خودروها میتوانند احساسات شما را درک کنند

فناوری که در استارت‌آپ Bleenco توسعه یافته است به خودروها اجازه می‌دهد تا احساسات راننده و حتی جهت دید او را تشخیص دهند که آیا تمرکز راننده روی جاده است یا خیر. چنین فناوری‌هایی می‌توانند صنعت خودروسازی و خودروی خودران را متحول کرده و ایمنی جاده‌ها را افزایش دهند. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

خودروها میتوانند احساسات شما را تشخیص دهند

با وجود پیشرفت‌هایی که شرکت‌های بزرگ خودروسازی همچون تسلا در زمینه خودرو خودران داشته‌اند اما فناوری رانندگی خودکار همچنان با شکست مواجه است. در فوریه سال 2016، تصادف غم‌انگیز خودروی Waymo از شرکت آلفابت مشکلاتی را بوجود آورد حتی با وجود اینکه هیچ کس آسیبی ندید و وسایل نقلیه Waymo بیش از 1.3 میلیون مایل بدون هیچ حادثه‌ای رانندگی کرده بودند. نخستین فردی که در یک تصادف خودروی بدون راننده فوت کرد از خودرهای شرکت تسلا استفاده می‌کرد.

اگر چه فناوری رانندگی خودکار در طول بسیاری از جاده‌ها گسترده شده و به نظر می‌رسد که به سطح آگاهی انسان از جاده ها نزدیک شده است، حوادثی مانند این‌ها موجب می‌شود که مردم به ایمنی وسایل نقلیه بدون راننده شک کنند. تولید کنندگان خودرو به سمت هوش مصنوعی (AI) برای یادگیری و واکنش به تغییر شرایط جاده روی آوردند تا احتمال وقوع چنین حوادثی به شدت کاهش یابد.

برخی از شرکت‌ها سخت در تلاشند تا این نوع فناوری را توسعه دهند. Bleenco، یک استارت‌آپ مستقر در مونیخ، در حال توسعه هوش مصنوعی و فناوری تعامل رایانه و انسان برای صنعت خودرو است. Bleenco یک گروه از مهندسین پیشین گوگل، اپل، تسلا، مرسدس بنز و BMW است. ابزار و الگوریتم‌های اختصاصی Bleenco به تولید کنندگان خودرو اجازه می‌دهد برخی از بزرگترین چالش‌های صنعت خودروی بدون راننده را حل کنند: نظارت بر کار رانندگان در محیط‌های جنگلی و وحشی، هماهنگ‌سازی با فناوری اینترنت چیزها (IoT) و داده‌های حسگرها و شناسایی شرایط جاده.

اتومبیل هوشمند

مهندسین در استارت‌آپ Bleenco تاکنون گام های بزرگی برداشته‌اند. محصول اصلی آنها، Pitts، یک ذکاوت یادگیری ماشین است که قادر به تشخیص وسایل نقلیه دیگر، چراغ راهنمایی، افراد پیاده و به طور شگفت انگیزی احساس و جهت دید راننده است. Pitts تغییر چشم انداز و دید راننده را تشخیص می‌دهد که آیا تمرکز راننده روی جاده است یا گوشی تلفن.

خودروها میتوانند احساسات شما را تشخیص دهند

خودروها میتوانند احساسات شما را تشخیص دهند

خودروها میتوانند احساسات شما را تشخیص دهند

تشخیص احساسات راننده به خودرو اجازه می‌دهد تا به درستی واکنش نشان دهد. Irman Abdic، یکی از بنیانگذاران Bleenco می‌گوید: «ما امیدواریم نسل بعدی خودروهای هوشمند احساسات رانندگان را درک و خودرو را کنترل کنند». بنابر گفته وی، Pitts می‌تواند احساسات را با دقت تقریباً 90٪ به درستی تشخیص دهد.

موضوع پایان نامه Abdic در دانشگاه MIT آشکارساز رطوبت جاده بود. Pitts تنها با استفاده از صوت می‌تواند تعیین کند که آیا وسیله نقلیه در جاده‌های مرطوب رانندگی می‌کند یا خشک (با دقت 93٪) و اجازه می‌دهد تا تنظیمات سرعت و کنترل انجام شود. این سامانه حتی زمانی که خودرو بی‌حرکت است با گوش دادن به وسایل نقلیه اطراف، کار می‌کند.

CarJS یکی دیگر از ابزار Bleenco برای ساخت برنامه‌های کاربردی خودرو خودران است که با فناوری IoT ارتباط برقرار می‌کند تا چارچوب حمایتی را ارائه دهد. در زیر تصویری از داشبورد CarJS که با نرم افزار CarJS ساخته شده است را می‌بینید. این سامانه مشکل ساخت یک رابط کاربری که بین نمایشگرهای متعدد همچون نمایشگرهای کابین راننده و مسافران در یک وسیله نقلیه در ارتباط است را حل می‌کند. این نرم افزار به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا ابزارهای مختلفی را در تمام سیستم عامل‌های اصلی و برای اندازه‌های مختلف صفحه نمایش ایجاد کنند. این بدان معنی است که برنامه‌ها در میان تولید کنندگان و مدل‌های مختلف خودرو کار خواهند کرد. CarJS بسیار کاربردی است و حتی می‌تواند رابط کاربری را برای لوازم خانگی مانند تلویزیون و یخچال ایجاد کند.

خودروها میتوانند احساسات شما را تشخیص دهند

Abdic می‌گوید: «Bleenco یک شرکت پیشرو برای نوآوری‌های قدرتمند هوش مصنوعی در سراسر صنایع است. ما می‌خواهیم به عنوان مخترع محصولات جدید شناخته شویم که شرکت‌های خودرو سازی را قادر می‌سازد تا اتومبیل‌های هوشمندی که برای انسان مفید باشند را به کار گیرند».

یک رقابت داغ

چطور مي‌خواهيد با شرکتی همچون تسلا رقابت كنيد؟

Abdic می‌گوید: «تسلا و سایر تولید کنندگان خودرو همگی فناوری اصلی داخلی مشابهی دارند. فناوری انحصاری Bleenco همراه با یک گروه با تجربه و نوآور، آنها را در موقعیت قوی قرار می‌دهد تا صنعت خودرو را مختل کنند. من فکر می‌کنم منصفانه است که بگوییم سخت است که با ما رقابت کنند».

فناوری Bleenco مختص صنعت خودروسازی نیست. این فناوری در صنایع بانکداری و خرده فروشی کاربرد دارد. مغز Pitts می‌تواند برای توصیف مشتریان بالقوه و توانایی برنامه‌های کاربردی برای کمک به گروه‌های فروش استفاده شود.


بیشتر بخوانید:

>>خودرو خودران جدید شرکت فورد، گامی رو به جلو در رانندگی خودکار

>>سامانه نقشه برداری جدید شرکت بوش برای خودروهای خودران

>>آیا خودروهای خودران واقعا می‌توانند ایمن باشند؟


نویسنده: Irhad Sehovic از دانشگاه هاروارد

منبع: linkedin

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن