چه فناوریهای پوشیدنی را می‌توان در دسته ساعت هوشمند قرار داد؟

این روزها بازار فروش ساعت هوشمند رونق دارد اما به چه فناوری پوشیدنی ساعت هوشمند می‌توان گفت؟ آیا سیستم‌عامل خاصی دارد؟ دستگاهی که می‌تواند برنامه‌های کاربردی شخص سوم (third party) را اجرا کند؟ یا ساعتی که قادر است پیام‌های اعلان را به شما اعلام کند؟ اگر چنین است آیا حتما شکل ظاهری ساعت هوشمند باید مانند ساعت باشد؟ با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

چه فناوری‌های پوشیدنی را می‌توان در دسته ساعت هوشمند در نظر گرفت؟

ساعت تناسب‌اندام فیت‌بیت مدل Blaze بهترین نمونه است که میان دو دسته محصول قرار می‌گیرد. شرکت سازنده، Blaze را ساعت تناسب‌اندام هوشمند نامیده است و آن را برای نخستین بار در ژانویه 2016 رونمایی کرد. همانند ساعت هوشمند پیام‌ها را به شما اعلام می‌کند و صفحه نمایش لمسی دارد اما نمی‌توان آن را در دسته ساعت هوشمند قرار داد چرا که برنامه‌های شخص سوم روی آن اجرا نمی‌شود. ساعت‌های با سیستم عامل اپل و اندروید پوشیدنی چنین قابلیتی دارند. بنابراین این پرسش ایجاد می‌شود آیا اجرا شدن برنامه‌های شخص سوم، ساعت هوشمند را از دیگر فناوری‌های پوشیدنی متمایز می‌کند؟ برنامه های شخص سوم، برنامه هایی هستند که برای کار درون سیستم عامل‌ها نوشته شده، اما به وسیله افراد یا شرکت‌ها به غیر از تولید کننده سیستم عامل نوشته می‌شوند.

ساعت ورزشی مدل گارمین (Garmin) دارای صفحه نمایش transflective است و تنها برنامه‌های کاربردی تمرین‌های ورزشی خودش را اجرا می‌کند. صفحه نمایش انتقالی-انعکاسی نمایشگری است که نور را عبور می‌دهد و آن را بازتاب نیز می‌کند. این نوع نمایشگر در شرایط نور زیاد و یا در زیر نور خورشید احتیاج به نور پس‌زمینه ندارد که منجر به کاهش چشمگیر مصرف انرژی می‌شود. ساعت‌های با سیستم‌عامل اندروید پوشیدنی مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی شخص سوم را اجرا می‌کند و دارای صفحه نمایش لمسی است. اما ساعت هوشمند شرکت اپل که در فهرست موفق‌ترین شرکت‌های آمریکایی با درآمدزایی بالا است چطور؟ ساعت هوشمند اپل نیز از برنامه‌‌های کاربردی مانند گوگل و eBay و آمازون پشتیبانی نمی‌کند. اگر برنامه‌های شخص سوم نقطه تمایز ساعت‌های هوشمند با دیگر فناوری‌های پوشیدنی نباشد پس چه ویژگی باید در نظر گرفت؟

چه فناوری‌های پوشیدنی را می‌توان در دسته ساعت هوشمند در نظر گرفت؟

اگر وظایف اصلی ساعت هوشمند را نمایش زمان دقیق و ارسال پیام و ردیابی تناسب‌اندام بدانیم بسیاری از فناوری‌های پوشیدنی در قالب ساعت را نمی‌توان در دسته ساعت هوشمند دانست. مانند ساعت مچی فسیل (Fossil) و ساعت ویدینگز (Withings)

با ویژگی‌های زیاد ساعت هوشمند آشنا شدیم اما هنوز به پرسش اصلی پاسخ نداده‌ایم. افراد ساعت هوشمند را متفاوت تعریف می‌کنند و تعریف یکتایی ندارند اما در نهایت می‌توان ساعتی که پیام‌ها را اعلان می‌کند ساعت هوشمند درنظر گرفت؟

چه فناوری‌های پوشیدنی را می‌توان در دسته ساعت هوشمند در نظر گرفت؟

آیا اجرای برنامه‌های شخص سوم را می‌توان نقطه تمایز ساعت هوشمند با دیگر فناوری‌های پوشیدنی دانست؟

سازنده برنامه کاربردی Cardiogram اعتقاد دارد ساعتی که مبتنی بر بستر برنامه‌های کاربردی باشد و برنامه‌های گوشی هوشمند را اجرا کند را می‌توان ساعت هوشمند در نظر گرفت. برنامه Cardiogram برای ساعت هوشمند اپل طراحی شده است. یکی از تحلیل‌گران Creative Strategies می‌گوید فراهم بودن بستر اجرای برنامه‌کاربردی گوشی بر ساعت آن را در دسته ساعت هوشمند قرار نمی‌دهد بلکه یک ساعت هوشمند باید دارای حسگرهایی باشد که به کاربر در تناسب اندام یا حتی خانه هوشمند کمک کند. ساعت هوشمند نباید نسخه دومی از گوشی هوشمند باشد بلکه باید کامل‌کننده آن باشد.

فناوری‌های پوشیدنی را می‌توان در دو دسته ساعت‌های هوشمند و مچ‌بندهای تناسب اندام قرار داد. حتی برخی تحلیل‌کننده‌های فناوری هدست‌های واقعیت مجازی را در دسته‌بندی فناوری‌های پوشیدنی قرار می‌دهند. برای نتیجه‌گیری می‌توان گفت آن‌چه که ساعت هوشمند را از دیگر ساعت‌هایی که ویژگی‌های هوشمند دارند متمایز می‌کند اجرای برنامه‌های کاربردی شخص سوم است. از سوی دیگر ویژگی‌هایی که ساعت هوشمند دارند از جمله نظارت بر تناسب اندام و عمر باتری یا اعلان پیام‌های دریافتی اهمیت بالایی دارند. این‌که نمی‌توان تعریف مشخصی از ساعت هوشمند ارائه کرد شاید به این خاطر است که هنوز صنعت ساعت‌های هوشمند در حال رشد است و فاصله زیادی تا نقطه تحول این صنعت باقی مانده است. همانند صنعت گوشی‌هوشمند که گوشی اپل نقطه عطف تحول این صنعت بود.

چه فناوری‌های پوشیدنی را می‌توان در دسته ساعت هوشمند در نظر گرفت؟


در زمینه فناوری ساعت هوشمند بیشتر بخوانید:
>>بهترین ساعت‌های هوشمند در سال ۲۰۱۶
>>برترین ویژگی‌ های سیستم عامل اندروید پوشیدنی نسخه دو Android Wear 2.0
>>برترین فناوری‌ های پوشیدنی جهان


منبع: theverge

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن