13 مفهوم مهم در کشاورزی هوشمند (بخش نخست)

در سال 2006 جمعیت جهان 6.6 میلیارد نفر بود. تا سال 2050 جمعیت جهان به بیشتر از 9.5 میلیارد نفر خواهد رسید. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد فائو (FAO) پیش‌بینی کرده است که حجم کل تولید موادغذایی در سراسر جهان تا سال 2050 نسبت به سال 2006 به اندازه‌ی 70 درصد افزایش می‌یابد. جمعیت جهان به سرعت در حال رشد است در نتیجه به رشد پایدار تولید محصولات کشاورزی نیاز است. در این راستا روز به روز توجه و تمرکز بیشتری به زمینه‌ی کشاورزی هوشمند خواهد شد. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

نویسنده : Romit Atta

13 مفهوم مهم در کشاورزی هوشمند

پیش از آغاز موضوع کشاورزی هوشمند، چند اصطلاح را توضیح می‌دهیم.

مفهوم کلان داده در کشاورزی (big data farming): استفاده از کلان داده برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه در کشاورزی سبب تقویت تولید محصولات و سودآوری می‎شود.

کشاورزی دقیق (precision agriculture) : مفهومی جدید است که به نظارت دقیق بر تغییرات و ناهمگونی محصولات کشاورزی مزرعه‌ها می‌پردازد و چنین تغییراتی را به طور موثر مدیریت می‌کند.

هر دو مفهوم، ضرورت کشاورزی هوشمند و فناوری‌های بر پایه‌ی داده را نشان می‌دهد. کشاورزی دقیق، چشم‌اندازی از کشاورزی آینده است که از داده‌های ماهواره‌ها، حسگرها، نقشه‌ها برای کمک به کشاورز استفاده می‌شود. عوامل متغیر در سطح مزرعه نیازمند اعمال مدیریت متغیر و متناسب با هر قسمت از مزرعه است که نیاز به چنین مدیریت متغیری، ایده‌ی اصلی کشاورزی دقیق است. برای نمونه در روش‌های متداول تولید محصولات کود شیمیایی به‌طور یکنواخت در سطح مزرعه توزیع می‌گردد. این در حالی است که نیاز خاک در سطح مزرعه یکنواخت نیست.

در این مقاله 13 مفهوم مهم در کشاورزی هوشمند معرفی و آمارهای مربوط به سال 2017 ارائه می‌شود.

1) اندازه‌ی بازار کشاورزی (Size of Market)

صنعت کشاورزی هوشمند در جهان در سال 2016 نزدیک به 6 درصد رشد داشته است و ارزش آن به بیشتر از 10 میلیارد دلار رسید. انتظار می‌رود تا سال 2026 رشد کشاورزی هوشمند چهار برابر شود و ارزش آن به بیشتر از 40 میلیارد دلار برسد. بخش سخت‌افزاری صنعت کشاورزی در این رشد پیشرو است و در بیش از 50 درصد مسائل فناوری در کشاورزی موثر است.

نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) کشاورزی برای دوره‌ی 2016 تا 2026 حدود 11.5 درصد تخمین زده شده است که مقدار قابل توجهی است. فناوری نرخ متغیر (variable rate technology) بخش کشاورزی نیز در حال رشد است. به‌کارگیری مدیریت موضعی محصولات کشاورزی به صورت نرخ متغیر یک فناوری مفید برای بهینه‌سازی مصرف کود و حفظ محیط‌زیست به شمار می‌آید.

2) محرکان کلیدی بازار کشاورزی

افزایش بهره‌وری کشاورزی دلیل اصلی رشد تقاضا در کشاورزی هوشمند است. تحلیل دقیق‌تر بازار نشان می‌دهد که چند عامل دیگر برای احساس نیاز فناوری در بخش کشاورزی وجود دارد. از یک سو کشاورزی گلخانه‌ای در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته و از سوی دیگر سطح تقاضای موادغذایی و کمبود غذا نیز زیاد شده است. نیاز به مدیریت هوشمند بخش دامداری و بخش آبیاری در راستای جلوگیری از هدر رفتن آب مسئله‌ای حیاتی به شمار می‎آید.

مزارع کوچک فردی همانند مزارع شرکتی بزرگ به دنبال راه‌حل‌هایی هستند که آن‌ها را در تولید محصولات باکیفیت و کاهش هزینه و استفاده‌ی بهینه از منابع فناوری دردسترس کمک کند. به همین دلیل کشاورزی هوشمند در سراسر جهان در حال رشد است. گفتنی است با افزایش جمعیت و تقاضای موادغذایی در جهان، درصد نیروی کار در بخش کشاورزی (کارگران کشاورزی) در حال کاهش است و کشاورزی هوشمند بهترین راه بهبود و نگه‌داری و بهره‌وری در این حوزه است.

3) رشد فناوری اینترنت چیزها در کشاورزی

افزون بر عامل بهره‌وری، افزایش کارآیی نیز دیگر هدف اصلی کشاورزی هوشمند است. برای دستیابی به این دو هدف فناوری اینترنت چیزها وارد حوزه‌‌ی کشاورزی شده است. با توجه به گزارش اخیر سرویس BI Intelligence وابسته به وبگاه بیزینس اینسایدر که روند آینده تجارت و فناوری را پیش‌بینی می‌کند، در این دهه بیش از 75 میلیون دستگاه IoT در بخش کشاورزی به بهره‌برداری می‌رسد یعنی افزایشی 150 درصد نسبت به تعداد 30 میلیون در سال 2015.

حجم متوسط کلان داده تولید شده در مزارع فردی افزایشی چشمگیر داشته است. کمتراز 0.5 میلیون داده در سال 2017 به بیشتر از 4 میلیون داده در سال 2050 می‌رسد. استفاده‌ی مداوم فناوری در کشاورزی به افزایش داده‌ در این حوزه کمک کرده است. این روند به بهره‌وری و کارآمدی صنعت می‌انجامد. شرکت تولیدی ماشین‌آلات کشاورزی جان دیر (John Deere) در حال به‌کارگیری حسگرهای IoT و ابزارهای مبتنی بر وب در ماشین‌های کشاورزی خود است. به زودی همانند خودروهای متصل، حوزه‌ی ماشین‌آلات کشاورزی متصل نیز به وجود می‌آید.

4) ابزارهای کشاورزی هوشمند

مفهوم وسیع کشاورزی هوشمند از چندین فناوری مهم تشکیل شده است. هم‌اکنون برنامه‌های کاربردی گوشی‌ها توسط کشاورزان استفاده می‌شود تا مزارع و هزینه‌ها و دیگر پارامترهای قابل اندازه‌گیری را از راه دور مدیریت کنند. حسگرهای موجود و تجهیزات موقعیت‌یابی جی‌پی‌اس روش‌های کشاورزی را متحول کرده‌اند. ارسال اطلاعات در فاصله‌های دور (Telematics) و ابزارها و بسترهای تحلیل داده‌ها، ابزار اصلی این حوزه به شمار می‌آیند.

5) آمریکای شمالی پیشرو در بازار کشاورزی

در ابتدای سال، آمریکای شمالی با در اختیار داشتن بازار کشاورزی هوشمند به ارزش 5000 میلیون دلار پیشرو است. تا پایان سال 2026 شاهد افزایش نرخ مرکب سالانه‌ی 10 درصد و دستیابی به 16 میلیارد دلار ارزش است. با ابن حال آسیا و اقیانوسیه به جز ژاپن با نرخ مرکب سالانه‌ی 13.7 درصد در این مسیر پیشرو خوهند شد. در آمریکای لاتین نیز نرخ CAGR، به 12 درصد خواهد رسید. اروپا و خاورمیانه و آفریقا در کشاورزی هوشمند در حال پیشرفت هستند.

6) مدیریت آب هوشمند

بر اساس گزارش Beecham Research، هفتاد درصد آب شیرین جهان در بخش آبیاری مزارع مصرف می‌شود. این آمار اهمیت مدیریت هوشمند آب و جلوگیری از هدر رفتن آن را در کشاورزی بیش از پیش نشان می‌دهد. با توجه به گزارش OnFarm، کشاورزی هوشمند مقدار آب مصرف شده در آبیاری را تا 8 درصد کاهش می‌دهد. فناوری‌های نوین، هزینه‌ی انرژی در هر هکتار را کاهش می‌دهد و هزینه‌ی کود نیز کم می‌شود.به طور متوسط تولیدات کشاورزی تا 2 درصد رشد می‌کند و ایت مقدار تا 10 سال آینده افزایش دارد. در ایالت متحده غلات در هر هکتار 7340 کیلوگرم است که دو برابر متوسط جهانی (3850کیلوگرم) است.


بیشتر بخوانید:
>>معرفی کلان داده (Big Data) به زبان ساده
>>آشنایی با اینترنت اشیا (IoT)
>>چگونه فناوری واقعیت افزوده به کشاورزان کمک می کند؟


منبع: linkedin

باز نشر این نوشتار تنها با ذکر لینک مرجع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن