دستهای تولید شده با فناوری چاپ سه بعدی توسط بنیاد e-NABLE

بنیاد E-Nable برای کمک به افراد نیازمند به یک دست کمکی، چندین طرح پیشنهاد می‌کند. هر طرح، یک دست مصنوعی است که با یک چاپگر سه بعدی ساخته می‌شود. طرح‌ هر عضو مصنوعی، برای علاقمندان به آشنایی با این فناوری، به صورت رایگان در دسترس است. همچنین مطالب مفیدی پیرامون شیوه‌ی ساخت و مواد مورد نیاز در سایت بنیاد موجود است. در ادامه به طور مختصر پیرامون طرح‌های موجود و موارد استفاده‌ی آن توضیح خواهیم داد. برای آگاهی درمورد دست های E-Nable با این نوشتار از مجله‌ی فناوری‌ های پوشیدنی و توان ‌افزا همراه باشید.

طرح‌های پرکاربرد

تشخیص دستگاه مناسب افراد داری نقص عضو از ناحیه دست

در این قسمت اشاره ای به طرح های معمول خواهیم داشت. بیشتر طرح‌های موجود مناسب افراد با نقص عضو از ناحیه‌ی انگشت است. در این موارد مچ دست باید در حدود سی درجه در هر دو جهت خم شود. در این موارد انگشت‌های دست مصنوعی با خم شدن مچ، باز و بسته می‌شود. معمول‌ترین طرح‌های موجود در این زمینه عبارتند از:

 PHOENIX HAND

RAPTOR RELOADED

 OSPREY HAND

TALON

CYBORG BEAST

ODYHAND

FLEXY HAND

 

تشخیص دستگاه مناسب برای انواع نقص عضو

برای استفاده‌ی افرادی که کف دست و یا مچ کارآمد ندارند، دست مصنوعی می‌تواند با خم شدن آرنج کار کند. مدل‌های حاضر در این مجموعه عبارتند از:

Team Unlimited Arm

RIT ARM

 

در حال حاضر بنیاد e_NABLE طرحی مناسب افراد دارای نقص عضو از ناحیه شانه ندارد. اما چند گروه دیگر چنین گزینه هایی را در دستور کار دارند:

Limbitless Solutions Arm
Open Bionics – Open Hand Project
Exiii

در ادامه به معرفی دست‌های مصنوعی بنیاد e_NABLE خواهیم پرداخت.

دست PHOENIX

PHOENIX HAND

استفاده ازاین دست بسیار معمول است. این دست مصنوعی با درگیر کردن مچ دست کار می کند. این دست مناسب افرادی با مچ و کف دست کارآمد است. با خم شدن مچ و کف دست انگشت‌ها خم خواهد شد. برای استفاده‌ی کاربران بدون مچ کارآمد طرحی موسوم به Unlimbited Arm وجود دارد.

طرح PHONEIX توسط Jason Bryant از دانشگاه Shandong در چین، ساخته شده است. این دست با تلفیق دست Falcon V1 و دست Raptor Reloaded ساخته شد. دو دست مذکور بوسیله‌ی دکتر Adam Arabian از دانشگاه Seattle Pacific طراحی شده‌اند. Falcon V1‌ نخستین دست چاپ شده‌ی سه بعدی E-Nable بود که از پلاستیک ارتدنسی استفاده می‌کرد. این دست سه زیر مجموعه‌ی اساسی با نام‌های Phoenix Reborn، Unlimbited Phoenix و Phoenix v2 دارد. مواد لازم جهت ساخت دست PHOENIX در قالب بسته‌های آماده برای فروش ارائه می‌شود. جزئیات بیشتر در مورد ساخت این دست در این لینک وجود دارد. برای مشورت پیرامون انتخاب یکی از این سه طرح می‌توان از برنامه‌ی کاربردی E-Nable Web Central استفاده کرد. جهت آشنایی بیشتر با این برنامه‌ی کاربردی به این نوشتار مراجعه نمایید.

RAPTOR RELOADED

دست جدید Raptor

این دست یکی از طرح‌های آسان ساخت، با فیلم آموزشی است. برای خم شدن انگشتان دست مصنوعی به هنگام استفاده، کاربر باید مچ و کف دست کارآمد داشته باشد. طراحی این دست با هدف کاهش پیچیدگی های تولید و جذب مهندسان و طراحان برای همکاری در ساخت دست‌ها e-Nable صورت گرفته است. طراحی این دست با نرم افزار رایگان Fusion 360 انجام شده است. این دست در ابتدا با نام Raptor  و بوسیله‌ی  Andreas Bastian, Frankie Flood, Peter Binkley, Jeremy Simon and Ivan Owen طراحی شده بود. جزئیات بیشتر در مورد ساخت این دست در این لینک وجود دارد.

بازوی TEAM UNLIMBITED

Unlimited Arm, Isabella Arm Edition

این دست یکی از پرطرفدارترین دست‌های موجود و دارای دستورالعمل ساده‌ی ساخت است. کاربر این دست با داشتن یک شانه‌ی کارآمد و خم کردن آن، می‌تواند انگشت‌های این دست مصنوعی را خم کند. در حقیقت افراد دارای نقص عضو از ناحیه‌ی مچ می‌توانند از این دست استفاده کنند. این دست برای افراد دارای ساعد کارآمد ساخته شده که به علت نقص عضو از ناحیه‌ی مچ قادر به استفاده از دست‌های مصنوعی دیگر نیستند. طرح ذکر شده حاصل کار مشترک Stephen Davies و Drew Murray از تیم دست Unlimbited است. این افراد از طرح Ivan Owen، Christian Silva  و  Po Paraguay الهام گرفته‌اند. جزئیات بیشتر در مورد ساخت این دست در این لینک وجود دارد.

The Osprey Hand

طرح جدید دست OSPREY

استفاده از این دست با در دسترس بودن فیلم‌های آموزشی در حال فراگیری است. این دست برای افراد دارای مچ و کف دست کارآمد مفید است. انگشت‌های این دست با خم شدن مچ، خم می‌شوند. دست Osprey یکی از جدیدترین دست‌های مصنوعی و حاصل کار Peter Binkley و Peregrine Hawthorn است. در این دست از کابل‌ها و طناب‌های معمول سایر دست‌ها استفاده نشده بلکه از کابل‌هایی ذخیم موسوم به Bowden cable استفاده شده است.

Cyborg Beast

طرح جدید دست CYBORGBEAST

این دست برای افراد دارای مچ و کف دست کارآمد مفید است. انگشت‌های این دست با خم شدن مچ، خم می‌شوند. از خصوصیات این دست می‌توان بافت سر انگشتان جهت بهتر نگاه داشتن اشیا اشاره کرد. خصوصیات دیگر این دست عبارتند از: مفاصل پیچی، کابل بندی حفاظت شده توسط بدنه‌ی دست مصنوعی و تنش بهینه‌ی مکانیکی. استفاده و ارتقای طرح این دست بدون مقاصد تجاری بلامانع است. طراح دست Cyborg Beast، Jorge Zuniga و گروه وی از دانشگاه Creighton است. برای آگاهی در مورد جزئیات ساخت و مواد لازم به این لینک مراجعه شود. این دست با گواهی پروانه عمومی همگانی گنو، GNU GPL V3، عرضه می‌گردد.

Talon Hand 2.X

دست جدید TALON

این دست برای افراد دارای مچ و کف دست کارآمد مفید است. انگشت‌های این دست با خم شدن مچ، خم می‌شوند. این دست تحت گواهی GNU GPL V3 عرضه می‌شود. طراحان این دست Peregrine Hawthorn و Peter Binkley هستند. دست مصنوعی 2.X یکی از قدرتمندترین و بادوام‌ترین دست‌های موجود است و برای کاربرانی با توانایی خم کردن مچ با دامنه‌ی زیاد مفید است. ساخت و سر هم کردن اجزای این دست بسیار پیچیده است.

Odysseus Hand

طرح بهینه شده دست Odysseus یا ODY-HAND

این دست برای افراد دارای مچ و کف دست کارآمد مفید است. انگشت‌های این دست با خم شدن مچ، خم می‌شوند. این دست برای کابران جوان‌ مناسب‌تر است چرا که در مقیاس‌های کوچک کارایی بهتری دارد. این دست با سه انگشت در قیاس با دست‌های دارای پنج انگشت به نیروی کمتری برای خم شدن نیاز دارد. مچی این دست بسیار به دست Talon شبیه است و با گواهی GNU GPL V3 عرضه می‌شود.

Flexy Hand و Flexy Hand 2

طرح جدید دست انعطاف پذیر یا NEW flexyhand

این دست برای افراد دارای مچ و کف دست کارآمد مفید است. انگشت‌های این دست با خم شدن مچ، خم می‌شوند. این دست توسط Steve Wood طراحی شده و استفاده و بهینه سازی طرح آن بدون مقاصد تجاری مجاز است. در طراحی این دست از مواد انعطاف پذیر استفاده شده است. به این معنا که دست برای بازگشت به حالت کشیدگی کامل انگشت‌ها به نیروی اضافی نیاز ندارد.

 The Knick Finger

انگشت مصنوعی KNICK

این انگشت مصنوعی توسط Nick Brookins طراحی شده و استفاده و بهینه سازی آن بدون مقاصد تجاری مجاز است. انگشت مورد نظر را می‌توان با مشخصات دست کاربر و مناسب با دست وی ساخت.

بازوی RIT

طرح جدبد بازوی RITAکاربر این دست به یک بازوی کارآمد برای خم شدن نیاز دارد. حرکت بازو می‌تواند انگشتان دست را خم کند. خم شدن انگشتان همچنین با اتصالاتی که با شانه وصل می‌شوند ممکن خواهد بود. این دست توسط اعضای e-NABLE در موسسه صنعتی Rochester توسعه یاقت. برای اطلاع از نحوه‌ی ساخت این دست به این آدرس مرجعه نمایید.

Retired and Experiemental e-NABLE Designs

طرح‌های قدیمی

در این آدرس می‌توان به مدل‌های قدیمی دست‌های e-NABLE دسترسی داشت. استفاده و ساخت این مدل‌ها آزاد است. اما توجه به این نکته لازم است که این دست‌ها دیگر توسعه داده نمی‌شوند.

SHEA’S BOW HOLDER

نگهدارنده شانه

این نگهدارنده‌ی شانه برای بانوی جوانی با نام Shea توسط Frankie Flood طراحی شده است. در حال حاضر این طرح برای فراهم آوردن یک مچ متحرک در دست توسعه است.

افرادی که تمایل به توسعه‌ی دست‌های مصنوعی، همکاری و کمک در ساخت، و یا استفاده از دست‌های مصنوعی بنیاد e-NABLE دارند می‌توانند از طریق برنامه کاربردی e-NABLE Web Central با افراد مسئول تماس برقرار نمایند. همچنین در این نوشتار از مجله‌ی فناوریهای پوشیدنی و توان افزا توضیحاتی در این مورد وجود دارد.


بیشتر بخوانید:

>>آشنایی با برنامه ی کاربردی e-NABLE Web Central – ویژه سازندگان و دریافت کنندگان دست مصنوعی

>>معرفی انگشت مصنوعی چاپ سه بعدی Knick Finger

>>آشنایی با فعالیتهای آموزشی جمعیت E-NABLE


منابع: credly- enablewebcentral -enablingthefuture

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن