ربات های دستیار به کمک شما می شتابند

ربات‌ها با تنوع زیاد خود توجه بسیاری را  به خود جلب می‌کنند. ربات‌ها برای مقاص مختلفی ساخته می‌شوند. برخی به منظور پیگیری‌های درمانی، برخی برای تمیز کردن کف اتاق و برخی برای حرکت در فضا. آن‌چه در این نوشتار از مجله‌ی فناوری‌های پوشیدنی و توان افزا معرفی خواهد شد، دستیارهای رباتی در حال توسعه هستند.

Aeolus

ربات دستیار Aeolus

این ربات دستیار روی زمین حرکت می‌کند و در ضمن این حرکت با تشخیص امور قابل انجام به افراد یاری می‌دهد. این ربات می‌تواند اشیا را به دست کاربر خود برساند، زمین را جارو کند، اشیا نیازمند پاکیزگی را تشخیص دهد، آن‌ها را در مکان مخصوص خود قرار دهد و همزمان به عنوان یک نگهبان عمل کند.

با تلفیق ویژگی‌های Alexa در این ربات، Aeolus با کاربر خود وارد مکالمه شده و به سوالات وی پاسخ خواهد گفت. این ربات همچنان در حال توسعه است اما پس از تکمیل قیمت این ربات با یک سفر تفریحی خارج از کشور قابل مقایسه است.

Cloi

LG Cloi

پیش از این نیز به محصولات جالب شرکت LG اشاره شده است. این ربات کوچک به توسعه و تکمیل نیاز دارد اما در صورتیکه عملکرد آن به حد قابل قبولی برسد، قادر خواهد بود کلیه‌ی تجیهزات هوشمند منزل را کنترل کند. این ربات کوچک قادر به کنترل روشنایی منزل و روشن و خاموش کردن ماشین لباسشویی است.

در صورتیکه شرکت سازنده اشکال‌های این ربات با نمک را حل کند، Cloi‌ می‌تواند برنامه‌ی روزانه‌ی کاربر را به وی گوشزد کند و دستورات غذایی را به وی پیشنهاد کند. ربات‌های بزرگ‌تر از این نوع برای هتل‌ها، فرودگاه‌ها، مراکز خرید و پایانه‌های مسافربری برای حمل وسایل به کار می‌آیند.

Aibo

Sony Aibo

پس از چندین سال سکوت، سرانجام سگ‌های رباتیک شرکت سونی آماده‌ی معرفی هستند. این ربات‌ها بسیار باهوش‌تر از ظاهر خود هستند. Aibo‌ با تشخیص چهره قادر به اجرای دستورها و دنباله‌روی از فرمان‌هاست. این ربات قادر به اجرای حرکاتی نمایش یک سگ واقعی مانند بلند کردن استخوان از زمین است. دوربینی روی بینی این ربات به وی امکان محافظت از منزل را در نبود صاحبش فراهم می‌کند. Aibo‌ با تکیه بر میکروفون‌ها و بلندگوهای خود قادر به تشخیص فرمان‌های صوتی است و به نوازش پاسخ درخوری نشان می‌دهد.

sophia

Sophia

ربات انسان‌نمای Sophia متعلق به شرکت هنگ کنگی Hanson Robotics است. فناوری‌های پیشتاز هوش مصنوعی در این ربات به کار گرفته شده اند. این ربات قابل فروش نیست و در حقیقت در حال حاضر آماده‌ی عرضه نیست اما به تحقیق نمایشی از آینده‌ی فناوری‌های رباتیک است. هوش مصنوعی ربات Sophia که یکی از جذابیت‌ها و نقاط قوت آن است تا حدودی حاصل کار شرکت گوگل است. این ربات می‌تواند با مخاطب خود مکالمه‌ای جذاب داشته باشد و تا حدودی به پرسش‌های مطرح شده برای وی پاسخ گوید. آخرین فناوری افزوده شده به این ربات به او امکان حرکت را می‌دهد. به عبارتی این ربات در حال دریافت پا است.

Buddy

این ربات مدتی است که در بازار عرضه شده اما ظاهر آن تغییر کرده است. Buddy محصول شرکت فرانسوی Blue Frog است و به گونه‌ای طراحی شده که به آن توانایی برقراری مکالمه، بازی با کودکان، مراقبت از سالمندان، پخش موسیقی و … را می‌دهد. این ربات یک همراه برای کلیه‌ی افراد خانواده است.

Kuri Robot

Kuri

این ربات کوچک در حال حاضر به مشتریان عرضه می‌شود. همین نکته آن را در رقابل بازار ربات‌ها پیشتاز می‌نماید. این ربات نیز برای کمک به امورد منزل طراحی شده است. اموری مانند پاسخگویی به سوالات، بازی، عکس‌برداری، و …. .
فناوری‌های به کار گرفته شده در این ربات آن را قادر به تشخیص چهره و صدای افراد می‌کند. این ربات همچنین مسیر خود را از میان اشیای منزل پیدا می‌کند.

به طور کلی پیشرفت‌های هوش مصنوعی و علم رباتیک ساخت انواع ربات‌های دستیار را ممکن می‌سازد. صرفنظر از کاربرد حقیقی این دستگاه‌ها در جهان پر هیاهوی امروز، باید گفت دانش طراحی و ساخت این ادوات به خودی خود جالب توجه است.


بیشتر بخوانیم:

استفاده از هوش مصنوعی آمازون برای کنترل اسکلت بیرونی

۳۱ فناوری نوآورانه و متحول کننده‌ی جهان( بخش سوم)


منبع: techradar

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن