پای مصنوعی هوشمند برای پیمودن سراشیبی و پله و انجام فعالیت های فیزیکی

ساخت پای مصنوعی هوشمند برای حرکت در هر نوع محیط و انجام همه نوع فعالیت هدف پژوهشگران آزمایشگاه مکانیک دانشگاه Vanderbilt است. برای آشنایی با قابلیت‌های این پای مصنوعی مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی را دنبال نمایید.

پای مصنوعی هوشمند

پای مصنوعی هوشمند دانشگاه Vanderbilt را بشناسید

Mike Sasser در سمت یک مشاور برنامه‌ای بسیار فشرده در طول روز دارد. به صورت کلی تشخیص پای مصنوعی وی دشوار است. در طی سالیان وی چنان به استفاده از این پا آموخته شده، که به راحتی از آن استفاده می‌کند.

اما حتی فردی که سال‌ها از پای مصنوعی استفاده کرده است، در مواجهه با زمین ناصاف و پله باید احتیاط کند. چراکه در این شرایط احتمال از دست رفتن تعادل و زمین خوردن افزایش می‌یابد. در طول چند سال Mike Sasser به آزمایشگاه مکانیک دانشگاه Vanderbilt مراجعه می‌کند. در این مکان یک قوزک مصنوعی پا را آزمایش می‌کنند. این عضو مصنوعی هوشمند با کاربر حرکت می‌کند.

اعضای مصنوعی عموما غیر قابل انعطاف هستند. به عبارت دیگر کاربر نمی‌تواند شکل عضو را برای عبور از موانع متناسب با مانع تغییر دهد. بسیاری کاربران برای جبران خم نشدن پا، آن را در هوا تاب می‌دهند.

به گفته‌ی Mike Sasser پاهای مصنوعی هیدرولیک که بدون ریزپردازنده کار می‌کنند درعین سنگینی ناراحت هستند. این پای جدید محصولی متفاوت است. سامانه‌های تعبیه شده پا و کف را از زمین جدا می‌کند. قطعا این پا طرفدارانی خواهد داشت.

سازندگان پای مصنوعی هوشمند دانشگاه Vanderbilt

این پا محصول آزمایشگاه استاد مهندسی مکانیک، پروفسور Michael Goldfarb و استاد مهندسی الکترونیک، فیزیک پزشکی و توانبخشی پروفسورH. Fort Flowers است. وی همچنین مدیر مرکز مهندسی توانبخشی و فناوری‌های کمکی(Center for Rehabilitation Engineering and Assistive Technology) نیز هست. وی در ارتباط با پای مصنوعی قربانی حمله‌ی کوسه، Craig Hutto، شناخته شده است. نام وی همچنین در ارتباط با نخستین ربات پوشیدنی قابل حمل یا اسکلت بیرونی Indego شناخته شده است.

این پا یک موتور کوچک، عملگر، چنیدن حسگر و مدار الکتریکی خاصی دارد. این تجهیزات یا پا را روی زمین نگاه می‌دارد و یا متناسب با مکان راه رفتن، وضعیت آن را تغییر می‌دهد.

به گفته‌ی پروفسور Goldfard مشکل خم نشدن پا بسیار معمول است. در حقیقت کاربران پاهای مصنوعی برای حفظ راحتی خود تنها از یک نوع کفش استفاده می‌کنند. آن‌ها کفشی که بهتر با پایشان سازگار شود را انتخاب می‌کنند.

دکتر Goldfard بیان داشت که پای مصنوعی ساخته شده توسط گروه وی خود را با هر نوع کفشی وفق می‌دهد. با این پا کاربر می‌تواند از پله‌ها بالا و پایین رود. با این پای مصنوعی حتی می‌توان روی شیب حرکت کرد. دستگاه خود موظف است نوع حرکت کاربر را تشخیص دهد و بر حسب آن موقعیت پا را تنظیم نماید.

چرا پای مصنوعی هوشمند؟

Harrison Bartlett پژوهشگر مقطع دکتری آزمایشگاه بازخوردهای استفاده از پای مصنوعی را جمع‌آوری می‌کند. وی از این داده‌ها برای تنظیم پای مصنوعی بهره می‌برد. وی همچنین با بیش از ۱۰۰ کاربر پای مصنوعی مصاحبه کرده است. هدف او دریافت نکاتی است که یک پای مصنوعی را به موفقیت می‌رساند. وی بیان کرد:

من با فردی صحبت کردم که رستوران مورد علاقه‌اش بالای مسیری طولانی از پله‌ها بود. وی ۱۰ سال به آن مکان نرفته بود. فردی دیگر در شهربازی روی صندلی نظاره‌گر استفاده‌ی اعضای خانواده از بازی‌های ماشین سواری بود. وی اطمینان نداشت که با پای مصنوعی خود توانایی هدایت ماشین بازی را دارد یا نه. ما دوست داریم افراد به کلیه‌ی فعالیت‌های مورد علاقه‌ی خود بپردازند.


بیشتر بخوانیم:

اعضای مصنوعی هوشمند و یادگیری ماشین

تأیید اسکلت بیرونی Indego برای کاربری کلینیکی و شخصی


منبع: techexplore

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن