مروری بر تازه ترین پیشرفتهای رباتیک

در این نوشتار از مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی مروری داریم بر تازه‌ترین پیشرفت‌ها در زمینه رباتیک و ساخت ربات. با ما همراه باشید.

ربات Atlas شرکت بوستون داینامیکس یک استاد پارکور است!

ربات انسان‌نمای Atlas میتواند از یک سکو به سکوی دیگر پرش کند، جهشی بسیار بلند و چرخشی کامل در هوا داشته باشد و پشتک و وارو بزند. در واقع Atlas نخستین ربات انسان نما است که می‌تواند ورزش پارکور را با مهارت انجام دهد.

حرکات شگفت انگیز ربات Minitaur

ربات Minitaur یک ربات چهارپا است که توسط Ghost Robotics طراحی و ساخته شده است. این ربات میتواند از هر مانعی عبور و تعادل خود را روی برف و یخ حفظ کند. هیچ چیز نمیتواند این ربات را متوقف کرد نه حتی پله، درهای بسته و توری های حصاری (فنس).

نخستین ربات سرآشپز

شرکت Moley Robotics یک ربات سرآشپز ایجاد کرده است که برای شما آشپزی می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که این ربات همانند یک سرآشپز سریع است و حرکات دست سرآشپز را با دقت و ظرافت تقلید می‌کند. تقریباً شبیه داشتن یک سرآشپز زنده در خانه. این آشپزخانه شامل بازوهای رباتیک، اجاق گاز و یک صفحه نمایش لمسی است و شما می‌توانید همه چیز را با گوشی هوشمند خود کنترل کنید. بهترین قسمت ماجرا این است که ربات خود آشپزخانه را تمیز می‌کند. این آشپزخانه رباتیک در سال 2018 عرضه می‌شود.

استفاده از ربات ها برای سرعت بخشیدن به ساختمان سازی

یک استارت‌آپ آمریکایی رباتی اختراع کرده است که می‌تواند پیش از بتن ریزی، میله‌های فولادی تقویت کننده را به هم متصل کند و موجب صرفه‌جویی زمان بسیاری در ساخت پل و دیگر پروژه‌های ساختمانی شود. این ماشین که Tybot نامیده می‌شود، از یک بازوی رباتیک متصل به جرثقیل استفاده می‌کند تا اتصالات را روی هم قرار داده و آنها را به هم متصل کند.

ساخت رباتی برای آموزش برقراری ارتباط به کودکان ناشنوا

این ربات به کودکان ناشنوا کمک میکند برقراری ارتباط را بیاموزند. پژوهشگران دانشگاه Gallaudet با همکاری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه D’Annunzio ایتالیا رباتی برای تحریک تعامل طبیعی نوزادان و والدین ایجاد کردند. جالب است بدانید با استفاده از این ربات منطقه‌ای در مغز نوزادان که مرتبط با ارتباط کلامی و یا زبان اشاره است تحریک میشود. این گروه یک سامانه آواتار-ربات ایجاد کرد که از شیوه‌ای ظریف برای درک نوزاد استفاده می‌کند. یک دوربین حرارتی که بر روی چهره کودکان متمرکز است، تغییرات دمایی مرتبط با افزایش آگاهی را ردیابی می‌کند. نرم‌افزار ردیابی چهره نگاه خیره کودک و همچنین زمانی که کودک واقعاً مشارکت میکند را تشخیص میدهد.

رباتی که شنا میرود و عرق می کند

ربات مهندسان دانشگاه توکیو حرکات انسانی را به خوبی انجام می‌دهد. این ربات می‌تواند حرکات ورزشی دراز و نشست و شنا را انجام دهد. سیستم خنک کننده ربات با آب کار می‌کند. سوراخ‌های بدنه ربات با بیرون ریختن آب گرم شده، عمل خنک کنندگی را انجام می‌دهند. به عبارت بهتر این ربات برای خنک شدن عرق می‌کند.

ربات‌های میلیمتری

در این ویدئو میتوانید ربات‌های 1 تا 2 میلی متری که با محرک‌های خارجی فعال می‌شوند را ببینید. این میلی ربات‌های کوچک قادر به انجام کارهای مفیدی از جمله حمل و نقل و دستکاری در اندازه‌های کوچک هستند. همچنین پتانسیل استفاده از آنها در تولید حسگرهای زیستی، آزمایشگاه روی تراشه، دستکاری سلولی و جراحی وجود دارد.

این موزیسین به لطف دست رباتیک Skywalker دوباره میتواند پیانو بنوازد

پژوهشگران Georgia Tech یک روش کاملاً جدید برای کنترل اندام‌های مصنوعی ایجاد کردند. آنها با استفاده از امواج فراصوت و یادگیری عمیق توانستند حرکات عضلانی کوچک در ساعد دست را تشخیص دهند و از آن برای کنترل انگشتان دست رباتیک بهره برند.

رونمایی از چهار ربات جدید شرکت هوندا

شرکت هوندا قصد دارد در نمایشگاه CES 2018 از چهار ربات جدید رونمایی کند. 3E-A18 یک ربات همراه برای نشان دادن محبت است و 3E-B18 یک صندلی متحرک است که برای استفاده داخلی و خارجی طراحی شده است. به نظر میرسد 3E-C18 یک وسیله نقلیه مفهومی و دارای فضایی برای محموله است در حالیکه 3E-D18 یک خودرو بدون سرنشین مستقل است.

skypod یک ربات صنعتی کوچک است

یک استارت آپ فرانسوی، Exotec_Solutions، یک ربات صنعتی به نام Skypod معرفی کرده است که در حمل بار کارآیی دارد. Skypod با چهار برابر سرعت ربات‌های هم رده‌ی خود حرکت می‌کند. این ربات‌ می‌تواند در سه بعد حرکت کند. در حال حاضر شرکت فرانسوی Cdiscount از این ربات برای بسته‌بندی اشیا در انبار خود استفاده می‌کند.

رباتیک نرم، طراحی ربات‌ها را دگرگون خواهد کرد

همیشه فکر می‌کردیم ربات‌ها از فلزات سخت و انعطاف ناپذیر ساخته شده‌اند اما تلاش برای ساخت ربات‌های نرم که رفتار و حسی شبیه موجودات دارند، آغاز شده است. ربات‌های نرم تعامل ایمن‌تری با انسان خواهند داشت. همچنین می‌توانند شبیه انسان حرکاتی دقیق و ظریف داشته باشند.

شبیه‌سازی رباتیک حرکات واقعی موجودات

شرکت بوستون داینامیکس (Boston Dynamics) با انتشار ویدیویی کوتاه نسل جدید ربات SpotMini را معرفی کرد. حرکات فوق‌العاده نرم این ربات زرد رنگ بسیار به حرکات موجودات زنده نزدیک است. مدلی مشابه این ربات می‌تواند تعادل خود را پس از لیز خوردن حفظ کند.

سوسک رباتیک

VelociRoACH ربات سوسک مانند ساخته شده در آزمایشگاه Biomimetic Millisystems واقع در دانشگاه برکلی، کالیفرنیا می‌تواند با استفاده از دمش خود را نجات دهد. هر گاه این ربات هیجده سانتیمتری به پشت بیفتد، با چرخانیدن و هل دادن دم انعطاف پذیر خود، به حالت عادی باز می‌گردد. طراحی این ربات به او اجازه می‌دهد در صورت افتادن از ارتفاع، خود را نجات دهد.

توانایی ربات Anymal در استفاده از آسانسور

ربات چهارپای Anymal میتواند از آسانسور استفاده کند. ربات Anymal نسبت به ربات Big Dog بوستون داینامیکس رباتی کوچکتر و چند منظوره است که به طور ویژه برای کاربردهای تجاری و صنعتی طراحی شده است. از این ربات میتوان در مکان‌های خطرناک همچون سامانه‌های پمپاژ نفت و گاز یا معادن استفاده کرد. همچنین این ربات به عنوان یک دستگاه نظارت بر امنیت عمل می‌کند. Anymal کوچکترین ربات چهارپایی نیست که ما دیده‌ایم، اما یکی از ربات‌های تجاری حال حاضر است. Anymal با وزن حدود 30 کیلوگرم (66 پوند) قادر به حمل 10 کیلوگرم (22 پوند) است و می‌تواند با سرعتی معادل با سرعت حرکت انسان حرکت کند.

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن