استفاده از چاپ سه بعدی برای تولید پارچه‌های فضایی

Raul Polit Casillas یک مهندس سامانه (systems engineer) در آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا واقع در کالیفرنیا است. او و همکارانش در حال طراحی پارچه‌های فلزی پیشرفته برای کاربردهای فضایی هستند. برای آشنایی با فعالیت‌های این گروه با مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

استفاده از چاپ سه بعدی برای تولید پارچه‌های فضایی

این پارچه‌ها برای استفاده در آنتن‌های بزرگ و سایر وسایلی که قابلیت تغییر شکل و اندازه دارند، مفید است زیرا قابل تا شدن هستند و شکل‌شان به آسانی قابل تغییر است. همچنین می‌توان از این پارچه به عنوان پوشش محافظ سفینه‌های فضایی در برابر شهاب سنگ‌ها، لباس فضانوردان و گرفتن اجسام روی سطح سایر سیارات استفاده کرد. یک پتانسیل بالقوه‌ی این پارچه به کاربردن آن به عنوانی عایقی برای سفینه‌های فضایی در قمرهای یخی همانند قمر Europa سیاره‌ی مشتری است.

نمونه‌ی اولیه‌ای که Polit Casillas و همکارانش تولید کرده‌اند شبیه یک زره زنجیری (chain mail) است که از مربع‌های نقره‌ای کوچک که محکم به هم وصل شده‌اند، تشکیل شده است. این پارچه با دست بافته نشده است بلکه با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و به صورت یک تکه چاپ شده است.

این محصول با به کار بردن یک روش تولید افزایشی (additive manufacturing) که تحت عنوان چاپ سه بعدی شناخته می‌شود و در یک مقیاس صنعتی ساخته شده است. بر خلاف روش‌های رایج تولیدی که در آن‌ها قطعات به هم جوش داده می‌شوند، در روش تولید افزایشی مواد لایه به لایه روی هم قرار می‌گیرد تا جسم مورد نظر ساخته شود. این قابلیت موجب کاهش قیمت و افزایش توانایی خلق محصولات منحصر به فرد می‌شود.

استفاده از چاپ سه بعدی برای تولید پارچه‌های فضایی

هدف این گروه نه تنها به کار گیری این پارچه‌ها در فضاست بلکه آن‌ها می‌خواهند امکان تولید آن‌ را در فضا نیز فراهم آورند. Polit Casillas گفت در آینده‌ای نه چندان نزدیک ممکن است فضانوردان بتوانند موادی را که مورد نیازشان است، چاپ کنند. آن‌ها حتی ممکن است توانایی بازیافت مواد فرسوده و استفاده‌ی مجدد از این مواد را داشته باشند. هنگامی که فضانوردان در فضا هستند و تنها موادی که از زمین با خود برده‌اند در دسترس‌شان است، حفظ منابع بسیار اهمیت دارد.


بیشتر بخوانید:

>>تلاش ناسا برای پرورش گیاهان در فضا


منبع: jpl.nasA

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی » مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن