جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش دوم)

سال 2016 از نظر فناوری پزشکی سالی پربار بود از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تا الگوریتم‌های هوشمندی که داده‌های فناوری‌های پوشیدنی را تحلیل می‌کنند. این پیشرفت متوقف نخواهد شد. در این مقاله برخی از برترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 را خواهید یافت. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

6) SpaceX و ناسا متوجه خواهند شد که برای رسیدن به مریخ، نیاز به یک برنامه‌ی کامل بهداشت دیجیتال دارند.

در ماه سپتامبر، ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت موشک فضایی (SpaceX) امیدوار بود که فضانوردی دوباره می‌تواند به عنوان بزرگترین لذت برای طرفداران پروازهای فضایی تبدیل شود. او قول داد که بشر را به مریخ می‌برد. در حال حاضر بزرگترین مانع در رسیدن به سیاره سرخ و ایجاد شرایط زندگی، وضعیت مراقبت‌های پزشکی است. سال 2017 سالی است که ناسا و spaceX متوجه خواهند شد که نه تنها نیاز به یک برنامه‌ی کامل برای انقلابی در صنعت حمل و نقل و سفر فضایی دارند، بلکه به سلامت دیجیتال نیز نیازمند هستند.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش دوم)

7) روش ویرایش ژنوم در آزمایش‌های بالینی

هر دهه، تنها چند ایده‌ی جدید وجود دارد که پتانسیل ایجاد انقلاب در کل صنعت مراقبت‌های پزشکی و دارویی را دارند. روش شگفت انگیز ویرایش ژنوم (CRISPR) این پتانسیل را دارد. پژوهشگران، در حال حاضر از ویرایش ژن برای ایجاد پشه‌هایی استفاده کرده‌اند که در برابر انگلی که باعث ایجاد مالاریا می‌شوند، مقاوم باشند. بعضی از دانشمندان همچنین باور دارند که ما شانس این را داریم که توسط CRISPR سلول‌های سیستم ایمنی بدنمان را ویرایش کنیم تا عملکرد آن‌ها را در برابر سلول‌های سرطانی بهبود دهیم و کمکشان کنیم تا این موجودات بدخواه را در لحظه از بین ببرند. امسال، تجربیات نشان داد که چگونه دانشمندان توانستند از طریق ویرایش ژن، دیستروفی عضلانی دوشن (Duchenne’s muscular dystrophy) را درمان کنند. در سال 2017، شانس زیادی برای راه‌اندازی نخستین آزمایش‌های بالینی برای سنجیدن قدرت واقعی CRISPR در تغییر بیماری‌های ویرانگر داریم.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش دوم)

8) یک شرکت فناوری پیشرفته به سمت سلامتی گام خواهد برداشت.

شرکت‌های گوگل، اپل، مایکروسافت و IBM علاقه‌مند به پزشکی و مراقبت‌های پزشکی هستند. اگرچه، آن‌ها باید تلاش خود را افزایش دهند. گوگل پیشرفت‌هایی را در مراقبت پزشکی توسط شرکت کالیکو (Calico) داشته است. آن‌ها به دنبال درمان برای پیری و اساسا هرچیزی که منجر به مرگ می‌شود، هستند. این کار با همکاری غول دارویی Abbvie، برای سرعت بخشیدن به کشف، توسعه و تجاری کردن درمان‌های جدید صورت می‌گیرد. شرکت Human Longevity با درمانگاه کلیولند (Cleveland) همراه شد تا با همکاری ژنومیک‌های انسان، بیماری‌ها را کشف کنند و پیر شدن را یک بیماری مزمن بدانند.

شرکت IBM ، برنامه هوش مصنوعی (Watson) خود را توسعه داده است و آن را در زمینه‌های مراقبت‌های قلبی و درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌دهد. شرکت‌های تجاری از لحاظ توسعه‌ی فناوری دیجیتال در حال رقابت سختی هستند؛ و اثرات آن در پزشکی و مراقبت‌های پزشکی کاملا ملموس است. این رقابت در سال 2017 تنزل نخواهد کرد، بلکه برعکس. غول فناوری در سال آینده اعلام خواهد کرد که منابع قابل توجهی را برای تغییر در مراقبت‌های پزشکی، صنعت کاملا ناشناخته برای آن‌ها، اختصاص خواهد داد.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش دوم)

9) یک شرکت بیمه یک بسته حسگر پوشیدنی راه‌اندازی می‌کند.

سال 2017، سالی خواهد بود که سامانه گسترده بیمه سلامت، بوسیله‌ی اطلاعاتی که توسط بیماران فراهم می‌شود، شروع به تغییر می‌کند. شرکت بیمه اسکار سلامت (Oscar Health)، نخستین گام را در پیش گرفت. این شرکت بر این باور است که بدون محاسبه‌ی سلامت، بیمه، ریسک پذیرترین تجارت است. با کمک شرکت اسکار سلامت، افراد بیمه شده می‌توانند اطلاعات Fitbit خود را ارسال کنند؛ و اگر آن‌ها به اهداف تناسب اندام خود رسیده باشند، هر روز یک دلار می‌گیرند. این کار کمک می‌کند تا مردم توسط یک پاداش ساده اما قابل محاسبه، سلامت باشند و انگیزه پیدا کنند. در آینده سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی، خوردن غذای بی‌ارزش و عدم انجام هرگونه ورزش نه تنها در دراز مدت هزینه‌های مالی و سلامتی دارد، بلکه ممکن است به بیمه سلامت آن‌‌ها هزینه‌های اضافه تحمیل کند.

با توجه به پیش‌بینی‌ها، در سال 2019، 245 میلیون دستگاه پوشیدنی به فروش می‌رسد. هرچقدر اطلاعات بیشتر و بیشتری در مورد شیوه زندگی از طریق ردیاب‌ها و پوشیدنی‌های در دسترس باشد، شرکت‌های بیمه حتما سعی در استفاده از آن‌ها می‌کنند. در سال 2017، یک شرکت بیمه بزرگ، بسته شامل حسگرهای پوشیدنی و راهنما برای داشتن یک زندگی سالم با اندازه‌گیری اطلاعات را در سال 2017 ایجاد خواهد کرد.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش دوم)

10) ربات جراحی ساخته شده توسط شرکت‌های گوگل و Johnson&Johnson با ربات شرکت داوینچی رقابت خواهد کرد.

ربات‌های جراحی توانایی تغییر روش عمل جراحی در آینده را دارند. این صنعت در حال رونق است: فروشندگان ربات‌های جراحی انتظار دارند که تا سال 2020، فروش این ربات‌ها تقریبا دوبرابر حدود 6.4 میلیارد دلار شود. یک مثال خوب، سامانه جراحی داوینچی است. این سامانه دارای سامانه بینایی سه بعدی و ابزارهای کوچک و پیچیده‌ای است که قابلیت خم شدن و چرخیدن آن به مراتب بیشتر از دست انسان است.

توسط سامانه‌ی جراحی داوینچی، جراحان تنها چند برش کوچک انجام می‌دهند. در تمام زمان جراحی، کنترل جراحی 100% توسط سامانه ربات انجام می‌شود؛ و او قادر به انجام عملیات دقیق‌تری نسبت به آنچه که در گذشته تصور می‌شده است. اخیرا، گوگل اعلام کرده است که با شرکت Johnson&Johnson برای ساخت سامانه ربات جراحی شروع به همکاری کرده است. تجربه‌ی فناوری شرکت گوگل با تجربه‌ی مراقبت‌های پزشکی شرکت J&J می‌تواند یک ترکیب عالی را بسازد؛ در نهایت، شرکت داوینچی یک رقیب واقعی خواهد داشت. مطمئنا، باعث پیشرفت در صنعت ربات جراحی خواهد شد.

11) نشانگرهای زیستی شنیداری

در گذشته‌ی نه چندان دور، دانشمندان ویژگی‌های صوتی را در انسان‌ها غیرقابل تشخیص می‌دیدند. آن‌ها همچنین دریافتند که شناسایی چنین ویژگی‌هایی متمایزی ممکن است تاثیر زیادی بر تشخیص داشته باشد. پژوهشگران نام این ویژگی‌ها را vocal biomarker نامیدند. این ویژگی‌ها می‌تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی برای پزشکان شما باشد تا نشانه‌های بیماری از استرس و افسردگی گرفته تا بیماری‌های قلبی عروقی را نشان دهد. تشخیص سریعتر می‌تواند، اساسا تفاوت بین مرگ و زندگی باشد. بنیاد پژوهش سلامت (Beyond Health Research platform) چنین نشامگرهای زیستی را تحلیل می‌کند. یک شرکت اسرائیلی (Beyond Verbal) به تنهایی یک بنیادی را صرفا جهت تحلیل احساسات از طریق آهنگ صوت تشکیل داده است.

Vocal biomarker ها در سال 2017 به بازار می‌آیند. به جای تمرکز بر روی نشانگرهای زیستی در خون یا نشانگرهای ژنومی که توسط دانشمندان ژنتیک تجزیه و تحلیل شده‌اند، نشانگرهای زیستی شنیداری که به آسانی قابل شناسایی، ثبت و تحلیل هستند بیشتر و بیشتر برای تشخیص و پیشگیری از بیماری استفاده می‌شوند.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش دوم)

12) شرکت داروسازی شروع به استفاده از هوش مصنوعی در آزمایش‌های بالینی و پژوهش‌های دارو می‌کند.

آزمایش‌های بالینی، یک دهه طول می کشد و میلیاردها دلار هزینه دارند. این روند پزشکی باید تغییر کند. توسعه سریع هوش مصنوعی ممکن است به آزمایش‎های بالینی کمک کند. با کمک هوش مصنوعی، شرکت‌ها ممکن است به زمان بسیار کمتری نیاز داشته باشند و به موسسه‌های پزشکی و بیماران خود نزدیک‌تر شوند. سال گذشته، Atomwise یک جستجوی مجازی برای داروهای ایمن و موجود برای طراحی مجدد آنها برای درمان ویروس ابولا راه اندازی کرد. آنها دو دارو را که توسط فناوری هوش مصنوعی شرکت پیش بینی شده بودند را کشف کردند که می تواند احتمال ابتلا به ابولا را کاهش دهد. این تجزیه و تحلیل‌ها، که معمولا ماهها یا سالها طول می‌کشد، در کمتر از یک روز تکمیل شد.

جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش دوم)

13) یک شرکت گچ چاپ سه بعدی را خواهد ساخت.

ماجرایی را تصور کنید که دست یا پای شما شکسته یا نیاز دارید که دست یا پای خود را گچ بگیرید. پیش از این، طی یک فرایند کثیف برای متناسب کردن گچ با قسمت آسیب دیده‌ی بدنتان، پزشک معالج قرار ملاقات‌های زیادی را برای بازسازی گچ به منظور کاهش التهاب یا درمان عضلات انجام می‌دهد. در عوض در این روش جدید چاپ سه بعدی، پزشک فقط بازوی شما را اسکن می کند، یک گچ ضد آب و سبک را در چند ثانیه با استفاده از یک نرم افزار تایید شده توسط متخصصین جراحی چاپ می کند و شما به خانه می‌روید. در بازدید بعدی، پرستار شما به راحتی گچ را باز می‌کند تا قسمت آسیب دیده را بررسی کند. این روش هم برای بیمار و هم برای پزشک ارزان‌تر، سریعتر و راحت‌تر است.

نسخه آزمایشی چاپ سه بعدی اسپانیایی Exovite آزمایش شد. امروزه، اسکن کردن عضوی از بدن بسیار ساده است. طراحی یک گچ سفارشی نیز علم موشک نیست. پس مانع اصلی استفاده از روش فوق چیست؟ گرفتن پذیرش از متخصصین جراحی است. این قسمت سخت آن است. اما در سال 2017، استارتاپ‌ها در نهایت آن را عملی می‌کنند.

مهم است ذکر شود که هیچ‌کدام از این‌ها بدون وجود افرادی که می‌دانند پیشرفت های فناوری چه چیز‌هایی را برای ما به ارمغان می‌آورد، اتفاق نمی‌افتد. کسانی که امروزه در مورد مزایا و مسائل اخلاقی بحث می کنند کسانی هستند که فردا در زندگی روزمره ما تحول ایجاد می‌کنند. به این دلیل که همیشه این مهم‌تر است که ما چگونه با تغییرات وفق پیدا می‌کنیم تا اینکه چه پیشرفت‌هایی در سال آینده جایگزین خواهند شد.


بیشتر بخوانید:
>>جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش نخست)


منبع: medicalfuturist

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن