معرفی ربات ANYmal ویژه عملیات جست و جو و امداد و نجات

ربات امداد و نجات ANYmal بر اساس مبانی رباتیک توسعه یافته در دانشگاه ETH Zurich طراحی شده است. این ربات پیچیده‌ی چهارپا برای غلبه بر مشکلات زمین‌های ناهموار و شرایط سخت طراحی شده است. به لحاظ ظاهری ربات مشابه یک سگ است. در ادامه‌ی این مقاله از مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به معرفی این ربات می‌پردازیم.

معرفی ربات امداد و نجات ANYmal

ANYmal از فناوری آخرین رایانه‌های امروزی و سخت افزار قدرتمند استفاده می‌کند. این ربات برای کار به شکل خودکار در شرایط محیطی سخت سازگار شده است. حسگرهای تعبیه شده روی ربات به همراه سایر امکانات به ربات امکان انجام عملیات امداد و نجات، جست و جو و سایر عملیات نظارتی را می‌دهد. وزن این ربات ۳۰ کیلوگرم است.

طراحی چهارپا به معنای بهره بردن از امکانات مثبت حرکتی و انعطاف‌پذیری بالا در حرکت می‌باشد. با این وجود پاها نمی‌بایست به شکل مکانیکی معمول و با چرخ‌دنده و سایر اجزای مکانیکی حرکت کنند ( استفاده از این اجزا در ساخت بازوهای رباتیک معمول است). قسمت مربوط به هدایت حرکت و تحمل بار عملگر نامیده می‌شود. عملگرهای مکانیکی تنها توانایی ایجاد حرکت‌های آهسته با سرعت مشخص رادارا می‌باشند. به این شکل نیرویی که از برخورد پای ربات به زمین ایجاد می‌شود خنثی می‌گردد و حرکت تعادل خواهد داشت.

هدف از ساخت ربات ANYmal

با ساخت این ربات دانشمندان در پی طراحی سامانه‌ای هستند که توانایی تطبیق با شرایط سخت زمین در مکان‌های صنعتی را دارا باشد. گروه ANYbotics در طراحی ربات توجه ویژه‌ای به کیفیت حرکت داشتند. آن‌ها سامانه‌های ویژه‌ای برای طراحی حرکتی قدرتمند تعبیه نمودند. ربات حاصل می‌بایست ایمن باشد. همچنین تعمیر آن در صورت لزوم باید توسط یک کاربر قابل انجام باشد.

ربات ANYmal ویژه عملیات امداد و نجات

ویژگی‌های ربات ANYmal

  • شیوه‌های مختلف در گام برداشتن امکان حرکت در چند جهت، قرار دادن ایمن پا در محیط ناهموار، و حرکت سریع در مسیر‌های نسبتا هموار را فراهم می‌کند.
  • سامانه‌ی مفصلی ANYdrive امکان هدایت نیروی محرک و چرخش ۳۶۰ درجه آن را به ربات داده است. با این امکانات ربات قادر به انجام مانورهای پیچیده در مسیرهای ناهموار و صعب‌الوصول است.
  • فناوری LIDAR با فراهم کردن داده‌های سه بعدی دیداری امکان مکان‌یابی، مسیریابی و برنامه‌ریزی حرکت را فراهم می‌کند.
  • سامانه‌ی قابل تغییر تعبیه شده روی قسمت سر امکان حرکت آن را بوجود می‌آورد.
  • به کارگیری فیبر کربن و آلومینیوم سبب کاهش وزن ربات با حفظ نیرومندی آن می‌گردد.
  • ربات ANYmal به خوبی در برابر گردوغبار و نفوذ آب عایق‌بندی شده است. بدنه سخت و محکم آن ربات را از آسیب‌های ناشی از ضربه محفوظ می‌دارد.
  • رایانه و تجهیزات سوار بر ربات امکان انجام محاسبات مانند بهینه‌سازی‌های پیچیده و پردازش تصویر را بوجود می‌آورد. باتری‌های ربات تا ۴ ساعت کار مداوم و خودکار ربات ANYmal را پشتیبانی می‌نماید.

گروه پژوهشی ربات ANYmal

گروه ANYmal Research تجهیزات سخت افزاری ربات را طراحی کرده و توسعه می‌دهد. این ربات بر پایه آن‌چه پیشتر در دانشگاه ETH Zurich و ANYbotics توسعه یافته، بنا نهاده شده است. گروه توسعه دهنده به نرم‌افزار هدایت، شبیه‌سازی‌ها، مستندات و پشتیبانی ربات دسترسی کامل دارند. این گروه امتیاز کامل طرح را برای خود حفظ کرده است و در انتشار و محفوظ نگاه داشتن اطلاعات آن آزاد است.


بیشتر بخوانیم:
پیشگامان علم رباتیک و اختراعات آنان را بشناسیم

معرفی ربات‌های زیست تقلید


منیع: wevolver

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن