با جذاب ترین محصولات چاپ سه بعدی آشنا شوید

پیشرفت فناوری چاپ سه بعدی در سال‌های اخیر بسیار سریع بوده است. برای آگاهی از اخبار به روز در این زمینه و با پیگیری روزانه مطلب همواره محصولات جدیدی را خواهیم یافت. در صورتیکه به این فناوری علاقمند هستید و تمایل به آشنایی با خودروها، موتورها و تجهیزات توانبخشی چاپی را دارید با ما در مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

برترین محصول چاپ سه بعدی در حمل و نقل

ماشین‌های چاپ شده با فناوری چاپ سه بعدی یکی از محصولات جذاب چاپ سه بعدی هستند. یکی از نخستین ماشین‌های چاپ شده Urbee‌ نامیده می‌شد. این ماشین با وزنی در حدود نیمه وزن ماشین‌های معمول، استحکام بالایی در حد فولاد داشت اما تولید آن ۲۵۰۰ ساعت زمان نیاز داشت.

در سال ۲۰۱۴ ماشین Strati توسط Local Motors با همکاری Cincinnati Incorporated و Oak Ridge National Laboratory ساخته شد. این ماشین الکتریکی کوچک با نیروی الکتریسیته کار می‌کند و برای استفاده در محیط شهری مناسب است. در آن هنگام ساخت ماشین به بیش از ۴۰ ساعت زمان نیاز داشت. سازنده این میزان را به کمتر از ۲۴ ساعت رسانیده و پژوهش برای کاهش زمان به ۱۰ ساعت ادامه دارد. سرعت این ماشین به ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

Divergent 3D یکی دیگر از شرکت‌های ساخت ماشین‌های چاپ شده است که با قدرت ۷۰۰ اسب بخار(توانی بیش از ۵ مگاوات) و وزنی بیش از ۰.۶ تن در رده‌ی ماشین‌های معمول قرار دارد. ضمن اینکه امکان استفاده از این ماشین در بزرگ راه‌ها نیز وجود دارد. همه قطعات این ماشین چاپی نیستند اما سازنده آن را ادغامی از ویژگی های مورد علاقه خود در ماشین‌های متفاوت می‌داند.

برترین محصول چاپ سه بعدی در صنعت هوا و فضا

سامانه پرتاب به فضا یا SLS توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند. در سال‌های اخیر قسمت‌هی مختلف موتور SLS با چاپ سه بعدی ساخته می‌شود. از جمله این اجزا pogo accumulator یا سامانه بهینه کننده حرکت سوخت است که با از بین بردن لرزش‌های داخل موتور به پایدار شدن حرکت موشک کمک می‌کند.

با چاپ سه بعدی این قسمت هزینه‌ی ساخت این قطعه ۳۵ درصد کاهش یافته، بیش از صد اتصال جوشکاری شده از موتور حذف شده و از زمان ساخت ۸۰ درصد کاسته شده است. از آن‌جا که اتصلات جوشکاری شده به بررسی مجدد و احتمالا اصلاح نیاز دارند، روش جدید ساخت به نظر نوید بخش می‌رسد. ساخت این قطعات بخشی از برنامه‌ی RS-25 است که موتورهای موشکی آن توسط Aerojet Rocketdyne ساخته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه آزمایش‌های اخیر SLS به این صفحه مراجعه نمایید.

چاپ سه بعدی در ابعاد کوچک

چاپ سه بعدی قابلیت ساخت ابزارهای بسیار کوچک را هم فراهم می‌کند. به طور نمونه می‌توان از این دریل کوچک یاد کرد. این وسیله توسط Lance Abernethy اهل نیوزلند ساخته شده است. این وسیله ۱۷ میلیمتر ارتفاع، ۷.۵ میلیمتر عرض و ۱۳ میلیمتر طول دارد. برای غلبه بر بزرگترین چاش ساخت این وسیله کوچک، سرهم کردن آن، حدود ۳ ساعت زمان صرف شده است.

چاپ سه بعدی ایمپلنت استخوانچه‌ی گوش

در حقیقت با چاپ سه بعدی می‌توان به ابعاد کوچک‌تر نیز دست یافت. ترکیب این دقت با مواد مناسب ایمپلنت‌ها می‌تواند به ساخت ایمپلنت‌های بسیار دقیق بینجامد. این ادوات را می‌توان برای هر فرد بهینه نمود. از نمونه‌های این فناوری باید به ایمپلنت استخوانچه‌های گوش اشاره کرد. این سه استخوان در گوش میانی قرار دارند و با انتقال نوسات صوتی به پرده‌گوش به شنیدن اصوات کمک می‌کنند.

برخی از مشکلات شنوایی به آسیب دیدگی این استخوان‌ها مربوط است. برای درمان این مشکل یک ایمپلنت جایگزین استخوان آسیب دیده می‌شود. در این جراحی امکان شکست بسیار بالاست. یکی از دلایل آن می‌تواند جانیفتادن درست ایمپلنت باشد. با وجود ساخت دستی این عضو در اتاق جراحی، ایمپلنت ممکن است دقیقا اندازه‌های استخوان پیشین را نداشته باشد.

ایمپلنت استخوانچه گوش محصول چاپ سه بعدی

این فرض دکتر Jeffrey D. Hirsch از دانشگاه مریلند را بر آن داشت که با فناوری چاپ سه بعدی ایمپلنت مناسب هر بیمار را طراحی کند. آمایش جازدن ایمپلنت خارج از بدن امیدوار کننده است اما پژوهش‌ها برای چاپ استخوانچه  از مواد مناسب همچنان ادامه دارد. برای مطالعه بیشتر به این صفحه  یا این گزارش مراجعه نمایید.

چاپ سه بعدی تجهیزات توانبخشی

اعضای مصنوعی و تجهزات توانبخشی ساخته شده با چاپ سه بعدی دسته‌ی دیگری از محصولات مهم چاپ سه بعدی هستند. یکی از محصولات مهم این دسته اسکلت‌های بیرونی هستند. اسکلت Scott Summitt به کمک Ekso Bionics یک محصول نمونه در این حوزه است. این وسیله کاملا روی بدن فرد پوشیده می‌شود و به افرادی با آسیب نخاعی اجازه‌ی راه رفتن می‌دهد. Amanda Boxtel یکی از افرادی بود که به کمک این اسکلت‌های بیرونی پس از سال‌ها بدون استفاده از ویلچر راه می‌رود.

محصول چاپ سه بعدی

از دیگر تولیدات چاپ سه بعدی دست‌های مصنوعی هستند.  افراد بسیاری با در اختیار داشتن طرح‌های دست‌های چاپی در این زمینه فعالیت می‌کنند. Michael Campos تنها یکی از این افراد است. یکی از شاخص‌ترین مثال‌ها بنیاد e-Nable است که به شکل گسترده طرح‌های دست‌های چاپی را در اختیار افراد علاقمند قرار می‌دهد. این بنیاد با مشارکت افراد علاقمند برای افراد نیازمند به یک دست کمکی، دست مصنوعی چاپ می‌کند.آشنایی با برنامه ی کاربردی e-NABLE Web Centralدست‌های بنیاد e-Nable‌ معمولا به روش مکانیکی کار می‌کنند. در بیشتر موارد دست‌ها برای افرادی که توانایی استفاده از انگشت، مچ یا آرنج را ندارند مفید هستند. برای آشنایی با انواع مدل‌های ارائه شده به این نوشتار مرجعه نمایید.

بنیاد e-Nable به منظور فراهم ساختن امکان ارتباط بین اعضای خود، شامل توسعه دهندگان، تولید کنندگان و مصرف کنندگان یک وبگاه اینترنتی و یک برنامه کاربردی تلفن همراه معرفی نموده است. دستوالعمل استفاده از این برنامه در این صفحه موجود است. با کمک این برنامه افراد علاقمند می‌توانند در فرآیند طراحی، ساخت و پخش محصولات کمک کنند. تولید کنندگان عمدتا افرادی هستند که به چاپگر سه بعدی دسترسی دارند. با این وجود در وبگاه بنیاد از کلیه‌ی افراد علاقمند به کمک در زمنیه‌های مختلف دعوت شده است.

۳۶۱۱۸۱-glasgow-3d-printer-makes-rinoa-meisak-new-prosthetic-pink-hand-credit-step-3d

سخن نهایی

در آخر باید پیشرفت فناوری چاپ سه بعدی در ابعاد مختلف را ستودنی دانست. با ظهور این فناوری بسیاری از آینده نگران آن را یکی از تاثیرگذارترین فناوری‌های قرن بیست و یکم دانسته بودند. اکنون با حضور این فناوری در عرصه‌های مختلف شاهد تحقق این پیشگویی‌ها هستنیم.


بیشتر بخوانیم:

با کاربردهای چاپ سه بعدی در ابعاد مختلف زندگی آشنا شوید

آیا فرآیند چاپ سه بعدی برای انسان ضرر دارد؟


منبع: 3dprint، asme، technologyreview

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن