اشتراک گذاری پرو‌ژه ها و حل مشکلات جامعه با تشکیل انجمن های متن باز

همیشه سازندگان و مخترعان و داستان پروژه‌های آن‌ها جذاب است. پروژه‌ها معمولا از یک ایده‌ یا علاقه‌ی شخصی آغاز می‌شوند اما پس از آن ممکن است به فراتر از آنچه یک سازنده و مخترع تصور می‌کند برود. سازندگان کاوش و تجربه می‌کنند. آن‌ها خلق می‌کنند. می‌توان گفت آن‌ها با پروژه‌های شخصی یا اجتماعی خود بر جامعه تاثیر می‌گذارند. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید تا با داستان سازندگان و پروژه‌های خودانجام و انجمن‌های متن باز آشنا شویم.

اشتراک گذاری پرو‌ژه ها و حل مشکلات جامعه با تشکیل انجمن های متن باز

آغاز جنبش پروژه‌های خودانجام

داستان نخست:

دیمون مک میلان (Damon McMillan) قایقی خودکار با طول هشت فوت ساخت. این قایق با انرژی خورشیدی کار می‌کند. در ابتدا این پروژه یک ایده‌ی شخصی در گاراژ خانه‌ی مک دیمون بود. پس از ان او در می 2016، ساخته‌ی خود را در نمایشگاه سازندگان Maker Faire Bay Area به نمایش گذاشت. بسیاری از افراد درباره‌ی ساخته‌ی دیمون به او بازخورد دادند. او تصمیم گرفت که قایق خود را مورد آزمایش قرار دهد. قایق خورشیدی دیمون مسافت 2400 مایل را از شهر ساحلی Half Moon Bay در کالیفرنیا تا هاوایی طی کرد. دیمون از طریق ماهواره از مکان قایق اطلاع داشت. 41 روز پس از آغاز ماموریت، قایق به ساحل هاوایی رسید. او با قطعات الکترونیکی ارزان قیمت و روش‌های ابتدایی توانست قایقی بسازد که مسافتی طولانی را طی کند. پروژه‌ی دیمون به همین جا ختم نشد و به توسعه‌ی کار خود پرداخت.

ساخت و نوآوری در راستای حل مشکلات با تشکیل انجمن های متن باز

قایق خورشیدی

داستان دوم:

هانا اج (Hannah Edge) دختر 15 ساله اهل دوبلین کالیفرنیا دستگاه تنفس سنج (spirometer) طراحی کرد و با کمک چاپ سه‌بعدی ساخت. این دستگاه تنفس، دم و بازدم ریه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. ایده‌ی ساخت این دستگاه بیماری آسم هانا بود. او تصمیم گرفت دستگاه تنفس سنج با کاربرد شخصی و مقرون به صرفه بسازد که همیشه همراه داشته باشد. او دستگاه خود را «SpiroEdge» نام‌گذاری کرد. دستگاه او با گوشی هوشمند در ارتباط است و داده‌های مربوط به تنفس را جمع‌اوری و گزارش می‌کند. دیگر افرادی که مبتلا به آسم هستند می‌توانند از SpiroEdge استفاده کنند. پروژه‌های خودانجام، افراد بیشتری را تشویق می‌کند که هر آنچه می‌خواهند بسازند. اما بسیاری از افراد به تنهایی نمی‌توانند برای حل مشکل خود دستگاهی بسازند.

ساخت و نوآوری در راستای حل مشکلات با تشکیل انجمن های متن باز

دستگاه تنفس سنج SpiroEdge

داستان سوم

در مقاله‌ی «درخواست ساخت دستگاه کمک گفتاری برای دختر یازده ساله فلج مغزی در Maker Share» خواندیم که دانا سانچز (Donna Sanchez) مادر مالیا دستگاهی را برای دختر 11 ساله‌ی خود که دچار فلج مغزی است درخواست کرد. او به دستگاهی کمک گفتاری نیاز دارد که اطرافیان صحبت دخترش را متوجه شوند. در تارنمای MakerShare بخش Missions می‌توان با داستان زندگی مالیا آشنا شد و اگر ایده‌ای برای ساخت چنین دستگاهی داریم در این پروژه شرکت کنیم و به مالیا کمک کنیم.

اشتراک گذاری پرو‌ژه ها و حل مشکلات جامعه با تشکیل انجمن های متن باز

مالیا و دستگاه کمک گفتاری

بهره‌مندی از توانایی‌های جامعه‌ی سازندگان

انجمن‌های متن باز برای سازماندهی سازندگان در راستای کمک به مردم شکل گرفته‌اند. یکی از نمونه‌های موفق این انجن‌ها، انجمن E-Nable است که سازندگان را دورهم جمع کرده تا پروتزهای دست مصنوعی با چاپ سه‌بعدی بسازند. انجمن E-Nable به مردم کمک می‌کند که تجربه‌های خود را به اشتراک بگذارند و مشکلات را با یکدیگر حل کنند. خانواده‌ای که تا سال گذشته هیچ اطلاعی از پروتز مصنوعی و چاپ سه‌بعدی نداشت با کمک این انجمن برای پسر خود یک دست مصنوعی ساختند و عضو این انجمن شدند.

اشتراک گذاری پرو‌ژه ها و حل مشکلات جامعه با تشکیل انجمن های متن باز

انجمن E-Nable و چاپ سه بعدی

با رشد جنبش سازندگان می‌توانیم دو هدف را دنبال کنیم : نخست گسترش جامعه‌ی سازندگان با افرادی که مهارت‌ها و توانایی‌های گوناگونی دارند و در گام دوم، ایجاد انجمن‌های متن‌باز برای ترکیب توانایی‌های افراد در راستای حل مشکلات پیچیده‌تر و با تاثیرگذاری بیشتر. ما می‌توانیم انجمن‌های متن باز برای پژوهش، تولید مشترک و نوآوری‌های متن‌باز داشته باشیم تا مشکلاتی که در جامعه وجود دارد حل کنند.

اشتراک گذاری پروژه‌ها با دیگران در تارنمای Maker Share

تارنمای Maker Share را مجله‌ی Makezine با همکاری اینتل ایجاد کرده است. مجله‌ی makezine ایده‌های ساخت و پروژه‌های خودانجام را منتشر می‌کند. در اصل این مجله تلاش می‌کند تا پروژه‌هایی در زمینه الکترونیک، برق، رایانه و مکانیک را به کاربران ارائه دهد تا آن‌ها بتوانند خودشان و در خانه آن‌ها را بسازند.

مجله‌ی Make با همکاری اینتل تارنمایی را راه‌اندازی کرده است که به سازندگان و مخترعان اجازه می‌دهد پروژه‌های خود را به اشتراک بگذارند و توانایی‌های خود را معرفی کنند و نمونه‌کارهای خود را به نمایش بگذارند. در این تارنما سازندگان می‌توانند ویدیویی برای معرفی ساخته‌های خود و علت آن قرار دهند. همچنین بخشی به نام Misson نیز تعریف شده است که طرفداران ساخت و نوآوری می‌توانند از مهارت‌های خود در راستای پروژه‌هایی برای کمک به دیگران استفاده کنند. پروژه‌ی ساخت دستگاه کمک گفتاری برای مالیا در همین تارنما معرفی شده است. انواع پروژه‌های انسانی و حفاظت از محیط زیست و مراقبت‌های سلامتی در بخش Mission تعریف شده‌اند.

به تارنمای Maker Share بپیوندید و با انجام پروژه ها تجربه به دست آورید و توانایی‌های خود را به دیگر سازندگان و پشتیبانان و سرمایه‌گذاران نوآوری نشان دهید.

اشتراک گذاری پرو‌ژه ها و حل مشکلات جامعه با تشکیل انجمن های متن باز


بیشتر بخوانید:
>>OpenAPS، ابزاری متن باز برای مدیریت دیابت
>>ساخت دستهای مصنوعی چاپ سه بعدی ارزان به کمک واقعیت افزوده و انجمن E-NABLE
>>اندامهای مصنوعی چاپ سه بعدی: انقلابی دیگر در پزشکی (بخش اول)


منبع: makezine

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن