13 مفهوم مهم در کشاورزی هوشمند (بخش دوم)

در سال 2006 جمعیت جهان 6.6 میلیارد نفر بود. تا سال 2050 جمعیت جهان به بیشتر از 9.5 میلیارد نفر خواهد رسید. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد فائو (FAO) پیش‌بینی کرده است که حجم کل تولید موادغذایی در سراسر جهان تا سال 2050 نسبت به سال 2006 به اندازه‌ی 70 درصد افزایش می‌یابد. جمعیت جهان به سرعت در حال رشد است در نتیجه به رشد پایدار تولید محصولات کشاورزی نیاز است. در این راستا روز به روز توجه و تمرکز بیشتری به زمینه‌ی کشاورزی هوشمند خواهد شد. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

نویسنده : Romit Atta

13 مفهوم مهم در کشاورزی هوشمند

7) تجهیزات سخت‌افزاری کشاورزی هوشمند

از سال 2017 تا 2022، استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری برای کشاورزی هوشمند در سراسر جهان افزایش خواهد داشت. به طور خاص، ابزارهای مربوط به فناوری نرخ متغیر (variable rate technology) و گیرنده‌های جی‌پی‌اس (GPS) در بخش کشاورزی رشد دارد. فناوری نرخ متغیر فناوری است که عملیات کشاورزی را با نرخ متغیر و با توجه به نیاز محصول در زمین کشاورزی اعمال می‌کند و نرخ تغییرات بر اساس اطلاعات نقشه یا حسگر به دست می‌آید. فناوری نرخ متغیر در کودپاشی، سم پاشی، بذرپاشی و آبیاری کاربرد دارد.

هدف به‌کارگیری تجهیزات پیشرفته در کشتزار، به حداقل رساندن منابع مصرفی و به حداکثر رساندن کیفیت و کمیت محصول است. متخصصان حوزه‌ی کشاورزی بر این باور هستند که بهبود پایدار اتوماسیون و سامانه‌های کنترلی در رشد کشاورزی هوشمند نقش کلیدی دارد.

8) افزایش سرمایه‌گذاری

با تمایل بیشتر به کشاورزی هوشمند و آشکار شدن مزایای آن، سرمایه‌گذاری در این بخش نیز رو به رشد است. در سال 2016، سرمایه‌گذارانی مانند Lab IX و Robert Bosch GmbH بر شرکت فراهم‌کننده‌ی تجهیزات کشاورزی هوشمند CropX سرمایه‌گذاری کردند. بسیاری از فراهم‌کنندگان حسگرهای موردنیاز این حوزه با تولید حسگرهای متناسب با اندازه و نیازهای هر کشتزار فعالیت خود را افزایش دادند. همکاری میان شرکت‌های Trimble Navigation تولیدکننده‌ی حسگرهای موقعیت‌یابی و Avidor High Tech تولیدکننده سامانه‌های GPS نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ در کنار یکدیگر در زنجیره‌ی کشاورزی هوشمند مشارکت می‌کنند.

9) کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در حوزه‌ی کشاورزی

در مفهوم «کشتزارهای متصل»، پهپادها در تولید داده و نظارت کلی زمین‌های کشاورزی اهمیت فراوانی دارند. در طول چند سال گذشته، چندین شرکت فراهم‌کننده‌ی تجهیزات و ابزارهای کشاورزی به پهپادها روی آوردند. پهپادها به عنوان ابزارهای کشاورزی پذیرفته شده‌اند. آن‌ها گران نیستند و به آسانی قابل کنترل هستند. تصویربرداری از زمین‌های کشاورزی از وظایف پهپادها به شمار می‌آیند.

10) درک اکوسیستم کشاورزی هوشمند

کاربران نهایی (End-User) اکوسیستم کشاورزی هوشمند، کشاورزان و مدیران کشتزارها هستند. فراهم‌کنندگان فناوری، تامین‌کنندگان (suppliers) بازار هستند که برنامه‌های کاربردی و نرم‌افزارهای جدید، دستگاه‌های ردیابی و حسگرها، ابزارهای تحلیل داده و دیگر تجهیزات را مدیریت می‌کنند. شرکت‌های تولیدی (OEMs) مانند John Deere، ماشین آلات کشاورزی و تراکتور و ماشین برداشت محصول (combine) و سم‌پاش‌ها را فراهم می‌کنند و از تاثیرگذاران در تنظیم قیمت بازار دارند.

با پیشرفت فناوری، کشاورزی هوشمند در شاخه‌های مختلفی رشد می‌کند. صنایع متنوعی از جمله امور مالی و مهندسی و صنایع شیمیایی و خرده‌فروشی به این اکوسیستم اضافه خواهند شد.

11) رشد سریع بازار پرورش ماهی

مزایای کشاورزی هوشمند در حال گسترش است. در حالی‌که باغداری‌های کوچک بهترین گزینه برای مفهوم کشاورزی دقیق هستند، پرورش ماهی نیز دیگر مزایای فناوری هوشمند را به نمایش می‌گذارد. ردیابی حرکت ماهی‌ها با سامانه‌های GPS و انتخاب بهترین مکان ماهیگیری، ردیابی الگوهای تغذیه و تشخیص بیماری‌های احتمالی و کیفیت آب از جمله اطلاعاتی هستند که از حسگرهای موجود به دست می‌آیند. بخش‌های مدیریت دامداری و مدیریت مزرعه و مدیریت لبنیات سه شاخه‌ی دیگری هستند که پتانسیل بهره‌مندی از مزایای فناوری هوشمند را دارند.

گفتنی است که محصولاتی مانند پنبه، ذرت، سویا و غلات در کشور آمریکا زیر پوشش کشاورزی هوشمند هستند. نتایج تولید و عرضه‌ی این محصولات بهبود یافته و در بلندمدت قیمت آن‌ها نیز کنترل می‌شود.

12) موانع رشد

با همه‌ی مزایای بیان‌شده، کشاورزی هوشمند در مرحله‌ی نخست توسعه قرار دارد. گزارش اخیر Trimble نشان می‌دهد که خدمات داده به ازای چهار مزرعه تنها در یک مزرعه استفاده می‎شود. در آمریکا تجهیزات کشاورزی دقیق در کمتر از چهل درصد از کشتزارهای ذرت و غلات به کار می‌رود. هزینه از مهم‌ترین موانع پیشروی کشاورزی دقیق به شمار می‌آید. فراهم کردن زیرساخت‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی دارند. عدم اطمینان از امنیت داده و شرایط سیاسی و آب و هوایی از دیگر عوامل تاثیرگذار و نگران‌کننده هستند.

پوشش محدود شبکه‌های وای فای در مناطق روستایی، وجود مشکلاتی در استانداردهای حسگرها، مالکیت داده، استانداردهای ارتباط سلولی و مشکل نصب تجهیزات IoT از پارامترهایی هستند که مزارع را از مفهوم کشاورزی هوشمند دور نگه داشته است.

13) فرصت‌های در حال رشد

دامنه‌ی صنعت IoT در حال افزایش است. وظیفه بر دوش صاحبان مزرعه است تا با مفهوم فناوری هوشمند مانند تراکتورها و سامانه‌های آبیاری هوشمند آشنا شوند و آن را در کشتزارهای خود پیاده‌سازی کنند. همکاری میان Dacom و Orange Business Services مشارکت فراهم‌کنندگان خدمات مخابراتی و تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی را نشان می‌دهد. بسترهای ارتباط ماشین به ماشین (M2M) می‌توانند در گسترش این مفهوم جدید سودمند باشند. همه‌‌ی این عوامل در آینده به بهره‌وری و پایداری و قابلیت اطمینان و کشاورزی بهینه منجر می‌شوند.

در اوایل سال جاری، پروژه «اینترنت غذایی و کشاورزی 2020 (IoF2020)» برای سرعت بخشیدن به پیاده‌سازی وسایل IoT در مزارع و تصویب کشاورزی هوشمند در اروپا آغاز به کار کرد. این پروژه‌ی 4 ساله (2017-2020) برای 19 بخش‌ گوناگون از جمله تولید گوشت، سبزیجات، میوه‌ها و لبنیات تعریف شده. بهره‌مندی از فناوری در کشاورزی مفهومی جدید به شمار نمی‌آید بلکه تراکتورهای گازی و کودهای شیمیایی قرن 19 و به کارگیری ماخواره‌ها در قرن 20 از نخستین فناوری‌ها در حوزه‌ی کشاورزی بودند. حسگرهای GPS برای نخستین بار توسط شرکت جان دیر در تراکتورها استفاده شدند. پس از آن فناوری IoT روی کار آمد. عدم توانایی پاسخگویی تقاضای موادغذایی با روش‌های سنتی کشاورزی، فعالان این حوزه به کشاورزی هوشمند روی آورده‌اند.


بیشتر بخوانید:
>>13 مفهوم مهم در کشاورزی هوشمند (بخش نخست)
>>بشنوید: گفت و گو با Dan Harburg و Matthew Borzage درباره رباتیک کشاورزی


منبع: linkedin

باز نشر این نوشتار تنها با ذکر لینک مرجع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن