دریافت بازخورد حسی از اندام مصنوعی با ایجاد توهم حرکتی

افراد قطع عضو با استفاده از یک وسیله ارتعاشی و بازسازی عصب، می‌توانند دست‌های مصنوعی خود را حس کنند. آزمایشگاه Paul Marasco مکانی برای ادغام فناوری و زیست شناسی انسان است. آخرین پروژه این آزمایشگاه نشان می‌دهد با ارتعاش تاندون‌ها و توهم حرکتی میتوان به افراد قطع عضو احساسی طبیعی از دست‌های پلاستیکی و فلزی داد. برای آشنایی بیشتر با کار گروه Marasco با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Nordicphotos/Alamy Stock Photo

Marasco یک مهندس زیست شناسی در مؤسسه پژوهشی Lerner در کلینیک کلیولند است. وی در این پژوهش با افراد قطع عضوی که دارای نوع ویژه‌ای از دست‌های مصنوعی پیشرفته هستند، کار می‌کند. این افراد تحت درمان قرار گرفتند تا برخی از مسیرهای عصبی که در اصل اندام‌های از دست رفته را کنترل می‌کردند، مجدداً برقرار شود. برای نمونه، در این سامانه‌ها، عصبی که حرکات آرنج را کنترل می‌کرد، به یک عضله سینه منتقل می‌شود. سپس یک حسگر روی قفسه سینه قرار می‌گیرد تا فعالیت الکتریکی این عضله را دریافت کند. هنگامی که افراد قطع عضو تلاش می‌کنند آرنج از دست رفته خود را حرکت دهند، سیگنال عصبی برای این حرکت به عضلات قفسه سینه می‌رود. سپس حسگرها این سیگنال را دریافت و آن را به یک فرمان برای حرکت مفصل آرنج دست مصنوعی تبدیل می‌کند.

با وجود روش شهودی ارسال دستورات حرکت، این اندام مصنوعی بازخوردی در مورد چگونگی حرکت خود در فضا ارائه نمی‌دهد. Marasco میگوید: «کاربران باید دائما دست خود را تماشا کنند و این واقعیت را نادیده بگیرند که نمی‌توانند آنها را احساس کنند». پژوهش جدید منتشر شده در مجله Science Translational Medicine، این احساس حرکت را که توهم جنبشی (از حس لامسه متمایز است) نامیده می‌شود را فراهم می‌کند.

گروه Marasco از یک توهم حسی استفاده می‌کنند. در افراد دارای بدن سالم، ارتعاش تاندون‌های مختلف دست با یک فرکانس مشخص، احساس غیر واقعی از حرکت مفاصل خاص بوجود می‌آورد.

پژوهشگران برای افراد تحت مطالعه از یک وسیله ارتعاشی روی عضلات حاوی اعصاب دست استفاده کردند. ابتدا پژوهشگران یک کتابخانه ساختند که کدام ارتعاشات، احساسات غیرواقعی حرکت شامل ایجاد حس مشت، چرخش مچ دست، جمع کردن انگشتان دست‎ و غیره را بوجود می‌آورد. سپس از افراد قطع عضو خواسته شد دستورات حرکتی خاصی را به دست‌های مصنوعی ارسال کنند. با بازسازی حس حرکات اندام، افراد قطع عضو می‌توانند با چشمان بسته حرکات را انجام دهند.

به کمک سامانه Marasco یک فرد قطع عضو می‌تواند دستورات حرکتی را به دست مصنوعی ارسال کند (مسیر قرمز رنگ) و یک بازخورد حسی از حرکات دست دریافت کند (مسیر آبی رنگ)

Dustin Tyler، مهندس زیست شناسی، که در پژوهش حاضر دخیل نبود، می‌گوید این جذاب است که بتوان از عضلات فرد قطع عضو برای ایجاد حس حرکت استفاده کرد. پیش از این اگر از من می‌پرسیدید، چنین چیزی امکان‌پذیر است می‌گفتم: بعید است که کار کند. Tyler پژوهش‌های مرتبط با همین زمینه را در مرکز پزشکی Louis Stokes کلیولند انجام می‌دهد. گروه وی احساس لمس را با حسگرهای قرار گرفته روی دست مصنوعی و ارسال سیگنال‌های آن به اعصاب باقی مانده در افراد، ایجاد می‌کند. او اکنون بر روی سامانه‌های پروتزی کار می‌کند که حس لمس و حس حرکات را فراهم می‌کند.

Tyler یادآور می‌شود که سامانه Marasco دارای جوانب مثبت و منفی است. سامانه Marasco نیازی به الکترود ندارد. Tyler می‌گوید: «یک مزیت این سامانه این است که شما مجبور نیستید از جراحی برای کاشت الکترود استفاده کنید. اما از طرفی بدون چنین الکترودهایی سامانه، قوی، قابل اعتماد و پایدار نیست».

Marasco و Tyler هر دو در برنامه HAPTIX DARPA شرکت می‌کنند که هدف آن کنترل دقیق افراد قطع عضو روی حرکات اندام مصنوعی و دریافت بازخورد حسی از آنها است. Marasco می‌گوید که بخشی از پژوهش‌های گروهش بر این است که بدانند چگونه مغز با این فناوری معرفی شده ارتباط برقرار می‌کند.


بیشتر بخوانید:

ایجاد دوباره مسیرهای حسی و حرکتی در مغز به کمک اندام مصنوعی

الکترودهای مصنوعی حس لمس کردن را به افراد قطع عضو باز می‌گردانند

حاصل کار دانشگاه Johns Hopkins و DARPA: دستی مصنوعی که حس لامسه را به افراد قطع عضو باز می‌گرداند


منبع: spectrum.ieee.org

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن