پزشکی دقیق : بهترین رویکرد مقابله با سرطان (بخش دوم)

امروزه پزشکی نفرگرا (پزشکی دقیق یا پزشکی شخصی) از بهترین رویکردهای مقابله با سرطان به شمار می‌آید. با وجود رشد استارتاپ‌هایی که خدمات پزشکی شخصی متناسب با ژنتیک هر فرد را ارائه می‌دهند، دولت‌ها و سازمان‌های نظارتی باید متناسب به این خواسته‌ها پیش بروند تا بتوانند مدیریت و کنترل درستی بر این حوزه داشته باشند. در این مقاله با مفهوم پزشکی دقیق (Precision Medicine) و نفرگرا آشنا خواهیم شد و پتانسیل‌ها و معضلات آن را بررسی می‌کنیم. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

پزشکی دقیق یا نفرگرا (Precision Medicine) : بهترین رویکرد مقابله با سرطان

برای بیماری سرطان، زمان اهمیت زیادی دارد. اگر بیماری در مراحل نخست تشخیص داده شود شانس درمان افزایش می‌یابد. پزشکان از اهمیت موضوع آگاه هستند اما معرفی فناوری‌های نوآورانه بسیار مشکل است. علت وجود سیستم بروکراتیک به عنوان محیط‌های نظارتی بخش مراقبت پزشکی است. از طرفی دیگر جامعه‌ی پزشکی نیز به فناوری‌های جدید دید خوبی ندارد. با این حال فناوری‌های تحول آفرین و دردسترس مردم تغییر زیادی ایجاد کردند. بسیاری از شرکت‌های فعال در زمینه‌ی درمان به صورت مستقیم به بیماران درمان‌هایی را ارائه می‌کنند. مردم تجربه‌های خود را در مورد انواع بیماری‌ها به اشتراک می‌گذارند. شبکه‌های اجتماعی در راستای معرفی و به اشتراک‌گذاری بیماری سرطان و پژوهش‌های مرتبط رشد کرده‌اند. حتی در بیماری‌های دیگر مانند دیابت جامعه‌ی wearenotwaiting نقش مهمی در ایجاد یک پانکراس مصنوعی داشته است.

ژنتیک، ژنومیک، نانوفناوری و درمان‌های هدفدار بیماری سرطان

در علم تومورشناسی، روش‌های متنوعی برای مقابله با سرطان وجود دارد. از سوی دیگر پزشکان داروهایی را موردبررسی قرار دادند که تنها به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند و بافت‌های دیگر را آسیب نمی‌زنند برای نمونه می‌توان سرطان دهانه‌ی رحم را نام برد. در حوزه‌ی در حال رشد نانوفناوری، پژوهشگران سوییسی، روش نانوذرات مغناطیسی را توسعه داده‌اند. در این روش سلول‌های سرطانی، خود را نابود می‌کنند بدون آن‌که به بافتی سالم آسیب بزند. روش‌های شیمی‌درمانی و پرتودرمانی بر بافت‌های سالم تاثیر دارند.

از سوی دیگر پزشکان در تلاش هستند که با علم ژنتیک به جنگ بیماری سرطان بروند. با این روش درمان‌های شخصی و مختص هر فرد روی کار می‌آید. شاید عجیب باشد که نمونه‌‌ی بافت‌برداری (biopsy) از تومور را به یک شرکت ارسال کنیم و آن‌ها دی‌ان‌ای سلول‌های سرطانی را استخراج کنند و جهش آن را بیابند. شرکت توالی ژنوم illumina در راستای یافتن ژن‌های جهش‌یافته که در بیماری سرطان اثر دارند فعالیت می‌کند. همچنین این شرکت روش بافت‌برداری مایع را معرفی کرده که مانند یک آزمایش خون است و قادر به شناسایی انواع سرطان در مراحل بسیار اولیه است.

شرکت‌های بزرگ فناوری مانند گوگل و مایکروسافت و IBM و برخی استارتاپ‌ها از جمله Turbine مجارستانی، به تازگی به پژوهش‌های مربوط به سرطان وارد شده‌اند. آن‌ها راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای درمان‌های شخصی ارائه می‌دهند. شرکت IBM از واتسون (Watson) برای پژوهش‌های انکولوژی استفاده می‌کند. شرکت گوگل نیز پروژه‌ی Deepmind را در همین راستا به کار برده است. همچنین مایکروسافت نیز پروژه‌ی Hanover را با بررسی همه مقاله‌ها و پیش‌بینی داروهای موثر به کار گرفته است.

هدایت پزشکی دقیق لازم است

همانطور که شرکت‌های ارائه دهنده درمان‌های اختصاصی روز به روز در حال رشد هستند نیاز است که بر این زمینه مدیریت انجام شود. در این راستا برنامه‌ی Precision Medicine for Me اطلاعات استارتاپ‌ها و محصولات آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. همکاری جامعه‌ی پزشکی و پرشکی دقیق اهمیت دارد. الگوریتم‌های یادگیری عمیق نیز در تلاش است رابطه‌ی میان جهش‌ها و سلول‌های سرطانی را مشخص کند.

پزشکی دقیق یا نفرگرا (Precision Medicine) : بهترین رویکرد مقابله با سرطان


بیشتر بخوانید:
>>پزشکی دقیق : بهترین رویکرد مقابله با سرطان (بخش نخست)
>>تشخیص زودهنگام سرطان با فناوری نانو
>>عملکرد بسیار خوب سامانه‌ی رایانه‌ای Watson در مبارزه با سرطان


منبع: medicalfuturist

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن