با کشیدن هولوگرام های ارتجاعی، تصاویر در حال نمایش را تغییر دهید

دانشمندان دانشگاه پنسلوانیا (Pennsylvania) هولوگرام‌ دارای خاصیت کشسانی توسعه‌ داده‌اند که با کشیده شدن این هولوگرام‌ها تصاویر در حال نمایش تغییر می‌کند. پژوهشگران بر این باورند که این هولوگرام‌های کشسانی در زمینه واقعیت مجازی و صفحه‌‌نمایش‌های تخت و ارتباطات نوری کاربرد دارند. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

با کشیدن هولوگرام های ارتجاعی، تصاویر در حال نمایش را تغییر دهید

هنگامی‌که هولوگرام دارای خاصیت کشسانی کشیده می‌شود، می‌توان تصویر در حال نمایش را تغییر داد. هولوگرام‌های رایج در واقع شامل تصاویری هستند که با تغییر زاویه دید، تصاویر دوبعدی را به‌صورت سه‌بعدی نمایش می‌دهند. پیکسل‌های هر هولوگرام امواج نوری را پراکنده می‌کنند. با برخورد امواج نوری تصویری ایجاد خواهد شد که دارای عمق است و به صورت تصویر سه‌بعدی به نظر می‌رسد.

دانشمندان در دانشگاه پنسلوانیا فیلادلفیا پیش از این هولوگرام‌هایی از جنس میله‌های بسیار نازک طلا در مقیاس نانومتر یا یک میلیاردم متر ساخته‌بودند که در فیلم‌های دارای خاصیت کشسانی از جنس سیلیکون تعبیه شده بودند. هولوگرام‌های جدید از نوع متاسطح (meta surface) هستند. این نوع هولوگرام امواج نوری را با ساختار بسیار ریز خود که کوچکتر از طول موج نور است دستکاری می‌کند.

همچنین پژوهشگران پیش از این یک لنز با جنس متاسطح توسعه داده‌اند. این نوع لنز با کشیده شدن، قابلیت بزرگنمایی دارد. آن‌ها تصمیم گرفتند رفتار هولوگرام از جنس متاسطح را در لحظه کشیده شدن بررسی کنند. با کشیده شدن هولوگرام، تصویر بزرگتر و در فاصله دورتر نمایش داده می‌شد. پس از آن، از هولوگرام با چندین لایه استفاده کردند که شامل تعدادی تصویر مختلف بود. هرکدام از هولوگرام‌ها کشیده می‌شد یک تصویر به جای تصویر پیشین نمایش می‌داد.

دانشمندان در آزمایش، هولوگرام‌های دولایه ساختند که هنگام کشش میان تصاویر که اعداد «ONE» و «TWO» را نشان می‌دهند تغییر می‌کنند. همچنین با خلق هولوگرام‌های سه‌لایه تصویر نمایشی میان تصاویر مثلث و مربع و پنج ضلعی تغییر کرد. پژوهشگران بیان کردند که هولوگرام‌های شامل تعداد زیادی تصویر برای فشرده کردن حجم عظیمی از اطلاعات می‌توانند به کار روند. چنین هولوگرام‌هایی حتی برای نمایش انیمیشن‌های سه‌بعدی کاربرد دارند. هم‌اکنون دانشمندان در تلاش هستند هولوگرام‌هایی توسعه‌دهند که به جای کشیده شدن با سیگنال‌های الکتریکی تصاویر خود را تغییر دهند.

در حال حاضر اندازه دستگاه‌های واقعیت مجازی بزرگ هستند چرا که سامانه‌های نوری این دستگاه‌ها اندازه بزرگی دارند. با استفاده از هولوگرام‌های کشسانی صفحه‌نمایش‌های واقعیت مجازی به اندازه نمایشگرهای تخت نازک، اندازه کوچکی پیدا می‌کنند. شما می‌توانید اندازه عینک‌های واقعیت مجازی آینده را به اندازه عینک‌های معمولی امروزی تصور کنید. در کاربرد نمایشگرهای تخت و ارتباطات نوری نیز با وجود هولوگرام‌های جدید پیشرفت زیادی شاهد خواهیم بود. پژوهش‌های آینده به تصاویر هولوگرام، رنگ اضافه خواهد کرد و کیفیت تصاویر نیز افزایش داده می‌شود.


در زمینه فناوری هولوگرام سه‌بعدی بیشتر بخوانید:
>>دستیار مجازی کورتانا مایکروسافت در قالب هولوگرافیک سه‌ بعدی
>>مایکروسافت عینک شما را به صفحه نمایش هولوگرافیک تبدیل می‌کند
>>محصول جدید شرکت Daqri : چاپ سه بعدی اجسام با استفاده از تمام نگار


منبع: spectrum

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن