PROPHELIX : ساخت نمایشگر ساده تصاویر هولوگرافیک سه‌بعدی

نمایشگر هولوگرافیک سه‌بعدی PROPHELIX از خاصیت ماندگاری تصویر (POV) برای نمایش تصاویر سه‌بعدی بهره می‌برد. طراح این دستگاه از الگوهای مارپیچ چراغ‌های LED و چرخش یک موتور با سرعت معین برای ایجاد تصویر سه‌بعدی استفاده کرده است. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

نمایشگر هولوگرافیک سه‌بعدی PROPHELIX

ماندگاری دید، ماندگاری تصویر و یا تداوم دید به انگلیسی persistence of vision و به اختصار POV گفته می‌شود. نظریه ماندگاری دید می‌گوید پس از مشاهده تصاویر از محیط اطراف، تصویر برای حدود یک شانزدهم ثانیه بر روی شبکیه چشم، باقی می‌ماند. هنگامی‌که یک شی توسط انسان دیده شود از آن شی یک نگاشت شیمیایی در شبکیه چشم برای مدت زمان کوتاهی باقی می‌ماند که باعث می‌شود که یک سری تصاویر توسط مغز به صورت پشت سر هم با سرعت معین عبور کنند و یک تصویر دارای حرکت را ایجاد نمایند.

دستگاه PROPHELIX در هوا با سرعت مشخصی حرکت می‌کند به‌گونه‌ای که چشم انسان تصور می‌کند نورهای چشمک‌زن به صورت یک تصویر ثابت هستند. اگرچه با این فناوری تصاویر دوبعدی به اندازه کافی جالب هستند اما Gelstronic طراح دستگاه PROPHELIX تصمیم گرفت که عمق تصویر به نمایشگر خود بیافزاید.

نمایشگر هولوگرافیک سه‌بعدی PROPHELIX

او در یک الگوی مارپیچ از 12 مدار شامل چراغ‌های LED استفاده کرد تا به جای تصویر دوبعدی، تصاویر سه‌بعدی به نمایش درآید. الگوی چراغ‌های LED در این نمایشگر از طریق برد میکروکنترلر Propeller کنترل می‌شود. شارژ دستگاه با شارژر بی‌سیم که برای گوشی‌های هوشمند به کار می‌رود، انجام می‌شود. همچنین برد آردوینو مدل Pro Mini نیز برای کنترل سرعت چرخش دستگاه به کار می‌رود. برای چرخش از مولتی‌کوپتر و موتور بدون جاروبک استفاده شده. شما می‌توانید جزییات ساخت این نمایشگر هولوگرافیک سه‌بعدی را در تارنمای instructables دنبال کنید.


در زمینه فناوری هولوگرافیک سه‌بعدی بیشتر بخوانید:
>>با کشیدن هولوگرام های ارتجاعی، تصاویر در حال نمایش را تغییر دهید
>>نمایشگر سه بعدی JOLED با پیکسل های شناور در هوا
>>با تنها یک مکعب رنگی اشیای مجازی را به دنیای واقعی بیاورید


منبع : arduino.cc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن