شبیه‌سازی و مقایسه‌ی پروتزها با دستگاه پروتز رباتیک شرکت HuMoTech

شرکت HuMoTech سازنده‌ی پروتز پا، امکاناتی فراهم کرده است که بتوان پروتزهای مختلف را شبیه‌سازی کرد و قدرت و انعطاف‌پذیری آن‌ها را سنجید. مدیرعامل HuMoTech می‌گوید: «پروتزهای متنوعی در بازار وجود دارد. برای پزشکان بسیار مشکل است که بدانند پروتز مورد استفاده‌ی کاربران با آنچه از سوی سازنده آن ادعا می‌شود مطابقت دارد یا خیر.» شبیه‌سازی به بیماران فرصت می‌دهد که تناسب پروتز با پای خود را بدون داشتن پروتز واقعی بسنجند. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

شبیه‌سازی و مقایسه‌ی پروتزها با دستگاه پروتز رباتیک شرکت HuMoTech

شرکت HuMoTech اسپین اف دانشگاه کارنگی ملون است. HuMoTech مخفف عبارت Human Motion Technologies است که به معنای فناوری‌های حرکتی انسان است. این استارتاپ، توسعه‌ی پروتزهای پا را در زیرزمین دانشگاه پیتزبورگ آغاز کرد. Josh Caputo مدیرعامل و موسس شرکت HuMoTech در سال 2012 ایده‌ی ساخت پروتز پا را شروع کرد و هم‌اکنون نخستین محصول شرکت را تولید کرده است.

این محصول به پزشکان در تناسب هرچه بیشتر پروتز با فرد قطع عضو کمک می‌کند. تونی استادر (Tony Stader) یکی از افرادی که پای خود را از دست داده به آزمایش‌های این استارتاپ کمک می‌کند و فعالیت‌های آ‌نها را با هدف معرفی، به نمایش می‌گذارد. پروتز مچ پا که به پای فرد قطع عضو متصل می‌شود، از جنس فلزی است و هیچ شباهت ظاهری با پای انسان ندارد و با تعدادی سیم به بخش فعال متصل است.

ریچارد ها (Richard Ha) سرپرست بخش مهندسی نرم‌افزار، بازخورد این پای رباتیک را در طول آزمایش‌ها بررسی می‌کند. صرف نظر از پای رباتیک، این شرکت امکاناتی فراهم کرده است که بتوان پروتزها را شبیه‌سازی کرد و قدرت و انعطاف‌پذیری آن‌ها را سنجید. مدیرعامل HuMoTech می‌گوید: «پروتزهای متنوعی در بازار وجود دارد. برای پزشکان بسیار مشکل است که بدانند پروتز مورد استفاده‌ی کاربران با آنچه از سوی سازنده‌ی آن ادعا می‌شود و در طول چندین سال توسعه یافته است مطابقت دارد یا خیر.» پزشکان تمایل دارند که فرآیندهای علمی استاندارد یا بیان علمی وجود داشته باشد تا بتوانند در انتخاب پروتز مناسب فرد، بهتر تصمیم‌گیری کنند.

سنجش پروتزهای تولید شده کار پیچیده‌ای است چراکه کاربران به خودی خود پیچیده هستند و تعداد زیادی پارامتر متغیر برای بررسی یک پروتز وجود دارد. بدن انسان، راه رفتن و سامانه‌ی عصبی بدن هنوز برای جامعه‌ی پزشکی ناشناخته به شمار می‌آیند. بنابراین ساخت یک پروتز که با بدن پیچیده‌ی انسان در تعامل خوبی باشد بسیار مشکل است.

شبیه‌سازی به بیماران فرصت می‌دهد که تناسب پروتز با پای خود را بدون داشتن پروتز واقعی بسنجند. باید این نکته را درنظر بگیریم که فرد به طور پیوسته و در طول زندگی باید از پروتز استفاده کند بنابراین بررسی کیفیت و عملکرد پروتز اهمیت زیادی دارد. پروتزهای غیر رباتیکی نیز هزینه‌بر هستند. محصول شرکت HuMoTech حتی برای افرادی که قطع عضو نیستند قابل استفاده است.


در زمینه‌ی HuMoTech بیشتر بخوانید:
>>اسکلت بیرونی مچ پا ساخت شرکت Humotech


منبع: techcrunch

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن