برترین تحولات فناوری در حوزه مراقبت از سالمندان (بخش دوم)

در بخش دوم این مقاله از مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به معرفی سایر تحولات فناوری در زمینه‌ی مراقبت از سالمندان که در بهبود و افزایش کیفیت سطح زندگی آن‌ها تاثیرگذار است، می‌پردازیم.

برترین تحولات فناوری در حوزه مراقبت از سالمندان (بخش نخست)

سالمندان در میان فناوری‌های قرن 21ام محصور شده‌اند و اغلب می‌پندارند نیازهایشان نادیده گرفته شده‌ است. رویکرد جهان باید تغییر کند و فقط به نیازهای جوانان نپردازد. گروه سنی سالمندان قشری است که به سرعت در کشورهای توسعه یافته در حال رشد است. به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، تا سال 2050 دو میلیارد نفر در سن 60 سالگی خواهند بود.

فناوری از آن‌ها سبقت گرفته است اما این بدان معنا نیست که آن‌ها نباید زندگی بهتری داشته باشند. اخیرا شرکت‌های بیشتری کشف کرده‌اند که سالمندان نیازهای خاص خود را دارند و پرداختن به این حوزه ارزشمند است. در این مقاله از مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشینی به معرفی فناوری‌هایی می‌پردازیم که زندگی برای سالمندان و همچنین اطرافیان آن‌ها راحتتر و خوشایندتر می‌سازد.

برترین تحولات فناوری در حوزه مراقبت از سالمندان (بخش نخست)

5-مانند یک حرفه‌ای لباس بپوشید و غذا بخورید

مردم معمولا از این که برای انجام دادن کارهایی مانند پانسمان کردن، پیاده روی و خوردن غذا نیاز به کمک دیگران داشته باشند، متنفر هستند. متاسفانه برخی از افراد ممکن است به همراه بعضی از بیماری‌ها یا پس از صدمات به خاطر این که نمی‎‌توانند از بدن خود مانند قبل استفاده کنند، احساس بدی داشته باشند و این حوادث موجب از بین رفتن استقلال آن‌ها می‌شود و هر کاری می‌کنند تا آن را بازگردانند. افراد سالمند نیز از قاعده مستثنی نیستند.

هدف The Wright Stuff نیز کمک به این دسته از افراد است. این شرکت طیف وسیعی از محصولات را برای کمک به افرادی که نمی‌توانند از اعضای بدن خود به طور مستقل استفاده کنند، ارائه می‌دهد. محصولات این شرکت شامل پانسمان، نوار دست، جوراب‌های طبی و حتی یک دست قیچی ناخن است.

غذا خوردن برای بسیاری از افراد سالمند و یا افراد مبتلا به لرزش دست دشوار است. The Liftware ممکن است راه حلی برای این افراد باشد. این ظروف هوشمند حرکت دست را تثبیت می‌کند و تا 70 درصد از لرزش دست را کاهش می‌دهد. همچنین به همراه این ظروف چنگال و وسایل جانبی برای ایجاد آسودگی بیشتر ارائه می‌شود.

6- ابزارهای پوشیدنی مراقبت‌های درمانی و پزشکی از راه دور برای کاهش دفعات مراجعه به پزشک

اغلب برای سالمندان مراجعه به دفتر پزشک، عملی دشوار و خسته کننده است. برخی از آن‌ها اصلا از محل زندگی خود خارج نمی‌شوند و یا به دلیل کهولت سن رانندگی نمی‌کنند. بنابراین برای رفتن به بیمارستان یا پزشک عمومی باید درخواست کمک کنند.

ابزارهای پوشیدنی مراقبت‌های درمانی مانند Withings Blood Pressure، the AliveCore Heart Monitor، Fitbit Aria برای اندازه‌گیری وزن، Viatom Checkme برای ردیابی ECG، اندازه‌گیری ضربان قلب، اشباع اکسیژن، اندازه‌گیری فشار خون، بررسی وضعیت خواب و فعالیت‌های بدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند و این اطلاعات را مستقیما به پزشک مربوطه ارسال می‌کنند. بنابراین دیگر نیازی به حضور خود کاربر برای مراجعه به پزشک نیست.

برترین تحولات فناوری در حوزه مراقبت از سالمندان (بخش دوم)

شرکت MC10 یک حسگر پوشیدنی زیستی را توسعه داده است که بسیار نازک است و می‌توان آن را به هر قسمتی از بدن متصل کرد. حسگرها دما، حرکات بدن، ضربان قلب و تمام این علائم حیاتی را می‌توانند اندازه‌گیری کرده و به صورت بی‌سیم به برنامه کاربردی گوشی همراه منتقل نمایند. در آینده ممکن است این حسگرهای زیستی به معنای حل تمام مشکلات و مسائل پزشکی باشند.

Intouch health و شبکه‌ی پزشکی از راه دور می‌تواند به مدیریت بیماری سالمندان کمک کند. از طریق این شبکه‌های پزشکی، بیمارانی که در مناطق دوردست هستند و برای دسترسی به خدمات مناسب پزشکی باید مسافتی طولانی را مسافرت کنند، در حوزه‌های سکته مغزی، مشکلات قلبی و عروقی و سوانح سوختگی مشاوره‌های حرفه‌ای در زمان مورد نیاز دریافت می‌کنند. دستگاه دیگری نیز به نام Canary می‌تواند در دریافت مشاوره‌های پزشکی برای سالمندان مفید باشد.

برترین تحولات فناوری در حوزه مراقبت از سالمندان (بخش دوم)

7- از دور مراقب سالمندان باشید

در بسیاری از خانواده‌ها، بزرگترین نگرانی این است که والدین، پدربزرگ یا مادربزرگ آن‌ها به تنهایی در شهر دیگری زندگی می‌کنند و ممکن است اتفاقی برای آن‌ها بیفتد و کسی از بستگان در کنارشان نباشد.

در حال حاضر دستگاه‌های زیادی هستند که این مشکل را برطرف می‌سازند. با استفاده از دستگاه Lively، حسگرهای کوچکی بر روی اشیای خانه مانند بطری‌ها، قرص‌ها، یخچال و فیریزر برای تشخیص زمانی که ساکن در حال مصرف دارو یا ترک خانه است، قرار می‌گیرد. حسگرها سیگنال‌های فعالیت را به وب‌سایت Lively ارسال می‌کنند (بدون اتصال به اینترنت و یا Wi-Fi مورد نیاز)، اعضای خانواده و مراقبین فرد سالمند به این تارنما و اطلاعات آن دسترسی دارند. Independa، یک شرکت نرم افزاری است که محصولات و خدماتی برای کمک به سالمندان ارائه می‌دهد. این خدمات فرد نیازمند را از کمک دیگران بی‌نیاز می‌کند و به فرد استقلال می‌دهد.

Guardian، یک سامانه‌ی مراقبت به وسیله‌ی دوربین به نام Virtually There Care ارائه می‌دهد. این سامانه به خانواده‌ها اجازه می‌دهد تا به وسیله ارتباط شنیداری از شرایط عزیزان خود با خبر شوند. این سامانه نیاز به مراقبت‌های دائمی را کاهش می‌دهد و به پرستار فرد سالمند آرادی عمل بیشتری می‌دهد.


بیشتر بخوانید:

>>برترین تحولات فناوری در حوزه مراقبت از سالمندان (بخش نخست)


منبع:medicalfuturist

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن