سخنرانی TED: تحولی بزرگ در درمان سرطان لوزالمعده

لورا ایندلفی (Laura Indolfi) که یک کارآفرین پزشکی است با همکاری MIT و بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) دستگاهی برای تحویل موضعی دارو طراحی کرده است که تحولی بزرگ در درمان سرطان کشنده لوزالمعده به شمار می‌آید. برای آشنایی با این روش درمانی با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

سخنرانی TED: تحولی در درمان سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده سومین عامل مرگ و میر به خاطر سرطان است. در طول پنج سال تنها هشت درصد از بیماران سرطان لوزالمعده نجات می‌یابند. این تعداد در مقایسه با سرطان پستان که احتمال درمان تقریبا ۹۰ درصد است بسیار کم است. این آمار در طول چهل سال گذشته هیچ تغییری نکرده است، در حالی که برای سایر انواع سرطان‌ها پیشرفت‌های چشمگیری در روش‌های درمانی شاهد بوده‌ایم.

لورا ایندلفی، کارآفرین پزشکی روی مسائلی کار می‌کند که به نظر غیر ممکن می‌آیند. او برای یافتن راه‌های جدید و خلاقانه درمان این بیماری پیچیده و کشنده تلاش می‌کند. لورا یک دستگاه تحویل دارو طراحی کرده است که در محل تومور مانند یک قفس عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد دارو به بخش‌های دیگر بدن گسترش یابد و دارو را تنها به بخشی که نیاز است تحویل می‌دهد. او امیدوار است با این روش روزی بتواند بیماری کشنده لوزالمعده را درمان کند.

لوزالمعده در وسط شکم قرار گرفته است و با بسیاری اندام‌های دیگر مانند کبد، معده و کیسه صفرا احاطه شده است. مکان غیر قابل دسترس آن مانع از آن می‌شود که پزشک بتواند توسط جراحی تومور را خارج کند. بنابراین شیمی‌درمانی تنها گزینه باقی‌مانده برای بیمار مبتلا به سرطان لوزالمعده خواهد بود. از سوی دیگر تومورهای سرطان لوزالمعده عروق خونی خیلی کمی دارند. در شیمی‌درمانی، دارو در رگ تزریق می‌شود و در بدن حرکت می‌کند تا زمانی که به محدوده تومور برسد. لورا در سخنرانی TED توضیح می‌دهد: «مثل این است که برای رسیدن به مقصدی، در یک بزرگراه رانندگی کنید. اما چه می‌شود اگر بزرگراه برای مقصد شما خروجی نداشته باشد؟ شما هیچ وقت به آنجا نمی‌رسید.» این دقیقا همان مشکلی است که برای شیمی‌درمانی سرطان لوزالمعده وجود دارد. داروها در تمام بدن حرکت می‌کنند به اندام‌های سالم می‌رسند و بر بیمار اثر می‌گذارند اما مقدار بسیار کمی از آن به تومور می‌رسند و بنابراین تاثیر بسیار محدود است.

در چهل سال گذشته، هزینه و پژوهش بسیار زیادی برای یافتن داروهای جدید و قوی‌تر برای درمان سرطان لوزالمعده انجام شده است، اما برای تغییر روش رساندن دارو به بیمار هیچ کاری صورت نگرفته است. لورا با همکاریMIT و بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون، راه درمان سرطان را با تحویل موضعی دارو دگرگون کرده است. دارو در دستگاهی انعطاف‌پذیر قرار داده می‌شود به گونه‌ای که درون لوله رساننده دارو جا شود. پزشک می‌تواند این دستگاه را با کمک لوله رساننده دارو روی تومور قرار دهد. این دستگاه‌ها به اندازه کافی محکم هستند تا تنها روی تومور قرار گیرند و بر اندام‌های دیگر اثر نگذارند. همچنین این دستگاه‌ها زیست تجزیه‌پذیر هستند یعنی اینکه وقتی در بدن باقی بمانند شروع به حل شدن می‌کنند. در مطالعات پیش بالینی نشان داده شده است که این روش موضعی می‌تواند درمان را تا ۱۲ برابر بهبود دهد.

منبع: TED

  1. میلاد

    با سلام خداقوت
    مطالب بسیار مفیدی بود سپاس گذارم از زحمات شما دوستان گرامی و عزیز خیلی دوست داشتم بدونم این فناوری کی وارد ایران میشه ؟؟6ماه دیگه یا 6 سال یا….اصلا وارد نمیشه، چون تو کشور ما روند سرطان رو به رشد هست مخصوصا پانکراس امیدوارم مسئولان به فکر باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن