خلاقیت کودکی پنج ساله برای ساخت دست مصنوعی

این کودک پنج ساله خلاق برای بچه‌هایی که دستشان را از دست داده‌اند یا انگشتانشان دچار مشکل است، دست مصنوعی چاپ سه بعدی طراحی و ایجاد می‌کند. Cameron Haight که خود نیز با نشانگان نوار آمنیونی متولد شده است، یک نگهدارنده ویژه نیز برای مداد، ظروف آشپزخانه و تفنگ اسباب بازی ایجاد کرده است. برای آشنایی بیشتر با این کودک قابل ستایش با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

خلاقیت کودکی پنج ساله برای ساخت دست مصنوعی

PICS BY SARAH HAIGHT / CATERS NEWS

Cameron Haight، اهل شارلوت در کارولینای شمالی ایالات متحده آمریکا، به کمک مادر خود ساخت دست‌های کمکی چاپ سه بعدی را آغاز کرده است. آنها اکنون بیش از 44 دستگاه برای کودکان در ایالات متحده، کانادا و ژاپن ساخته‌اند.

Cameron با نشانگان نوار آمنیونی متولد شده است. وضعیتی که انگشتان وی با هم تلفیق شده بود و موجب جراحی، قطع و انحراف در انگشتان دست و پای وی شد. Cam به همراه مادرش، سارا، برای غلبه بر مشکلات ناشی از تفاوت اندام وی، تلاش کردند یک دست چاپ سه بعدی بسازند. این فرآیند 48 ساعت طول کشید. از آن پس این پسر با استعداد یاد گرفت که چگونه برای بچه‌های دیگر دست مصنوعی چاپ و ایجاد کند. حتی طرح‌هایی جدید برای بازسازی دست خود کشید. طرح اخیر Cam، که «Imagine Tool 5000» نامیده می‌شود، به کودکان بدون دست یا انگشت برای نگه داشتن تفنگ بازی، ظروف آشپزخانه، تلفن‌های همراه، مداد و غیره کمک می‌کند.

خلاقیت کودکی پنج ساله برای ساخت دست مصنوعی

PICS BY SARAH HAIGHT / CATERS NEWS

سارا می‌گوید: «من به همه بچه‌هایم افتخار می‌کنم. بسیار هیجان انگیز است که Cam کاری برای دیگران انجام دهد. من خوشحال هستم که کمک به دیگران برای پسران من مهم است». وی ادامه داد: «ما برای مدتی دست‌های انجمن e-NABLE را ایجاد می‌کردیم، اما یک مشکل با آنها پیدا کردیم. کودکان با دست‌های e-NABLE نمی‌توانستند اشیایی همچون مداد را در دست گیرند. این دست‌ها به صورت کلی عملکرد حرکتی خوبی دارند اما کنترلی روی مهارت‌های حرکتی ندارند. ما قصد داشتیم این مشکل را حل کنیم. سپس Cam این دستگاه کوچک را طراحی کرد که کمک می‌کند دست چاپ سه بعدی ابزار نوشتن را در موقعیت مناسب در دست گیرد. او هنوز هم می‌تواند دست خود را در اطراف مداد برای کنترل اضافی قرار دهد. این به کودک اجازه می‌دهد که همانند داشتن همه انگشتان دست، به خوبی بنویسد».

سارا توضیح می‌دهد: «من ساعت ها برای یک ایده تلاش میکنم و در آخر به هیچ نتیجه‌ای نمیرسم. اما زمانی که از Cam می‌خواهم، او می‌تواند به سرعت یک ایده مطرح کند. من حدس می‌زنم این یک مزیت و برتری است که Cam از آن برخوردار است». او تقریباً هر روز با استفاده از انگشتان متفاوت خود و دست‌های مصنوعی طراحی شده زندگی می‌کند، بنابراین او دقیقاً می‌داند که چه طرحی مفید خواهد بود.

Cameron 40 دقیقه را صرف طراحی کرد سپس با کمک هم آن را اصلاح و تکمیل کردیم. پس از آن مجبور شدیم طرح را در نرم افزار طراحی قرار دهیم. در مجموع، طراحی و ساخت یک هفته طول کشید. Cam  ابداع جدید خود را Imagine Tool 5000 نامید. او در مورد دلیل این نامگذاری می‌گوید: «شما از تخیل خود برای انجام کارهای مختلف با این دست استفاده می‌کنید و این دست شبیه یک ابزار است چرا که به بچه‌ها کمک می‌کند تا کارها را آسان‌تر انجام دهند».

خلاقیت کودکی پنج ساله برای ساخت دست مصنوعی

PICS BY SARAH HAIGHT / CATERS NEWS

سارا توضیح می‌دهد: «این دست می‌تواند برای نگهداری یک تلفن همراه، قوطی آب و قیچی استفاده شود. وقتی نخستین نسخه چاپ شد، Cam واقعا هیجان زده بود تا بتواند آن را نشان دهد. کار مورد علاقه او برای انجام با دست مصنوعی در دست گرفتن و بازی با تفنگ بازی است. Cam به طراحی سه بعدی عشق می‌ورزد. برخی روزها او بدون توقف در مورد چاپ سه بعدی صحبت می‌کند و روزهای دیگر همچون یک کودک معمولی تنها می‌خواهد در خاک بازی کند. ما در حال حاضر بیش از 44 دستگاه را چاپ و مونتاژ کردیم. ما شش بچه دیگر و یک فرد بالغ را در لیست انتظار داریم که پیش از آغاز کار بر روی ابزارهای سفارشی، طرح‌ها را برای اندازه گیری و تأیید جزئیات نهایی آماده می‌کنیم.

خلاقیت کودکی پنج ساله برای ساخت دست مصنوعی

PICS BY SARAH HAIGHT / CATERS NEWS

پس از اینکه Cameron متولد شد، جراحان به امید جدایی انگشتانش روی او عمل جراحی انجام میدادند. بیش از 15 عمل جراحی روی Cameron انجام گرفت، که عمدتاً روی دست راست بود. دست راست او به جز یک انگشتش کاملاً به هم چسبیده بود.

در سال 2016، زمانی که Cameron می‌خواست یاد بگیرد چگونه دوچرخه سواری کند، او و مادرش شروع به ساخت دست‌های چاپ سه بعدی کردند. او در ابتدا با کمک مادرش دستگاه‌ها را سرهم میکرد و حتی می‌توانست به صورت سه بعدی آنها را چاپ کند.

سارا می‌گوید: «هر زمان که قطعاتی برای کودکان دیگر چاپ می‌کنیم، دائما از آنها می‌پرسیم که این دست مصنوعی برای یک پسر است یا یک دختر و آنها به چه رنگی علاقه دارند». آنها بیش از 44 دست مصنوعی چاپ سه بعدی و دستگاه‌های سازگار برای کودکان تولید کرده‌اند و یک سازمان غیر انتفاعی برای کمک به جمع‌آوری پول برای پاسخگویی به تقاضاها ایجاد کرده‌اند.


بیشتر بخوانیم:

آشنایی با برنامه ی کاربردی e-NABLE Web Central – ویژه سازندگان و دریافت کنندگان دست مصنوعی

این پدر مهربان برای همه ی کودکان نیازمند دست مصنوعی می سازد

استفاده از چاپ سه بعدی در ساخت دست مصنوعی برای کودکان نیازمند جهان


منبع: catersnews

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن