ردیاب سلامت کودکان و روش های تشویق به فعالیت بدنی(بخش دوم)

کودکان به شکل ذاتی درجست و جوی بازی و تحرک هستند. با این وجود چاقی در میان کودکان نیز شایع است. در این موارد فراهم کردن انگیزه‌ی مناسب تحرک با روشی نوین مانند ردیاب‌های سلامت می‌تواند کمک کننده باشد. در صورت تمایل به آشنایی با انواع ردیاب سلامت کودکان مطالعه‌ی متن حاضر از مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی مفید خواهد بود. در ادامه به مرور ردیاب‌های برتر سلامت کودکان خواهیم پرداخت. همزمان با مشوق‌های فعالیت‌های بدنی برای کودکان نیز آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

ردیاب سلامت کودکان برای ردیابی تحرک کودکان

چرا ردیاب سلامت کودکان ؟

ردیاب‌های سلامت در میان بزرگسالان جایگاه خود را یافته است. با این وجود نمی‌توان کاربرد این ادوات برای کودکان را نادیده گرفت. چاقی در میان کودکان نیز رواج دارد. ردیاب‌های کودکان می‌تواند با ایجاد انگیزه برای حرکت و مصرف انرژی راهی موثر برای کاهش وزن باشد. ضمن اینکه این ردیاب‌ها برای پیگیری خواب نیز به کار می‌رود.

تشویق کودکان به انجام فعالیت‌های بدنی می‌تواند دشوار باشد. توصیه می‌شود کودکان به میزان یک ساعت در روز فعالیت فیزیکی داشته باشند. این فعالیت می‌تواند ورزش‌های هوازی مانند راه رفتن شدید تا فعالیت‌های شدید‌تر مانند دویدن را شامل شود. اما ۳ بار در هفته فعالیت سنگین دویدن برای کودکان لازم است.

در قسمت دوم مقاله‌ی ردیاب سلامت کودکان و روش های تشویق به فعالیت بدنی به معرفی تعداد دیگری از ردیاب‌های سلامت کودکان می‌پردازیم. قسمت نخست این مقاله را در این‌جا دنبال نمایید.

VTech Kidizoom DX2

مناسب سنین ۴ تا ۱۲ سال

این دستگاه یک ساعت مچی به همراه گام شمار و تلفن همراه است. صورت ظاهری صفحه‌ی نمایش دستگاه را می‌توان از میان ۵۵ گزینه‌ی دیجیتال و آنالوگ شخصی سازی نمود. دستگاه با دو دوربین امکان ثبت عکس‌ و ویدیو را فراهم می‌نماید. تنظیمات دستگاه دسته‌بندی‌هایی را نیز برای بازی‌های جدید و چالش‌های فیزیکی را شامل می‌شود.

استفاده از یک کابل اتصال میکروUSB به کودک اجازه‌ی شارژ دستگاه و انتقال عکس را خواهد داد. این دستگاه چیزی بین یک تلفن همراه و دستگاه ردیات سلامت-امنیت است. با این دستگاه امکان ارتباط با امکانات محدود یک تلفن هوشمند فراهم می‌شود.

صندوق کودکان ملل متحد و  Power Band کودکان

سن مناسب: در دسترس نیست

این دستگاه یک سامانه‌ی ساده است که برای اهداف نیک اجتماعی به کار گرفته می‌شود. هدف سنجش سلامت تغذیه‌ی نواحی در حال توسعه‌ی جهان است. در این طرح UNICEF با کمک Target این مچ بند را برای تشویق کودکان به فعالیت بیشتر عرضه داشته است. این دستگاه مانند هرگام شمار استاندارد فعالیت‌های بدنی را ثبت می‌نماید. سازمان بین‌الملی صندوق کودکان ملل متحد با این دستبند به کودکان دارای سوتغذیه در جهان کمک می‌کند.

با تکمیل تعداد مشخصی گام کودکان ماموریت مورد نظر خود را کامل می‌کنند. با تکمیل هر ماموریت بسته‌های مالی خاصی از جانب سرمایه‌گذاران و پشتیبان‌ها در اختیار صندوق کودکان ملل متحد قرار می‌گیرد. این درآمد صرف خرید و ارسال بسته‌های درمانی غذایی برای کودکان دارای سوتغذیه شدید خواهد شد. در حقیقت با افزایش میزان فعالیت بدنی کودکان امتیاز بیشتری کسب می‌کنند. کسب امتیاز بیشتر به معنای نجات زندگی‌های بیشتر است که انگیزه‌ی خوبی برای آغاز فعالیت بدنی است.

Nabi Compete

مناسب کودکان با سنین ۶ سال و بیشتر

این دستبند نخستین مچ‌بند رقابت ساز برای کودکان است. Nabi Compete در غالب دو دستبند مشابه در یک جعبه عرضه می‌شود. پیشرفت کاربر از طریق یک برنامه‌ی کاربردی تلفن همراه ارزیابی و پیگیری می‌شود. باتری دستگاه‌ها پس از ۳ ماه استفاده باید تعویض گردد.

رقابت‌های این دستگاه کودکان را به دویدن، پریدن و راه رفتن تشویق می‌کند. امکان انتخاب هدف‌هایی خاص با استفاده از معیارهای واقعی مانند کسری از طول پل بروکلین وجود دارد. می‌توان هدفی برای سوزاندن انرژی دریافتی پس از مصرف غذای آماده نیز تعیین کرد. به این طریق کودکان با انگیزه‌ی بیشتری برای برنده بودن در رقابت،‌ فعالیت‌های فیزیکی را پیگیری می‌نمایند.

جوایزی نیز در دستگاه وجود دارد. تکمیل هر فعالیت نوعی جایزه‌ی مجازی با عنوان Go Point را به کودک می‌دهد که به کمک آن می‌تواند یک موجود مجازی را پرورش دهد. کودکان می‌توانند وضعیت احساسی خود را نیز به کمک شبکه‌ی اجتماعی خاص کودکان به اشتراک گذارند. همچنین امکان انتخاب فعالیت‌های گروهی برای دستیابی به اهداف دستگاه نیز وجود دارد. فعالیت در یک گروه می‌تواند انگیزه‌ای برای فعالیت بدنی بیشتر ایجاد کند. به همین دلیل این Nabi Compete به شکل دو دستبند در یک جعبه عرضه می‌شود.

Sqord Activity Tracker

مناسب کودکان ۸ تا ۱۴ سال

دستگاه Sqord Activity Tracker یک گام شمار نیست. بلکه دستگاهی است که به کودکان اجازه‌ی رقابت و بازی را پس از کسب مقادیر مشخصی امتیاز می‌دهد. امتیازها با انجام فعالیت‌های بدنی کسب می‌شود.

مچ بند کلیه‌ی فعالیت‌های بدنی را ردیابی می‌کند. سپس این اطلاعات به جوایزی مجازی در یک برنامه‌ی کاربردی خوش‌ساخت در تلفن همراه تبدیل می‌شود. کودکان می‌توانند در رقابت‌های سرگروه ها و یا رقابت ها تنگاتنگ با دوستان خود نیز شرکت کنند. والدین نیز امکان تعریف اهداف خاص در برنامه‌ی همراه را دارند.

برای سنجش تاثیر این دستگاه آمار علمی نیز وجود دارد. در حقیقت کودکان کلاس پنجم با استفاده از این دستگاه فعالیت بدنی خود را تا ۵۵ درصد افزایش داده‌اند. در این دستگاه تنها فعالیت‌های بدنی زمینی اندازه‌گیری نمی‌شود. فعالیت‌های آبی مانند شنا یا مبارزه با بادکنک‌های آبی در برنامه‌ی همراه دستگاه به امتیازهای قابل استفاده تبدیل می‌شود. باتری این دستبند یک باتری استاندارد ساعت مچی است که پس از ۹ ماه استفاده باید تعویض شود. انتخابی هوشمندانه و ارزان که استفاده از دستگاه را آسان می‌کند.

ردیاب سلامت کودکان Sqord Activity Tracker


مقاله‌های مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی در همین زمینه:

ردیاب سلامت کودکان و روش های تشویق به فعالیت بدنی(بخش نخست)

برترین فناوری‌های پوشیدنی نمایشگاه CES در سال ۲۰۱۸

مروری بر تازه‌ترین فناوری‌های پوشیدنی


منبع: gadgetsandwearables

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن