مروری بر فناوری های رباتیک نرم و رباتیک پوشیدنی تا سال ۱۳۹۷

رباتیک نرم در تلاش برای ساخت ربات‌های انعطاف‌پذیر به پیشرفت‌های جدیدی دست یافته است. از دیگر محصولات مهم رباتیک می‌توان به دستکش رباتیک اشاره کرد که معمولا در توانبخشی نقش مهمی ایفا می‌کند. برخی اسکلت‌های بیرونی نرم نیز از پوشیدنی‌های رباتیک هستند. برای مروری کوتاه بر اخبار حوزه‌های یاد شده با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

ربات های نرم

زمانی که فکر می کردیم ربات ها از فلزات سخت و انعطاف ناپذیر ساخته شده اند تلاش برای ساخت ربات های نرم که رفتار و حسی شبیه حیوانات دارند، آغاز شد. ربات های نرم تعامل ایمن تری هنگام کار با انسان خواهند داشت. همچنین می‌توانند شبیه انسان حرکاتی دقیق و ظریف داشته باشند.

ربات منعطف Vinebot

ربات منعطف Vinebot در فضاهای تنگ به راحتی حرکت می‌کند. پژوهشگران رباتیک دانشگاه استنفورد با الهام از رشد درخت مو در محیط، یک ربات نرم ساختند که در حرکت رو به جلو خود را گسترش دهد. این ربات یک لوله‌ی پلاستیکی دوجداره است که با هوای فشرده پر شده است. چنین ربات قادر خواهد بود در فضاهای تنگ و غیرمعمول به راحتی حرکت کند. ربات Vinebot با فرورفتن به درون خود و وارد کردن فشار به سمت دیگر حرکت می‌کند. این ربات کاربرد های متنوعی ازجمله فعالیت‌های امداد و نجات دارد.

انگشتان رباتیک مارمولک

دانشمندان توانستند توانایی چسبندگی مارمولک را با انگشتان رباتیک نرم ترکیب کرده و گیره‌ای رباتیک برای بلند کردن اجسام ایجاد کنند. پژوهشگران دانشگاه استنفورد، دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیگو و ناسا موادی ترکیبی توسعه دادند که تقلیدی از توانایی چسبندگی مارمولک است و روی انگشتان رباتیک نرم قرار می‌گیرد. انگشتان رباتیک با این ویژگی می‌توانند اجسام با هرشکلی و تا وزن 20 کیلوگرم را براحتی بلند کنند.

دستکش های رباتیک

دستکش‌های رباتیک از فناوری‌های تقویت کننده‌ی عضلات دست هستند که در توانبخشی بیماران نیز استفاده می‌شوند. اصولا سازنده با توجه به هدفی که از ساخت دارد و با در نظر گرفتن نیاز کاربر دستکش را طراحی می‌کند.

بهبود عملکرد دستکشی رباتیک با امواج مغز

هر چند این مورد صرفا دستکشی رباتیک برای معرفی نیست، فناوری استفاده شده در آن جالب است. دانشمندان EPFL در حال توسعه یک اسکلت بیرونی سبک و قابل حمل هستند که با امواج مغزی کنترل می شود. این دستگاه عملکرد رابط های مغز و دستگاه را بهبود می بخشد و می تواند برای ترمیم آسیب های فیزیکی دست مورد استفاده قرار گیرد.

دستکش رباتیک بیماران آسیب نخاعی

این ربات برای کمک به بازگرداندن عملکرد دست بیمار طراحی شده است. این دستگاه رباتیک فعالیت‌های روزمره همچون برداشتن و نگه داشتن وسایل یا باز و بستن کردن درها را مدیریت می کند. NeoMano برای افرادی که مبتلا به آسیب نخاعی هستند، طراحی شده است.

دستکش رباتیک Bioservo بوسیله تاندون های مصنوعی که به موتورهایی کوچک متصل هستند، کمک میکند تا افراد اشیا را را براحتی در دست گرفته و بلند کنند. بیش از 50 میلیون نفر در اروپا، آمریکای شمالی و ژاپن به علت بیماری، آسیب، سکته مغزی یا پیری از ضعف عضلات دست رنج می برند. شرکت سوئدی فناوری هایBioservo قصد دارد با SEM Glove ™ به این افراد کمک کند تا عملکرد دست خود را بازگردانند.

دستکش رباتیک دانشگاه Libre de Bruxelles

این  دستکش رباتیک توسط دانشجویاتن Université Libre de Bruxelles طراحی شده است: این دستکش به کاربر برای در دست گرفتن اشیا برای مدت طولانی کمک می کند. این دستکش ویژه افرادی است که برای در دست گرفتن اشیا مشکل دارند. در مواردی که مشکلات روانی مانع از فعالیت دست می شود، کاربر این دستکش باید بتواند بدون صرف نیرو اشیا را در دست نگه دارد.

 

دستکش رباتیک ویس برای بیماران ALS

دستکش رباتیک نرمی که در مؤسسه ویس در حال توسعه است می تواند یکی از ابزارهای کمک کننده برای در دست گرفتن اشیاء باشد. این دستکش به بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، آسیب ناقص نخاعی یا سایر اختلالات دست کمک کند تا دوباره استقلال خود برای انجام کارهای روزمره و کنترل محیط را بدست آورند.

برای آشنایی بیشتر با دستکش نرم رباتیک ویژه‌ی بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، آسیب ناقص نخاعی و … به ویدیوی زیر نیز توجه کنید.

دستکشی رباتیک برای توانبخشی در منزل

حاصل تحقیق دکتری Alistair C. McConnell و تیم SOPHIA یک دستکش رباتیک نرم برای کاهش اثرات جانبی سکته است. این ابزار بازپروری به بیمار امکان بهبودی در محیط آسوده منزل را می‌دهد. همچنین پیگیری تغییرات فیزیکی، حرکتی و عصبی در این شرایط برای بیمار با تشویش کمتری همراه خواهد بود.

دستکش رباتیک توانبخشی سکته

لباس های پوشیدنی

این ربات پوشیدنی سبک وزن برای کمک به افرادی که از اختلالات عصبی عضلانی رنج می‌برند و بازگرداندن توانایی حرکت شانه آنها طراحی شده است. افراد مبتلا به بیماری‌های عضلانی همچون دیستروفی عضلانی، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و آسیب ناقص نخاعی در بسیاری موارد با کاهش قدرت حرکت شانه مواجه می‌شوند. این مشکل توانایی آنها برای انجام فعالیت روزمره را محدود و به طور قابل توجهی امید به زندگی بیماران را کاهش می‌دهد. این ربات پوشیدنی در مؤسسه ویس دانشگاه هاروارد توسعه یافته است تا از حرکت شانه این بیماران حمایت کند.

لباس بیرونی دانشگاه هاروارد

شرکت ReWalk Robotics یک اسکلت بیرونی نرم برای تحرک بیشتر بیماران سکته مغزی طراحی کرده است. یک حسگر روی یک پا، گام‌ها را اندازه گیری می‌کند و سامانه‌ای شبیه به کابل ترمز دوچرخه به حرکت پای دیگر کمک می‌کند. این پروژه با عنوان Restore soft-suit نتیجه همکاری بین ReWalk و مؤسسه Wyss هاروارد بوده است. این دستگاه پوشیدنی می‌تواند برای بیماران مبتلا به ام‌اس، ALS و پارکینسون نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اسکلت نرم Rewalk Robotics


در همین زمینه در مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی:

دستکش رباتیک منعطف برای فیزیوتراپی

راهکارهای نوآورانه‌ی توانبخشی برای کمک به قربانیان سکته و آسیب نخاعی


«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن