همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده (بخش نخست)

هوش مصنوعی چیست؟ آیا با مفهوم AI آشنایی دارید؟ در این مقاله هوش مصنوعی را به زبان ساده معرفی می‌کنیم. در ادامه کاربردهای AI را خواهیم خواند. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده

مفهوم هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی شامل یادگیری ماشین ،یادگیری عمیق و سایر قابلیت‌های برنامه‌نویسی است. سامانه‌های هوش مصنوعی امروزی به دنبال پردازش یا پاسخگویی داده مشابه روش انسان هستند. این یک تعریف کلی است. در واقع تعریف‌های AI گسترده است چراکه پروژه‌های هوش مصنوعی متنوعی وجود دارد. می‌توان پروژه‌های هوش مصنوعی را به دو دسته کلی طبقه‌بندی کرد:

هوش مصنوعی عمومی (General AI): هدف هوش مصنوعی عمومی تقلید رفتار و استنتاج انسان است. برای توسعه‌دهندگان آزمون تورینگ (Turing Test) اهمیت زیادی دارد. هدف توسعه‌دهندگان طراحی سامانه هوش مصنوعی مشابه هوش و رفتار انسان است. این نوع هوش مصنوعی در کاربرد خاصی استفاده نمی‌شود. سامانه‌های هوش مصنوعی عمومی تنها برای فروش محصولات و به نمایش گذاشتن قابلیت‌های ماشین به کار می‌رود. برای نمونه می‌توان دستیار شخصی هوشمند کورتانا (Cortana) و سیری (Siri) را نام برد. دستیارهای مجازی در تعامل با انسان دارای محدودیت هستند بنابراین کاربرد محدودی دارند.

آزمون تورینگ روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین است. آزمون به این صورت انجام می‌گیرد که یک شخص به عنوان قاضی با یک ماشین و یک انسان به گفتگو می‌نشیند و سعی در تشخیص ماشین از انسان دارد. در صورتی‌که ماشین بتواند قاضی را به گونه‌ای فریب دهد که در قضاوت خود دچار اشتباه شود، توانسته است آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد.

هوش مصنوعی محدود (Narrow AI): هوش مصنوعی محدود بر مسئله و شرایط خاصی تمرکز دارد. این نوع هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده و استنتاج طراحی می‌شود. حتی استنتاج ماشین‌ها از انسان بهتر است. نرم‌افزار ترجمه خودکار زبان اسپانیایی به انگلیسی و نرم‌افزار تجزیه و تحلیل سهام برای سرمایه‌گذاری نوعی هوش مصنوعی محدود هستند. این نوع کاربردها با این‌که خیلی قابل توجه نیستند ولی نسبت به هوش مصنوعی عمومی کاربردی‌تر هستند.

همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده

از سوی دیگر هوش مصنوعی را از لحاظ چگونگی عملکرد می‌توان به دو دسته طبقه‌بندی کرد. این نوع طبقه‌بندی، پیچیدگی سامانه هوش مصنوعی و هزینه‌های نهایی نرم‌افزار را مشخص می‌کند. نخستین پرسش که درباره نرم‌افزار هوش مصنوعی یک شرکت پرسیده می‌شود این است که سامانه از طریق استنتاج یاد می‌گیرد یا از طریق آموزش؟

آموزش (Training) : سامانه‌های AI مبتنی بر آموزش به‌گونه‌ای هستند که در طول زمان یاد می‌گیرند و مجموعه داده‌ها و بخش‌های پردازش خود را تطبیق می‌دهند تا کارآیی خود را بالاتر ببرند. این نوع سامانه‌ها به توان محاسباتی زیادی نیاز دارند. به همین دلیل در سامانه‌های هوش مصنوعی تجاری، مرحله آموزش بسیار ساده در نظر گرفته می‎شود.

هوش مصنوعی استنتاجی (Inference): یک سامانه AI استنتاجی به مشاهده داده و نتیجه‌گیری طی چند مرحله کاملا دقیق می‌پردازد. برای نمونه، با هدف اعلام نتایج یک مسابقه، فرآیند استنباط سامانه AI، نتایج مسابقه راشناسایی می‌کند. برای یافتن نتایج از مجموعه داده‌های قابل اعتماد استفاده می‌شود. نتایج تیم‌های موجود در فهرست تیم‌های مسابقه مقایسه می‌شوند و نتایج به صورت گفتار گزارش می‌شود. با این حال سامانه‌های AI استنتاجی در طول زمان توانایی خود را بهبود نمی‌دهند. توان محاسباتی کمتری نیاز دارد و در نتیجه هزینه کمتری صرف خواهد شد.

همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده

این روزها هوش مصنوعی در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

دستیاران صوتی: دستیاران مجازی هوشمند سیری و کورتانا و الکسا (Alexa) در حال رشد هستند. دیگر قالب‌ را می‌توان چت ربات‌ها دانست. این ربات‌ها پیام‌های وبسایت‌ها را مدیریت می‌کنند.

ترجمه: ترجمه تنها برای تبدیل زبانی به زبان دیگر نیست بلکه نرم‌افزارها به ترجمه تصویر و شی و گفتار به داده می‌پردازند. داده‌ها در الگوریتم‌های متنوعی کاربرد دارند.

سامانه‌های پیش‌بینی: این سامانه‌ها داده‌های آماری را تجزیه و تحلیل می‌کنند و نتایج مفیدی برای دولت و سرمایه‌گذاران و پزشکان و هواشناسان اعلام می‌کنند.

بازاریابی: سامانه‌های بازاریابی AI رفتار خریداران را بررسی می‌کنند و روش‌ها و محصولاتی را انتخاب می‌کنند که با رفتار خریداران منطبق باشد. در حال حاضر نقاط مشترکی میان دستیاران صوتی و سامانه‌های بازاریابی وجود دارد. هر دو روش‌های جذب مشتری را در زمینه بازاریابی دنبال می‌کنند.

پژوهش: امکان جستجوی اطلاعات موردنظر در اسناد و مطالعات پیچیده با سرعت بالاتر از موتور جستجوی گوگل در موتور جستجوی IRIS

آگاهی : سامانه‌های آگاهی‎دهنده هوش مصنوعی وقایع غیر معمول را گزارش می‌دهند. یکی از کابردهای پیچیده آن شناسایی سرقت است که رفتارهای غیرعادی را اعلام می‌کند. خودروهای خودران از دیگر کاربردهای هیجان‌انگیز فناوری AI است که از این سامانه‌ها برای تشخیص خطر و واکنش مناسب در برابر خطر استفاده می‌شود.

نرم‌افزار ویرایش: برای ویرایش و بهبود کیفیت تصاویر و متن‌ها


در زمینه کاربردهای هوش مصنوعی بیشتر بخوانید:
>>فیسبوک با کمک هوش مصنوعی سرعت ترجمه را نه برابر بهبود میدهد
>>هوش مصنوعی گوگل با نگاه کردن به طرحهای شما نقاشی میکشد
>>همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده (بخش دوم)


منبع: digitaltrends

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن