صفحه لمسی هوشمند به افراد کم‌ بینا کمک میکند محیط پیرامون را بهتر درک کنند

مهندسان دانشگاه EPFL سوییس، یک صفحه‌ی لمسی جدید توسعه‌داده‌اند که اشیا و مکان‌های مختلف را شناسایی می‌کند. این صفحه‌ی لمسی به افراد کم‌بینا کمک می‌کند که با محیط بیرون تعامل بیشتری داشته باشند. پیدا کردن مسیر هنگام راه رفتن، مشکلی مهم برای افراد دارای اختلال بینایی به شمار می‌آید. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

صفحه لمسی هوشمند به افراد کم‌ بینا کمک میکند که محیط پیرامون را بهتر درک کنند

به عنوان بخشی از پروژه‌ی اروپایی BlindPAD دستگاه مجموعه‌ای از کلید است که کاربردهای متنوعی دارد. برای نمونه برای نمایش محل‌های تقاطع در خیابان و اشیا و سطح ناهموار زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای راهنمایی کاربران، صفحه‌ی لمسی از الگوهای متغیر تشکیل شده است که حرکت و جهت را مشخص می‌کند و موقعیت فرد کم‌بینا در محیط و چگونگی حرکت او در گام بعدی را نشان می‌دهد. این دستگاه با باتری کار می‌کند. این صفحه‌ی لمسی مجهز به بلوتوث است و به رایانه­ متصل می­‌شود. هدف پروژه‌ی BlindPAD فراهم کردن فناوری‌های گرافیکی و متنی برای افراد کم‌بینا است. به کودکان می‌توان با این صفحه‌ی لمسی در مدرسه آموزش داد.

صفحه لمسی هوشمند به افراد کم‌ بینا کمک میکند که محیط پیرامون را بهتر درک کنند

دنیس مارت (Denis Maret) فرد کم‌بینایی که دستگاه صفحه‌لمسی را تجربه کرده است. هم‌اکنون افراد کم بینا برای رفتن به مکان‌های جدید از عصای سفید و جی‌پی‌اس صوتی استفاده می‌کنند. همانند یک وسیله‌ی نقلیه، جی‌پی اس به فرد کم بینا می‌گوید که در چه موقعیتی قرار دارد. این فناوری جدید افراد کم بینا را مستقل می‌کند. ویدیوی زیر را مشاهده کنید تا با طرز کار صفحه‌ی لمسی آشنا شوید.


در زمینه‌ی فناوری‌های کمکی نابینایان و کم بینایان بیشتر بخوانید:
>>چالش Envision the Future: طراحی یک مدل چاپ سه بعدی آموزشی برای افراد کم بینا
>>کمک به رشد طبیعی چهره کودکان نابینا با چشم چاپ سه بعدی
>>ساخت گوشی هوشمند با صفحه نمایش بریل برای نابینایان


منبع: medgadget

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن