باید بخورید و از چه چیزی برای همیشه پرهیز کنید. در حال حاضر در کالیفرنیا یک استارتاپ در مورد نوتریژنومیک وجود دارد. شرکت نوآور Habit از نشانگرهای ژنتیکی برای شناسایی غذای ایده‌آل برای هر کدام از مشتری‌هایش استفاده می‌کند و به طور مستقیم به درب منزلشان ارسال می‌کند.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017

منبع: medicalfuturist

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن