موسس استارت آپ صندلی چرخدار UPnRIDE و طراح نخستین اسکلت بیرونی ReWalk را بشناسیم

فناوری‌های پوشیدنی، پس از غلبه پر مشکلات فنی و مالی بسیار، به افراد توانیاب بسیاری یاری رسانیده است. اسکلت‌بیرونی و UPnRIDE تنها یک مثال از فناوری‌های پوشیدنی است.‌ برای آشنایی با این صندلی چرخدار ایستاده، طراح اسکلت‌های بیرونی ReWalk و مالک شرکت UPnRIDE مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی را دنبال نمایید.

دکتر Goffer طراح اسکلت بیرونی Rewalk و موسس UPnRIDE

Joanne Pransky یکی از ویراستاران Industrial Robot با Dr. Amit Goffer، مدیر UPnRIDE Robotics Ltd مصاحبه‌ای داشته است.نوشتار حاضر با توجه به این مصاحبه به معرفی دکتر Goffer، نحوه‌ی آغاز به کار شرکت ReWalk Robotics و طراحی صندلی چرخدار ایستاده‌ی UPnRIDE می‌پردازد.

استارت آپ UPnRIDE به توسعه‌ی دستگاه‌های رباتیک چرخدار ویژه‌ی افراد با ناتوانی استفاده از پاها می‌پردازد. دکتر Goffer فارغ‌التحصیل مقطع دکتری در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر است. وی پس از اشتغال در شرکت Elscint موسسه‌ی Odin Medical را برای تصویربرداری زنده ازمغز در حین عمل جراحی تاسیس کرد. این شغل زمینه‌ی تجربی خوبی برای فعالیت در رشته‌ی تحصیلی دکتر Goffer بود.

حادثه‌ای دلخراش دکتر Goffer را در روی صندلی چرخدار نشانید. پس از صرف چند سال برای عادت کردن به صندلی چرخدار، وی نخستین اسکلت بیرونی تجاری در ایالات متحده با نام سامانه‌ی ReWalk را ارائه کرد. هرچند دکتر Goffer خود قادر به استفاده از این اسکلت بیرونی نیست، صدها هزار نفر از مزایای آن سود می‌برند. وی به تازگی UPnRIDE را برای حرکت در حالت ایستاده و در هر شرایط محیطی توسعه می‌دهد.

اهمیت ایمنی اسکلت‌های بیرونی

اسکلت بیرونی ReWalk 6.0

آغاز کار ReWalk Robotics

به گفته‌ی دکتر Goffer پس از فلج شدن دست‌ها و پاها تنها گزینه‌ی در دسترس برای وی صندلی چرخدار بود. اما چرا صندلی چرخدار می‌بایست تنها گزینه‌ی در دسترس برای افراد توانیابی چون وی باشد؟ با انگیزه‌ی ساخت وسیله‌ای جدید وی طرح یک اسکلتی بیرونی را در منزل کشید. در ابتدا باید از قابل اجرا بودن طرح خود اطمینان حاصل می‌کرد. به طور مثال باید مطمئن می‌شد که باتری‌های معمولی کارایی متناسب با دستگاه وی را دارا باشند و باتری‌های تجاری به اندازه‌ی کافی بزرگ باشند.

قوانین فیزیک عملی بودن طرح وی را تضمین می‌کرد. یکی از دوستان نیز وجود بازار مناسب طرح وی را تائید کرد. پس با وجود عملی بودن ایده و امکان تجاری سازی طرح دلیلی برای تعلل وجود نداشت. دکتر Goffer طرح خود را ساخت. سرمایه‌ی نخست با جذب ۵۰ هزار دلار بودجه از سرمایه‌گذار خارجی و ۵۰ هزار دلار سرمایه‌ی شخصی فراهم شد.

رشد ReWalk Robotics و تاسیس UpnRIDE

نخستین ربات ReWalk در منزل وی طراحی شد. این نخستین تجربه‌ی رباتیک دکتر Goffer بود اما آشنایی با پردازش سیگنال ورود به این حوزه را آسان‌تر می‌کرد. این نخستین تجربه‌ی وی برای کار در ارتباط با افراد توانیاب نیز بود. دکتر Goffer در حال استفاده از صندلی چرخدار UPnRIDEبه گفته‌ی وی پیش از ناتوانی دست و پا تفکر در مورد ویلچر، معلولیت و یا فلج بودن اصلا ذهن وی را مشغول نمی‌کرد.

تاسیس شرکت Argo Medical Technologies در سال ۲۰۰۱، که در سال 2014 نام خود را به Rewalk Robotics تغییر داد، نیز تجربه‌ی بزرگی برای Goffer بود. او اینک در اداره‌ی شرکتی چند رشته‌ای در زمینه‌ی فنی و اقتصادی بسیار کارآزموده شده است. در سال ۲۰۱۲ با استخدام Larry Jasinski به عنوان مدیر عامل Argo سمت وی به رئیس و مدیر فنی شرکت تغییر یافت. در سال 2013 وی UPnRIDE را تاسیس کرد و پس از ان نیمی از وقت وی به اداره‌ی UPnRIDE، با عنوان مدیر فنی و رئیس شرکت، اختصاص یافت.

نحوه‌ی عملکرد UPuRIDE

برای فروش محصول در اروپا سازگاری آن با استانداردهای امنیت و سلامت و محیط زیست اروپا لازم بود. به این منظور پس از آزمایش‌ها متعدد اجازه‌ی درج CE روی محصولات تجاری شرکت صادر شد. در آگوست ۲۰۱۸ فروش محصولات در اتحادیه‌ی اروپا آغاز خواهد شد. پس از به کارگیری نمایندگی‌های اتحادیه‌ی اروپا شرکت به کسب موافقت سازمان غذا و داروی آمریکا خواهد پرداخت.

دکتر Goffer سامانه‌ی UPnRIDE را امن می‌داند و با توجه به تائید شدن دستگاه‌های مشابه توسط FDA، وی کسب موافقت سازمان غذا و دارو و فروش ملی صندلی چرخدار ایستاده‌ی خود را ممکن می‌داند.

بزرگ ترین چالش فنی UPnRIDE

به گفته‌ی دکتر Goffer‌ بزرگ‌ترین چالش UPnRIDE درک نیازهای کاربران بوده است. صندلی‌های چرخدار ایستاده‌ی UPnRIDE گستره‌ی وسیعی از کاربران را هدف قرار می‌دهد. افراد پاراپلژی، قربانیان فلج چهارگانه یا تتراپلژی، مبتلایان به MS، فلج مغزی CP، و یا آسیب‌های شدید مغزی نیز می‌توانند از صندلی‌های این شرکت استفاده کنند.

صندلی‌های چرخدار UPnRIDE به سامانه‌ی خودکار حفظ تعادل مجهز هستند. با این سامانه کاربران در محیطی شیبدار نیز کاملا به حالت عمودی قرار خواهند گرفت. این سامانه با توجه به تجربه‌ی شخصی دکتر Goffer پیاده‌سازی شده است.

ویلچرهای ایستاده‌ی موجود محدودیت‌های خاصی را دارا هستند. به دلیل مشکلات مرتبط با تعادل استفاده از آن‌ها تنها در فضاهای بسته و داخل منزل ایمن است. اما دستگاه UPnRIDE با حفظ مرکز گرانش کاربر و سامانه در مرکز، تعادل کاربر را در سطوح شیبدار نیز حفظ می‌کند و از این لحاظ پیشتاز است.

در حال حاضر قیمت یک دستگاه UPnRIDE در گستره‌ی ۲۵-۳۰ هزار دلار است. صندلی‌های چرخدار پیچیده چیزی با قیمتی در حدود ۱۵-۵۰ هزار دلار به فروش می‌رسند. بنابراین دستگاه‌های UPnRIDE قیمتی متوسط دارند.

سخن آخر

به عقیده‌ی دکتر Goffer شرکت‌های فعال در زمینه‌ی ساخت فناوری‌های توانیابان باید از این افراد در کادر خود بهره ببرند. افراد توانیاب در کنار انجام امور فنی به عنوان بخشی از شغل خود در درک نیازهای کاربران توانیاب به شرکت‌ها کمک می‌کنند. UPnRIDE نیز علاوه بر بهره‌مندی از پیشنهادهای دکتر Goffer به افرادی که برای انجام آزمایش‌های عملی با این سامانه‌ها داوطلب می‌شوند نیاز دارد. شرکت به صورت جدی بودجه‌ای را صرف این امور خواهد کرد. هدف بهره‌مندی از نظرات کلیه‌ی کاربران توانیاب با نیازمندی‌های مختلف است. همچنین آزمایش‌های عملی محصولات ReWalk و UPnRIDE در بیمارستان‌های ارتش برای سربازان پازنشسته نیز در این مورد مفید خواهد بود.


بیشتر بخوانیم:

محصول جدید ReWalk: یک اسکلت بیرونی سریع‌تر و نرم‌تر

ویلچرها و فناوری‌های بهبود دهنده‌ی آن‌ها


منبع: مصاحبه‌ی roboticsbusinessreview با دکتر Goffer

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن