در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است! (بخش دوم)

تبلیغات بزرگ ‌نمایانه‌ای که امروزه برای توسعه فناوری‌های پزشکی و مراقبت‌های درمانی انجام می‌گیرد، نباید نگاه مخاطبان و علاقه‌مندان این حوزه را نسبت به احتمالات آینده‌ی آن منحرف کند. در این مقاله به معرفی فناوری‌هایی در حوزه‌ی سلامت می‌پردازیم که در مورد آن‌ها بیش از اندازه بزرگ نمایی شده است. علاقه مندان و فعالان در زمینه‌ی فناوری‌های سلامت با آگاهی از این موارد و کسب بینشی مثبت، خواهند توانست فرصت‌های واقع گرایانه‌ در این حوزه را تشخیص داده و در توسعه‌ی فناوری‌های مربوط به آن‌ کوشا باشند.

در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است!

در ادامه‌ی بخش نخست این مقاله با 6 فناوری پزشکی دیگر که در معرفی آن‌ها به جهان بزرگ نمایی شده، آشنا می‌شویم.

7-چاقوی جراحی Jedi

چاقوی جراحی هوشمند (iKnife) توسط Zoltan Takats از کالج امپریال لندن (Imperial College London) ساخته شده است. این چاقو بر اساس یک فناوری قدیمی کار می‌کند که با استفاده از جریان الکتریکی به بافت گرما می‎دهد تا با کمترین میزان خون ریزی آن را برش بزند. دود ایجاد شده در این فرآیند به وسیله‌ی یک طیف سنج جرمی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد تا مواد شیمیایی موجود در نمونه‌ی زیستی شناسایی شوند. به عبارت دیگر این فناوری می‌تواند بدخیم بودن یا نبودن بافت را در زمان واقعی تشخیص دهد.

در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است!

رسانه‌ها این داستان را دوست داشتند و آن را خیلی بزرگ کردند. این ایده بعد از چند ماه به همان سرعتی که ظاهر شده بود ناپدید شد.

8- حسگرها و وسایل پوشیدنی مراقبت سلامت

به تازگی بازار فناوری‌های پوشیدنی‌ و ردیاب‌های مراقبت سلامت در حال رونق گرفتن است. حسگرها و ردیاب‌های سلامت قادرند معیارهای سلامتی از جمله کیفیت خواب، عادات ورزشی، سطح اضطراب و فعالیت مغز حین مدیتیشن را اندازه‌گیری کنند.

در آینده‌ای نه چندان دور ردیاب‌های سلامتی مانند ردیاب خواب Pebble یا نمایش‌گر فشار خون Withings قسمتی از زندگی ما خواهند بود. این قبیل دستگاه‌های با حساسیت بالا که وظیفه‌ی جمع‌آوری اطلاعات را بر عهده دارند، برای یاری پزشکان به ویژه پزشکان عمومی بسیار مفید خواهند بود. با استفاده از این فناوری‌ها زمانی که پزشک برای انجام آزمایش‌ها و بررسی شرایط بیمار صرف می‌کند، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و پزشکان عمومی می‌توانند زمان و انرژی بیشتری را برای درمان اختصاص دهند.

البته ما هنوز در چنین جایگاهی نیستیم. امروزه این دستگاه‌های مراقبت درمانی هنوز برای پوشیدن راحت و به طوری که قابل دید نباشند، بسیار بزرگ هستند. افزون بر این، الگوریتم‌هایی که آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند، گنگ هستند و وظیفه‌ی تجزیه و تحلیل اطلاعات و همین طور نتیجه‌گیری از آن‌ها بر عهده‌ی خود کاربر است که به هیچ وجه موثر نیست.

در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است!

9- ربات‌های انسان‌نمای پرستار

هدف از ایجاد ربات‌های انسان‌نمای پرستار پشتیبانی و کمک رسانی به کارکنان سلامت و توسعه‌ی خدماتی است که آن‌ها ارائه می‌دهند. به گفته‌ی کارشناسان، ممکن است این ربات‌ها در مشاغلی که شامل وظایف تکراری و یکنواختند، کاملا جایگزین نیروی انسانی شوند. RoBear رباتی است که به خرس شباهت دارد و قادر است بیمار را از رختخواب بیرون بیاورد. ربات TUG توانایی حمل وسایل مختلف با وزنی تا 453 کیلوگرم را دارد. همچنین Pepper که یک ربات کوچک انسان‌نمای اجتماعی است، قادر است بیماران را در بیمارستان راهنمایی کند.

تا تبدیل شدن ایده‌ی ربات‌های انسان‌نمای پرستار به واقعیت زمان زیادی مانده است. حتی Pepper که در دو بیمارستان بلژیکی معرفی شده است، فقط به عنوان یک نمونه‌ی اولیه در حال استفاده است.

در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است!

10- دستکش‌های واقعیت مجازی

افزون بر عینک‌های واقعیت مجازی، شرکت‌ها از دستکش‌های واقعیت مجازی نیز برای بالا بردن تجربه‌ی خود در این زمینه بهره می‌برند. شرکت آمریکایی Manus دستکش‌هایی را تولید کرده است که به وسیله‌ی آن می‌توان دست‌ها و بازوهای کاربر را در واقعیت مجازی کنترل کرد. چنین دستگاهی در حوزه‌ی پزشکی و مخصوصا پزشکی از راه دور، می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. با کمک این دستکش‌ها پزشکان می‌توانند از فاصله‌ی بسیار دور و حتی از قاره‌های دیگر بیماران را لمس و معاینه کنند و از طریق برنامه‌های کاربردی پزشکی از راه دور به بررسی مسائل پزشکی آن‌ها بپردازند.

اگرچه این ایده‌ی بسیار با ارزش است، اما درعمل با مشکلاتی رو به روست. استفاده از این دستکش‌ها بسیار دشوار است و هدست‌های واقعیت مجازی همیشه با آن‌ها سازگار نیست. افزون بر این، هنوز دستکش‌های قابل فروش در بازار عرضه نشده است.

در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است!

11- داستان ترانوس (Theranos )

Elizabeth Holmes به عنوان موفق‌ترین زن کارآفرین در زمینه‌ی پزشکی و جوان‌ترین مخترع فناوری‌های مراقبت سلامت معرفی شد. تمام رسانه‌های معتبر آمریکا درباره‌ی Holmes نوشتند و او وعده داد که اتقلابی در روش‌های آزمایش خون به پا خواهد کرد. او وعده داد که بیماران تنها با دادن یک قطره خون برای آزمایش، خواهند توانست جزئیاتی کامل از چند و چون بیماری خویش به دست آورند. شرکت ترانوس قول داده بود که هزینه‌ی آزمایش‌ها به شدت کاهش می‌یابد و وسیله‌ای انعطاف‌پذیر، قابل حمل و مهم‌تر از آن قابل اعتماد را در اختیار مردم قرار می‌دهد.

در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است!

همه معتقد بودند که این یکی از بزرگترین اختراعات پزشکی قرن است. زیرا می‌تواند انقلابی بزرگ در آزمایش خون سنتی هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کیفیت ایجاد کند. با این وجود پس از آن که مجله‌ی وال استریت نگرانی خود را در مورد امکان‌پذیر بودن این پروژه ابراز کرد، در ماه جولای تحقیقات جامعی انجام گرفت. قانون‌گذاران تصمیم گرفتند مجوز یک آزمایشگاه در کالیفرنیا را لغو کنند. این تصمیم به منظور متوقف کردن فعالیت‌های غیر ایمن گروه Holmes گرفته شده و دست کم تا دوسال او را از کسب و کار مربوط به آزمایش خون منع کرده است. این واکنشی شدید نسبت به یک شرکت 9 میلیارد دلاری است. این شرکت هیچ سند و مدرکی که ادعایش را اثبات کند، ندارد.

12- تولید اعضای بدن با استفاده از چاپ سه بعدی

لیست انتظار پیوند اعضای بدن بسیار طولانی است و بهتر است به اوضاع وحشتناک بازار سیاه فروش اعضای بدن اشاره‌ای نکنیم. بیماران برای دریافت درمان‌های نجات دهنده‌ی جانشان باید منتظر مرگ سایرین باشند. ایجاد اعضای بدن به وسیله‌ی سلول‌های بنیادی بیماران می‌تواند بخشی از مشکلات مربوط به این زمینه را حذف کند.

در سال جاری نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از توسعه این فناوری دیده شده است. پژوهشگران شرکت‌های Organovo ،Pharmaceutical Research Roche و Early Development با استفاده از چاپ سه بعدی بافت بدن انسان را مدل سازی کرده‌اند تا از آن در آزمایش‌های اعمال دارو به کبد آسیب دیده استفاده کنند. با این که این فناوری هنوز در مراحل اولیه‌ی رشد خود است، بسیاری از دانشمندان امیدوارند که در آینده‌ای نه چندان دور پزشکان قادر خواهند بود اعضای مصنوعی شبیه‌سازی شده را جایگزین اعضای آسیب دیده‌ی بیماران بکنند.

اما باید این را به خاطر داشته باشیم که در حال حاضر تنها امکان چاپ بافت‌هایی وجود دارد که عملکردی شبیه بافت‌های انسانی (کبد، قلب، کلیه) دارند و تا ساخت اعضای بدن به وسیله‌ی سلول‌های بنیادی زمان زیادی باقی مانده است.

با اجتناب از بزرگ‌نمایی در معرفی این فناوری‌ها، جامعه برای پذیرفتن آن‌ها آماده می‌شود و افراد و شرکت‌های نوآور تحت فشار قرار نخواهند گرفت. افزون بر این، در مواجه با فناوری‌های مخرب باید واقع‌بین بود. اگرچه با وجود تبلیغات کنونی رسانه‌ها چنین چیزی ممکن است دشوار باشد چرا که اخبار مربوط به حوزه‌ی مراقبت‌های درمانی می‌‌تواند به ذهن مخاطبان جهت دهد.


بیشتر بخوانید:

>>در معرفی این فناوری های پزشکی اغراق شده است! (بخش نخست)

>>پنج آزمایشگاهی که از چاپگر سه بعدی برای پروژه های هک زیستی استفاده میکنند

>>آخرین اخبار از نمایشگاه جهانی تلفن همراه: ساخت دستکشی برای جراحی از راه دور


منبع: medicalfuturist

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن