سیم کشی مغز شما چگونه است؟

دقیق‌ترین اسکن اتصالات داخلی مغز انسان (brain’s internal wiring) توسط دانشمندان دانشگاه Cardiff ارائه شده است. دستگاه MRI به کار گرفته شده در این پژوهش رشته‌هایی را نشان می‌دهد که تمامی فرآیندهای فکری مغز را انجام می‌دهند. پزشکان امیدوارند نتایج این پژوهش درک آن‌ها از اختلالات عصبی را افزایش دهد و بتوان از آن‌ها به جای نمونه برداری‌های تهاجمی استفاده کرد. با مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

این پژوهش در شهرهای Cardiff، Nottingham،Cambridge، Stockport و لندن انگلستان و لندن اونتاریو انجام گرفته است.

سیم کشی مغز شما چگونه است؟

این اسکن نه تنها جهت انتقال پیام‌ها را نشان می‌دهد، بلکه چگالی اتصالات مغزی را نیز مشخص می‌کند. در حالی که اسکن‌های رایج تنها مناطق آسیب دیده‌ی مغز (lesions) بیماران مبتلا به بیماری ام اس را نشان می‌دهد، این اسکن پیشرفته چگالی اکسون‌ها (axonal density) را مشخص می‌کند. با آگاهی از چگالی آکسون‌ها می‌توان فهمید که تاثیر آسیب‌های مغزی بر مسیرهای نواحی حرکتی (cognitive pathway) و ادراکی مغز چگونه است.

سیم کشی مغز شما چگونه است؟

سیم کشی مغز شما چگونه است؟

این اسکن رشته‌هایی را در ماده‌ی سفید مغز نشان می‌دهد که همان آکسون‌ها هستند.

پروفسور Derek Jones که مدیر CUBRIC است اعتقاد دارد که این دستاورد مانند دستیابی به تلسکوپ هابل در دوره‌ای است که از دوربین‌های چشمی استفاده می‌شد. او گفت « اکنون پژوهشگران می‌توانند برای نخستین بار ساختار و عملکرد مغز را هم زمان مشاهده کنند.»

تصاویر خارق‌العاده‌ای که در دانشگاه Cardiff به دست آمده‌اند، نتیجه‌ی استفاده از یک تصویر بردار MRI بسیار منحصر به فرد است که تنها سه دستگاه از آن در جهان وجود دارد. این دستگاه می‌تواند با سرعت بالایی میدان مغناطیسی را نسبت به مکان تغییر دهد و در نتیجه‌ی این قابلیت دانشمندان قادر خواهند بود که آکسون‌ها را با دقت بالایی مشخص کنند. آکسون‌ها بسیار نازک هستند به طوری که با کنار هم قرار دادن 50 رشته از آن‌ها ضخامتی برابر یک تار مو به دست می‌آید.

این دستگاه تصویر بردار در انجام پژوهش‌هایی درباره‌ی بسیاری از بیماری‌های عصبی مانند ام اس، اسکیزوفرنی، دمانس (dementia) و صرع به کار گرفته شده است.


بیشتر بخوانید:

>>دسترسی هکرها به اطلاعات شخصی از طریق سیگنالهای مغزی

>>تشخیص زودهنگام ضربه‌ی مغزی با برنامه‌ی کاربردی Brightlamp


منبع: bbc

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن